یاداشت/مرگ بر آمریکا از شعائر اصلی انقلاب بود

31 مرداد 1394 کد خبر : 988613513 | بازدید : 14332

فخر السلام کارشناس مسائل سیاسی و مدیر مسئول هفته نامه شمس در یادداشتی می نویسد : شعار مرگ بر امريكا، يكي از چند شعار اصلي مردم ايران در جريان انقلاب اسلامي است.

 

انقلاب اسلامي ايران در سال ۱۳۵۷ به وقوع پيوست. انقلابي که همه نگاه ها را به خود معطوف کرد. چرا که انقلابي بود که در هيچ کدام از شعارها و اهدافش بوي دنياگرايي وجود نداشت و همين، علت بقا و ماندگاري اين انقاب شد و تا وقتي که مردم اين اهداف و شعارها را بشناسند، دشمنان هيچ گونه خدشه هاي را نمي توانند به اين انقلاب وارد کنند.

 

شعار مرگ بر آمريکا، شعارى برآمده از تجربه ‏هاى بسيار مردم ايران، در طول سال‏هاى متمادى است که با تمام وجود، خوى استکبارى آمريکا را تجربه کرده‏اند. اين شعار در واقع، يک هشدار و بيدارباش دائمى جهت آگاهى در مقابل توطئه‏هاى دائمى آمريکا، در قبال ملت مسلمان و آزاده ايران است.

 

شعار «مرگ بر امريكا» در مناسبت‌هاي ملي، مذهبي و انقلابي ايرانيان در سال‌هاي پس از انقلاب، يكي از شعارهاي ثابت بوده و مردم طي اين سال‌ها، بدون هيچ ترديدي نسبت به سردادن آن اقدام نموده‌اند.

 

شعار مرگ بر امريكا، يكي از چند شعار اصلي مردم ايران در جريان انقلاب اسلامي است؛ شعارهايي چون «الله اكبر – خميني رهبر»،«استقلال، آزادي، جمهوري اسلامي»، «نه شرقي، نه غربي، جمهوري اسلامي»، «مرگ بر شاه» و «مرگ بر امريكا»، «مرگ بر شوروي»،‌ «مرگ بر اسرائيل»،‌«مرگ بر منافق».

 

مردم ايران با الهام‌گيري از آموزه‌هاي قرآني و ديني، با سردادن چنين شعارهايي در جريان انقلاب اسلامي،‌با صداي رسا به بيان خواسته‌ها و آرزوهايشان اقدام كردند. در اين شعارها، مردم نه تنها از دشمنانشان بيزاري جسته، بلكه براي آنان آرزوي مرگ كردند. مردم ايران شعار «مرگ» را عليه كساني سر دادند كه در طول ساليان متمادي به ملت ايران ظلم و ستم كرده بودند.

 

شعار "مرگ بر امريكا» از جمله شعارهايي است كه مردم ايران بدون داشتن هيچ‌نوع ترديدي در مورد درستي آن، در جريان مبارزات برضد طاغوت عليه امريكا سر داده و اين شعار طي ۳۴ سال گذشته در تمامي مناسبت‌هاي اسلامي، انقلابي و ملي، شعار رايج مردم ايران بوده است. اگر بخواهيم اين شعار را از منظر مردم ايران بررسي كنيم، كفايت مي‌كند كه شعارهاي مردم پس از اقامه هر نماز جماعت را مورد توجه قرار دهيم. شعار «مرگ بر امريكا» اكنون بخشي از تعقيبات نمازهاي جماعت‌ مردم ايران به حساب مي‌آيد.

 

شعار فوق، يکي از شعارهاي اساسي ملت مسلمان ايران و بسياري از ملت هايي است که مورد ظلم و ستم اين کشور قرار گرفته اند. پيرامون مفهوم اصلي، اهداف شعاردهندگان و پشتوانه عقلي و شرعي آن، مباحث زيادي وجود دارد که اکنون به اختصار به آنها مي پردازيم:

 

