حزب‏ الله لبنان، صلح‏ جو یا جنگ طلب

1 خرداد 1395 کد خبر : 988614308 | بازدید : 16141

صبح محلات_وقتی نام حزب‏ الله لبنان شنیده می‌شود انسان بی اختیار یاد موشک، نیروهای نظامی و سیدحسن نصرالله می‌افتد. ولی آیا کارکردهای این گروه صرفا نظامی است؟ رابطه حزب‏ الله لبنان با جنگ چگونه است؟ اصلا تعریف جنگ از دیدگاه حزب‏ الله چیست؟ رابطه حزب‏ الله با صلح چگونه است؟

 

به گزارش صبح محلات، حزب‏ الله لبنان را شاید بتوان یکی از مهم‏ترین عناصر برقراری و ایجاد صلح در منطقه دانست. این جمله شاید در نگاه اول کاملا بی‏‌معنا باشد. آخر چگونه می‏‌شود که یک گروه مسلح مذهبی را که در منطقه‌ای از یک کشور مستقر شده است، عامل صلح نامید؟ چگونه می‏‌شود گروهکی که تاکنون توسط قدرت‏‌های بزرگ جهانی به عنوان عامل تروریسم معرفی شده، عامل صلح نیز باشد؟ و این چگونه صلحی است؟

 

 

 

جنگ و صلح از دید حزب‏ الله

 

حزب‏ الله لبنان به عنوان یک گروه مردمی شیعی شناخته می‏‌شود. در تعریف اسلام و تشیع، از جنگ نهی شده و بر دفاع از خود ارزش‏گذاری شده است. جنگ ویران‏ کننده و در نگاه اسلام منحوس و ممنوع است. در عوض صلح زیباست. پیامبر اسلام پس از کسب پیروزی در جنگ‏‌ها، قرارداد صلح اختیار می‏‌کردند. حزب‏ الله لبنان نیز پرورش یافته همان مکتب است و با الگوبرداری از انقلاب اسلامی، مقاومت مردمی در کنار مرز یک کشور متخاصم و متجاوز شکل گرفت.

 

 

 

صلح طلبِ جنگ جو

 

شاید آن روزی که حاج احمد متوسلیان به همراه نیروهایش جهت آموزش نیروهای شیعه به لبنان سفر می‏‌کرد، نمی‌‏دانست که روزی وجود حزب الله لبنان که متشکل از همان افراد آموزش‏ دیده بود، موجب برقراری صلح و ایجاد امنیت در منطقه علی ‏الخصوص در همسایگی رژیم صهیونیستی شود. در جایی که اسراییلیان به واسطه پیروزی‏‌های به ‏دست آمده در جنگ با اعراب، خود را یکه ‏تاز منطقه دانسته و ارتش خود را قوی ترین ارتش منطقه می‏‌پنداشتند. اما همین هویت پوشالی بعدها در جریان جنگ 33 روزه از حزب‏ الله لبنان به عنوان یک گروه مردمی مسلح -نه ارتش یک کشور- شکست خورد و نتوانست حتی به ذره‌‏ای از امیال خود دست یابد.

 

پس از پیروزی انقلاب اسلامی، امام خمینی(ره) با حمله مستقیم به اسراییل و نامشروع خواندن آن تمامی زنجیره‌‏های بوجود آمده میان رژیم پهلوی و اسراییل را از هم شکافت. سفارت اسراییل در ایران تعطیل و پس از چندی با حضور یاسر عرفات، سفارت فلسطین بجای آن آغاز بکار کرد. فلسطین به عنوان مسئله اول جهان اسلام و ایران معرفی و نابودی اسراییل به عنوان یک آرزوی اعتقادی و عملی در دستور کار سیاست‏‌های کلی جمهوری اسلامی قرار گرفت. اسراییل که به ناگاه یکی از حامیان بزرگ خود در منطقه را از دست داده بود و کشورهای عربی منطقه هم به دلیل شکست‏‌های مفتضحانه گذشته خود از اسراییل، دل خوشی از آن نداشتند. اما جمهوری اسلامی به دلیل وجود خصومت شدید بوجود آمده پس از انقلاب به یک فضا و فرصت در نزدیکی مرزهای سرزمین اشغالی نیاز داشت تا بتواند در موقع مناسب ضربه‌‏های خود را برای نابودی اسراییل وارد نماید. این فضا که در علم سیاست عمق استراتژیک خوانده می‏‌شود، قدرت بازدارندگی جمهوری اسلامی را در قبال اسراییل افزایش می‏‌داد.