۱) منظور از آمريکا در شعار «مرگ بر آمريکا» که شعاري رايج در ايران و برخي احزاب و گروه هاي سياسي- مذهبي در برخي کشورهاي دنياست، به هيچ وجه، مردم آمريکا نيست که زير زنجيرهاي امپراتوري خبري و رسانه هاي استکباري و شعارهاي دروغين آن، بي خبر از ظلم و جنايات دولت مردان خود در جهان بوده، تاب برآوردن فريادي را ندارند؛ بلکه منظور از آمريکا ، نظام سياسي و سياست هايي است که از سوي حکومت و دولت آمريکا، در دنيا اعمال مي شود؛ دولتي که روح استکباري و خوي فرعوني آن بر کشورهاي بسياري سايه انداخته است . البته روح استکباري آمريکا، تنها در کالبد دولت و حکومت آمريکا دميده نشده است ، بلکه بسياري از مؤسسات اقتصادي ، شبکه هاي مخفي و آشکار سياسي ، مراکز فرهنگي، پژوهشي ، خصوصي و بين المللي، حتي با عنوان خيريه و بخش عمده اي از مطبوعات و رسانه هاي جهاني ، با روح استکباري آمريکا، به منظور پيش برد انديشه و اراده آن، در کار و حرکت هستند. بنا براين، در شعار مرگ بر آمريکا، مردمي که در سياست ها و ظلم هاي دولت خويش، نقش نداشته يا بي اطلاعند، مورد لعن و نفرين نمي باشند.

 

۲) شعار مرگ بر آمريکا، شعاري برآمده از تجربه هاي بسيار مردم ايران، در طول سال هاي متمادي است که با تمام وجود، خوي استکباري آمريکا را تجربه کرده اند؛ نظير راه اندازي کودتاي ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ش. و حمايت از رژيم مستبد پهلوي و چپاول منابع اقتصادي، فرهنگي و انساني کشورمان قبل از انقلاب و بعد از پيروزي انقلاب اسلامي نيز مردم ما شاهد تهيه و تدارک انواع توطئه ها به منظور به شکست کشاندن اين نهضت عظيم اسلامي بوده اند؛ مانند کودتاي نوژه، راه اندازي و مداخله در جنگ تحميلي، مسدود نمودن دارايي هاي ايران، تحريم هاي متنوع اقتصادي، سياسي، تکنولوژيکي و کارشکني و اخلال در روند سازندگي کشور و تلاش براي متوقف کردن پيشرفت هاي صلح آميز هسته اي ايران و تروريسم خواندن ايران و نيز دخالت آشکار در حوادث داخلي ايران و حمايت هاي گسترده و آشکار از اغتشاش گران.

 

۳) اين شعار در واقع، يک هشدار و بيدارباش دائمي جهت آگاهي در مقابل توطئه هاي دائمي آمريکا، در قبال ملت مسلمان و آزاده ايران است؛ چنان که مقام معظم رهبري در پاسخ به سؤالي مي فرمايد: «ما همه مشکلات را به گردن آمريکا نمي اندازيم. مشکلات ما از خودمان است؛ منتها دشمن از اين مشکلات مي خواهد حداکثر استفاده را کند؛ پدر کشور و ملت را در بياورد. ما نمي گوييم اگر تورم هست، تقصير آمريکاست؛ نه، اگر تورم هست، اگر کاهش قدرت خريد هست، اگر کمبود اشتغال هست، چه کسي گفته تقصير آمريکاست؟ ما گردن آمريکا نمي اندازيم؛ اين تقصير خود ماست؛ تقصير مسئولان است؛ اما اگر اسم آمريکا را مي آوريم، اگر حرف آمريکا را مي زنيم، مي خواهيم بگوييم که گرگي کمين گرفته، پشت خم کرده که به شما حمله کند؛ از اين غافل نباشيد. به مسئولان مي گوييم ضعف ها را برطرف کنيد، به شما مي گوييم که متوجه اين دشمن باشيد؛ تا به شما حمله نکند…».

 

 بر اين اساس، دو چيز تداوم اين شعار را رقم زده است ؛ نخست روح ظلم ستيزي مردم ايران که نيروي ايجاد انقلابي عظيم را داشتند و ديگر رسوايي آمريکا در اين که نشان داد مظهر بيداد و فرعونيت است و از هيچ تجاوز و جنايت و خيانتي براي شکستن عمود خيمه استقلال و به قفس در آوردن آزادي اين ملت ، فروگذار نمي کند. اين دو عامل ، همچون دو بال پر توان ، شعار «مرگ بر آمريکا» را در سپهر شعور تاريخي مردم ايران به اوج رسانيد.

 

۴) شعار مرگ بر آمريکا و اعلام تنفر از کفار و مستکبران، داراي مباني عقيدتي و ديني است و در فرهنگ و ادبيات اسلامي، موارد متعددي يافت مي شود که خداوند و بزرگان دين، مشرکان، ظالمان و مستکبران و… را لعن و نفرين کرده اند و براي آنها آرزوي مرگ کرده اند؛ مانند آيات زير:

 

الف) «ان الذين يؤذون اللّه و رسوله لعنهم الله في الدنيا و الاخره».

ب) «قتل اصحاب الاخدود؛ مرگ بر شکنجه گران صاحب گودال آتش».

ج) «قتل الانسان ما اکفره؛ مرگ بر انسان؛ چه قدر کافر و ناسپاس است».

 

همچنين يکي از وظايف و واجبات، «تبري» و بي زاري از دشمنان اسلام مي باشد و اين بيزاري، در زبان و عمل ظهور مي يابد. بنابراين، صحت اصل شعار مرگ و برائت از دشمنان الهي، روشن شد. آيا آمريکا مشمول اين شعار مي باشد؟ با در نظر گرفتن ابعاد توطئه و جنايت آمريکا برضد مردم ايران و ساير ملت هاي مظلوم جهان و خصومت و دشمني آشکار آن با دين اسلام، شکي باقي نمي ماند که آمريکا مصداق مسلم شرک، کفر، عصيان و استکبار در زمين مي باشد و مسلمانان، نه تنها موظف به بيان اين انزجار مي باشند، بلکه وظيفه دارند در عمل نيز با آن مبارزه نمايند؛ تا هرگونه سيطره و سلطه اين استکبار بر مسلمانان برداشته شود.

 

قرآن کريم مي فرمايد: «و لن يجعل الله للکافرين علي المؤمنين سبيلاً» و اعلام شعار مرگ بر آمريکا، به معناي نپذيرفتن و زير بار سلطه نامشروع آمريکاي تماميت طلب نرفتن و به معناي برائت از آن مي باشد؛ همان گونه که خداوند و رسولش نيز از مشرکين برائت مي جويند؛ «ان الله بري ء من المشرکين و رسوله». بنابراين براي حفظ عزت و استقلال سياسي، اقتصادي و فرهنگي خود و حفظ منافع و مصالح جامعه و انقلاب اسلامي، تا زماني که آمريکا دست از اين خوي سلطه طلبي و فساد در زمين برنداشته و مسئولين نظام مقدس اسلامي هم مصلحت بدانند، اين شعار ادامه خواهد داشت.

 

۵) با توجه به ماهيت استکباري آمريکا در قبال ايران و جهان، شعار «مرگ بر آمريکا»، داراي آثار حيات بخشي در داخل و در سطح جهاني است. اين شعار، نداي حقي است که بر سنت و کلام حق استوار است . در اين فرياد پاک و متعالي، دست کم دو وجه مثبت ديگر و دو فايده حياتي مي توان يافت؛ نخست وجه سياسي و بين المللي آن است، يعني صلابت «مرگ بر آمريکا»، بيان حق و فرياد مظلوميت است و پليدي ظالم را آشکار و رسوا مي سازد و جسارت در برابر ظلم غالب را در ميان مردم جهان، پديد مي آورد و ظالم را ذليل و پريشان مي کند و امروزه شاهد هستيم که اين شعار در بسياري از کشورها تکرار مي شود.

 

فايده ديگر، اثر روان شناختي اين شعار است که اظهار تنفر از ظالم ، ترحم بر مظلوم را در دل تقويت مي کند و انسان را از تمايل به ظلم و ظالم باز مي دارد و اين امر، موجب صفا و صداقت دل و جان مي گردد؛ اميرالمؤمنين عليه السلام در وصيت به امام حسن و امام حسينعليهما السلام فرمود: «دشمن ظالم و ياور مظلوم باشيد». اگر امروزه شرايط اجراي حکم جهاد با مستکبران فراهم نيست، لازم است که شهادت طلبانه، فرياد مرگ بر آمريکا را بلند و رسا فرياد زنيم و قدمي عقب نگذاريم ؛ به اميد روزي که جهاني بيدار و شجاع، ديو ظلم و ظلمت را از پاي در آورد و دولت فرخنده يار فرا رسد.