 

مفهوم صلح در روابط بین ‏الملل با تغییرات شگرفی همراه بوده است. امروزه و بر اساس برخی مفاهیم ارائه شده، صلح برابر است با عدم وجود جنگ، به هر وسیله‌‏ای حتی توسل به زور و سلاح!!! این همان معنای صلح مسلح است. در این نوع از صلح دو و یا چند طرف، به دلیل ترس از ایجاد منازعه و عواقب آن از اقدام نظامی و بروز جنگ خودداری می‏‌کنند. چرا که بروز جنگ خسارات جبران‏ ناپذیری را بجای خواهد گذاشت.

 

 

 

 

پیروان طاغوت

 

اما اگر این ادعا درست است پس چرا سایر کشورهای اسلامی با حزب‏ الله مخالفند؟ مگر نه اینکه این گروه اسلامی با یک آرمان مقدس در دفاع از مردم مسلمان فلسطین و مبارزه با تجاوزگری کفر پرداخته است؟ جواب را می‏‌توان در سخنرانی چند روز پیش مقام معظم رهبری در جمع قاریان و حافظان قرآن کریم جستجو کرد:

 

"امروز در دنیا برای ضربه‌زدن به اسلام و مسلمین، پول‏‌های گزافی خرج می‌‏کنند، کارهای بزرگی انجام می‏‌دهند. قدرت‏‌های طاغوتی عالم از اسلام واهمه دارند، از جامعه‌ی یک‌ونیم‌میلیاردی مسلمین واهمه دارند، لذا همه‌ی تلاش را می‏‌کنند -با راه‌های مختلف- برای اینکه قدرت را از جامعه‌ی مسلمین سلب کنند؛ ... صدای اسلام را خاموش می‏‌کنند تا بتوانند مسائل مستضعفین عالم را از یادها ببرند، مسئله‌ی فلسطین را به فراموشی بسپرند، غصب یک کشور اسلامی را به فراموشی بسپرند؛ هدف‌‏ها اینها است."

 

"متأسفانه در دنیای اسلام کسانی هستند که به‌جای تمسّک به قرآن، تمسّک به طاغوت می‏‌کنند؛ آنهایی که سیاست‏‌های آمریکا را در این منطقه اجرا می‏‌کنند و بر طبقِ میل و نظر و سیاست‏‌های آمریکا -که طاغوت اعظم آمریکا است، شیطان اکبر آمریکا است-  عمل می‌‏کنند، متمسّک به طاغوتند، کفر به طاغوت ندارند."

 

دلیل کاملا واضح است. در دنیای اسلام دولت‏‌هایی وجود دارند که راه پیشرفت را در تمسک و ارتباط با قدرت‏‌های بزرگ که همان استکبار است، می‌بینند و برای تقویت ارتباط خود با آنان گوش به حرفشان می‌دهند. پیروی از طاغوت نتیجه‌ای جز فراموشی مظلوم ندارد. و جز این است که اکنون حزب الله مدافع و یار مظلوم است و رژیم صهیونیستی بواسطه جنایت‌‏های بی‏‌شمارش ظالم. حرکت دولت‌های مذکور در راستای اهداف طاغوت زمان را می‌توان در بیانیه پایانی شورای همکاری خلیج فارس که در آن علیه حزب‏ الله لبنان بندهایی گنجانده شد، بخوبی مشاهده کرد.

 

 

 

 

 

مبارزه با تروریسم

 

امروزه تلاش حزب‏ الله را در راستای ایجاد صلح و ثبات در منطقه را نه تنها در قبال مسئله فلسطین بلکه در حوزه های دیگری همچون مبارزه با گروهک های تکفیری حاضر در سوریه نیز مشاهده می‏‌کنیم. حضور گسترده‌ی نیروهای مقاومت در جبهه‏‌های سوریه و هدایت عملیات‏‌های مختلف شهادت عناصر شناخته شده و رده بالای حزب‏ الله در سوریه نظیر جهاد مغنیه و همچنین شهادت مصطفی بدرالدین در جریان مبارزه با گروهک‏‌های تروریستی خود برگ زرینی از افتخارات حزب‏ الله لبنان در جریان مبارزه با تروریسم و تلاش برای برقراری صلح و ایجاد امنیت در منطقه است.

 

 

 

انتهای پیام/ی

سجاد میری-دانشجوی روابط بین الملل
تگها: صبح محلات, حزب الله لبنان, صلح جهانی, گروه تروریستی, مقام معظم رهبری, سید حسن نصرالله, حاج احمد متوسلیان, تروریسم, مبارزه با تروریسم, اسلام, شیعه, طاغوت, آمریکا, پیروی از طاغوت

دیدگاه کاربران
نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *
salamup.ir
nashrkhabar.ir
مجوز سایت
سایت شهود
کانال تلگرامی
تبلیغات