 

پس چون اين شعار اکنون در راستاي منافع ملي و حفظ حيثيت ملي و اعتقادي و انساني ماست، بر آن تأکيد مي کنيم؛ ولي لازم است بکوشيم که مخالفت با استکبار آمريکا، در حد شعار و سياست باقي نماند؛ بلکه با تلاش هاي علمي ، فعاليت هاي اقتصادي و تقويت ابعاد اعتقادي ، فرهنگي و… مبارزه اي همه جانبه انجام دهيم و از سطحي شدن پرهيز کنيم و همان طور که نبايد از ساير ابعاد مبارزه و مقاومت و جهاد، غافل شد، نبايد از بعد سياسي هم غافل شد؛ زيرا کشوري مثل ژاپن با توفيقات اقتصادي و تکنولوژيک ، در زمينه هاي سياسي، در بند استکبار آمريکاست.

 

برخي از مخالفان شعار «مرگ بر امريكا» براي نگاه خود دليل قرآني آورده و با استدلال به قرآن، مي‌گويند خداوند ما را از سب كردن ديگران منع كرده است. آقاي هاشمي رفسنجاني از جمله كساني است كه با ذكر مطالبي از گذشته مبني بر اينكه زماني شعار «مرگ بر بني‌صدر»، «مرگ بر بازرگان» و «مرگ بر شوروي» شعار داغ مردم بود كه در نماز جمعه خواهش كردم كه نگويند، اعلام مي‌دارد درباره امريكا هم گفته بودم، من ذاتاً با حرف‌هاي تند و فحاشي‌ها مخالفم و آن را مفيد نمي‌دانم. آقاي هاشمي در توجيه اين نگاه خود مي‌گويد:‌مرا يك اصل قرآني به اين روحيه رسانده است. قرآن از زبان خداوند به مسلمانان صدر اسلام كه به بت‌ها فحش مي‌دادند، مي‌گويد: «حق نداريد به بت‌هاي آنان فحش بدهيد. ولا تسب الذين يدعون من دون الله. بت‌ها را سب نكنيد، چون آنها هم متقابلاً به خدا بد مي‌گويند و باعث گمراهي بيشتر آنها مي‌شويد.»

 

آقاي هاشمي رفسنجاني علاوه بر بيان نگاه خود، مدعي شد كه حضرت امام (ره) نيز موافق حذف شعار «مرگ بر امريكا» بودند. البته اين ادعاي بدون سند ايشان، با واكنش‌هايي تند از سوي مردم مواجه شد. سؤال اين است كه واقعاً طبق نگاه آقاي رفسنجاني، قرآن شعارهايي چون «مرگ بر امريكا» را نمي‌پسندد؟ بسياري معتقدند اساساً بين آنچه قرآن با عنوان «سب» به معني «فحش و ناسزا» نهي كرده، با شعار «مرگ بر...» تفاوت ماهوي وجود دارد. قرآن در بسياري از مواضع «لعن، طرد و نفرين بر دشمنان»‌را نه تنها نفي و منع نكرده، بلكه حق دانسته و از آن به عنوان يك ضرورت ياد مي‌كند. قرآن در مواردي،‌با صراحت فرياد «مرگ» را براي ديگران روا داشته است. در آيات متعددي از قرآن، خداوند خودش كافرين را لعن مي‌كند و از لعنت ملائكه و همه مردم بر آنان نيز خبر مي‌دهد.

 

 به عنوان نمونه از ميان ده‌ها آيه، مي‌توان به آيه ۱۶۱ سوره بقره اشاره كرد كه خداوند مي‌فرمايد:«ان‌الذين كفروا و ماتوا و هم كفار اولئك عليهم لعنه الله و الملائكه و الناس اجمعين» (كساني كه كافر شدند و با حال كفر بميرند، لعنت خدا و فرشتگان و همه مردم بر آنهاست.»

 

قرآن كريم با صراحت «مرگ گفتن» بر مستكبرين را ذكر كرده است. به عنوان نمونه در آيات زير، مي‌خوانيم:

 

قتل اصحاب الاخدود(سوره بروج آيه ۴) (مرگ بر صاحبان- و آدم سوزان- خندق)

قُتل الخراصون (سوره ذاريات آيه ۱۰) (مرگ بر دروغگويان)

فقتل كيف قدرثم قُتل كيف قدر (سوره مدثر آيات ۱۹ و ۲۰) (مرگ بر او باد كه چگونه براي مبارزه با حق نقشه كشيد و باز هم مرگ بر او باد.)

قُتل الانسان ما اكفره (سوره عبس آيه ۱۷) (مرگ بر اين انسان- كافر و منكر قرآن- چه چيز او را ناسپاس گردانيد؟!)

 

دقت در آيات مذكور نشان مي‌دهد كه خداوند در قرآن براي كساني از كلمه «قُتل» استفاده كرده است. كلمه قُتل در عربي به معني «كشته باد» و «مرگ بر‌» مي‌‌باشد. در چهار آيه‌اي كه خداوند اين كلمه را به كار برده، اگر به تفاسير مراجعه شود، مشخص مي‌گردد كه خداوند براي كساني از كلمه «مرگ» استفاده كرده كه در برابر جبهه حق و مؤمنان ايستاده و دشمني مي‌كنند و به كشتار اهل ايمان مي‌پردازند. اصحاب اخدود كه خداوند براي آنان از كلمه مرگ استفاده كرده، كساني بودند كه با حفر خندق و ايجاد آتش در آن، مؤمنين را به آتش انداخته و مي‌سوزاندند. علامه طباطبايي‌(ره) صاحب تفسير الميزان، در تفسير اين آيه مي‌گويد:«كلمه «اخدود» به معناي شكاف بزرگ زمين است و «اصحاب اخدود» جباران ستمگري بودند كه زمين را مي‌شكافتند و آن را پر از آتش نموده، مؤمنين را به جرم اينكه ايمان دارند در آن مي‌‌انداختند و تا آخرين نفرشان را مي‌سوزاندند. (الميزان جلد ۲۰ ص ۴۱۶).

 

امروز دولت امريكا يك دولت استكباري، ظالم، ستمگر و جهانخوار است. جنايات و آدم‌كشي‌هاي دولت امريكا در افغانستان و عراق و ديگر سرزمين‌ها امري آشكار است. ضديت امريكا با مؤمنين و حق‌طلبان و مبارزه آنها با اسلام امر پنهاني نيست. آيا طبق آموزه‌هاي قرآني، نمي‌توان بر چنين دولت استكباري و شيطاني «آرزوي مرگ» نمود؟

 

با اين توصيفات ديدگاه‌ها و مواضع حضرت امام خميني (ره)‌در خصوص امريكا و ضرورت ايستادگي و مقابله با سياست‌هاي شيطاني آن از محكمات است. بررسي مواضع و ديدگاه‌هاي حضرت امام (ره) نسبت به امريكا، نشان مي‌دهد كه ايشان با گذر زمان مواضع قاطع‌تري را در قبال اين نظام سلطه‌گر اتخاذ فرموده‌اند. در زير به مواردي از سخنان حضرت امام‌(ره) كه ايشان با صراحت بر شعار «مرگ بر امريكا» مهر تأييد مي‌زنند، اشاره مي‌گردد:

 

« حال بايد به آن آخوند مزدور كه فرياد مرگ بر امريكا و اسرائيل و شوروي را خلاف اسلام مي‌داند گفت ‌آيا تأسي به رسول خدا (ص) و متابعت از امر خداوند تعالي خلاف مراسم حج است؟ آيا تو و امثال تو آخوند امريكايي فعل رسول الله (ص) و امر خداوند را تخطئه مي‌كنيد و برائت و نفرين نسبت به دشمنان اسلام و محاربان با مسلمانان و ستمگران بر مسلمين را كفر مي‌دانيد؟» (صحيفه امام – ج ۱۸- ص ۹۲)

 

بسياري از سران كشورهاي اسلامي به جاي مقابله با اين اعمال وحشيانه و جلوگيري از اين كشتار بي‌رحمانه، به عاملين اين جنايت يعني اسرائيل غاصب، دستمزد داده و او را به رسميت مي‌شناسند و به جاي قطع رابطه با عامل اصلي يعني امريكاي جهانخوار، هر روز روابط خود را با او محكم‌تر و گسترده‌تر مي‌كنند و گذشته از اينكه خود در سكوت مرگباري فرو رفته‌اند، حتي از شنيدن شعار مرگ بر اسرائيل و مرگ بر امريكا واهمه داشته و به شدت از آن جلوگيري مي‌كنند. «فانا لله و انا اليه راجعون. وسيعلم الذين ظلموا اي منقلب ينقلبون» (صحيفه امام – ج ۲۱- ص ۲۸۵)

 

«ما شعار سرنگوني رژيم شاه را در عمل نظاره كرده‌ايم، ما شعار آزادي و استقلال را به عمل خود زينت بخشيده‌ايم، ما شعار «مرگ بر امريكا» را در عمل جوانان پرشور و قهرمان و مسلمان در تسخير لانه فساد و جاسوسي امريكا تماشا كرده‌ايم، ما همه شعارهايمان را با عمل محك زده‌ايم.» (صحيفه امام – ج ۱۳- ص ۸۱)

 

«خط اين بود كه اصلاً امريكا منسي بشود. يك دسته شوروي را طرح مي‌كردند تا امريكا منسي بشود، يك دسته الله اكبر را كنار مي‌گذاشتند، سوت مي‌زدند و كف مي‌زدند آن هم روز عاشورا. خط اين بود كه اين قضيه «مرگ بر امريكا» منسي بشود.(صحيفه امام- ج ۲۱-ص۲۸۶)

 

حضرت روح الله نه تنها موافق حذف شعار «مرگ بر امريكا» نبودند، بلكه در پيام تاريخي خود در سال ۱۳۶۶ به حجاج، پس از كشتاري كه توسط عوامل سعودي پيش آمد، تصريح كردند كه ان‌شاءالله روزي از كليساهاي جهان ناقوس «مرگ بر امريكا» را به صدا درآوريم.

 

مواضع و ديدگاه‌هاي حضرت امام خامنه‌اي نيز در مورد امريكا، هيچ تفاوتي با مواضع حضرت امام (ره) ندارد. معظم له به مناسبت‌هاي مختلف با همان ادبيات صريح و قاطع حضرت امام (ره) در برابر امريكاي جنايتكار موضع‌گيري كرده و نسبت به خطرات غفلت از حيله‌ها و نيرنگ‌هاي امريكا هشدار داده‌اند. رهبر معظم انقلاب اسلامي در خصوص شعار «مرگ بر امريكا» مي‌فرمايند:«كسي مرگ بر امريكا را به ملت ايران ياد نداد، مرگ بر امريكا از اعماق جان يكايك مردم برآمد.» در زير به مواردي از سخنان امام خامنه‌اي در خصوص شعار «مرگ بر امريكا» اشاره مي‌شود:

 

«ملت و دولت ايران شجاعانه و بدون هيچ‌گونه هراس، احساسات خود را بر ضد امريكا بيان مي‌كند و شعار «مرگ بر امريكا» را از شعارهاي اصلي خود قرار داده است.» «ايني كه شما مي‌بينيد امروز در خيلي از كشورها صداي مرگ بر امريكا بلند مي‌شود، اين چيز جديدي است؛ اين مخلوق حركت ملت ايران است.» «هرجا اين رئيس‌جمهور نگون بخت امريكا سفر مي‌كند، شما ببينيد مردم چه تظاهراتي عليه او مي‌كنند؛ پرچمشان را آتش مي‌‌زنند؛ «مرگ بر امريكا» مي‌گويند آدمك او را درست مي‌كنند و آتش مي‌زنند.»

 

وامادر کنار مبارزه همه جانبه با اهداف و توطئه هاي آمريکا در قبال کشورمان و جهان بشريت، يکي از وظايف ديني و انقلابي ما، تلاش براي هدايت و بيداري مظلومان و ملت هايي است که زير سلطه تبليغات سهمگين استکبار جهاني، در جهل و بي خبري گرفتارند که شامل ملت آمريکا نيز مي شود. از اين رو، رويکرد نظام اسلامي در قبال چنين ملت هايي، مبتني بر تبليغ آموزه هاي حيات بخش اسلامي و تلاش براي افشاي ماهيت شوم دولت مردان اين گونه کشورهاست و اين کار با اعزام مبلغ، گسترش شبکه هاي برون مرزي صدا و سيما، سايت هاي اينترنتي، جذب طلبه و دانشجو، برگزاري همايش هاي بين الملي و دعوت از روشنفکران و نخبگان اين کشورها و…، صورت مي گيرد.

 

 

 

ابوالفضل فخر السلام
تگها: صبح محلات, یاداشت, مرگ بر آمریکا, شعار انقلاب, انقلاب اسلامی, شهرستان محلات, محلات, هفته نامه شمس

دیدگاه کاربران
نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *