یاداشت

فتنه‌ها از صدر اسلام تا کنون

9 دی 1396 کد خبر : 9886110625 | بازدید : 5759

صبح محلات_مقام معظم رهبری، 9 دی را یوم الله خواندن، روزی متعلق به خداوند و روزی که باید گرامی داشته شود چرا که روزی است که تجلی دست قدرت خداوند نمایان شد و بساط فتنه گران و آشوب گران را جمع کرد.

9 دی در حقیقت کشتی پر تلاطم انقلاب را بیمه کرد و ولی امر مسلمین با مدیریت پیامبر گونه خود دنیا را متحیر کرد و فرمود 8 ماه فتنه برابر با 8 سال دفاع مقدس است چرا که اگر 8 سال جنگ را مرور کرده و هزینه‌های مادی و معنوی هر روز از جنگ را که با حضور استکبار جهانی بر کشور و نظام تحمیل شد بررسی و با هزینه‌های 8 ماه فتنه سال 88 مقایسه کنیم با یکدیگر برابری خواهد کرد.

بنیاد سوروس با استدلالی مبنی بر کاهش هزینه‌های حضور نظامی امریکا در کشورها، طرح انقلاب‌های مخملی را با حمایت از افراد و گروه‌های همسو را برنامه ریزی و آمریکا تا پیش از فتنه 88 در 17 کشور تنها با انقلاب رنگی و مخملی حکومت‌های آنها را تغییر داده بود که گرجستان، اوکراین و دیگر انقلاب‌های رنگی تنها نمونه‌ای از آنها است و در فتنه 88 نیز آمریکا به دنبال همین انقلاب مخملی بود که با رنگ سبز و در راستای براندازی نظام آغاز شد.

مرور فتنه‌های 40 ساله انقلاب نکاتی را برای همه نمایان می‌کند که یکی از مهمترین این نکات نقش کلیدی تدابیر رهبری و بصیرت مردم در نمایان شدن 8 فتنه بزرگ کشور پس از پیروزی انقلاب است.

قائله کردستان، گنبد، سیستان، خلق عرب در خوزستان فتنه بنی صدر و فتنه منافقین که با سهم خواهی آنها از انقلاب و ایستادگی امام(ره) و آغاز قیام مسلحانه، قبل از محکم شدن پایه‌های انقلاب با هدف ایجاد جنگ داخلی تنها بخشی از فتنه‌هایی است که انقلاب در طول 40 سال عمر خود از آنها به خوبی عبور کرده است.

اسلام در مناسبات اجتماعی دو عنصر مشروعیت و مقبولیت را معرفی می‌کند، ممکن است افرادی بر اساس آراء مقبولیت داشته باشند ولی مشروعیت نداشته باشند و امام(ره) در اولین انتخابات ریاست جمهوری گفت «ولله من به بنی صدر رای ندادم» و این نشان داد بنی صدر با وجود مقبولیت مشروعیت نداشت.

همزمان با جنگ تحمیلی فتنه‌های داخلی آیت الله شریعتمداری و قطب زاده که نقشه ترور امام(ره) را کشیده بودند و پس از آن با فتنه قائم مقام رهبری یعنی آیت الله منتظری و مهدی هاشمی که تفسیر کامل آن در کتاب «رنج نامه» به خوبی بیان شده نشان داد دشمنان به هیچ وجه از نظام اسلامی راضی نخواهند شد.

فتنه سال 78 و قائله کوی دانشگاه با ابعاد کوچکتر از فتنه 88 با حضور به موقع مردم نقش بر اب شد و قائله به سرعت به پایان رسید.

در فتنه سال 88 هدف اصلی براندازی و ساقط کردن نظام بود وهمه معاندین نظام از جمله آمریکایی‌ها، بهائی‌ها، سلطنت طلب‌ها و منافقین با تمام عده و عده وارد میدان شدند و 9 دی به خاطر پایان دادن به این فتنه یوم الله نام گرفت.

مقام معظم رهبری بارها در دیدار کارگزاران و اقشار مختلف مردم، نفوذ را به عنوان فتنه آینده معرفی و دشمنان را درصدد نفوذ در مراکز تصمیم گیری و تصمیم سازی کشور معرفی کرده است.

آمریکا پس از جنگ تحمیلی 8 ساله و تحریم های سخت و فشارهای سیاسی، ایران را همچنان مقتدر در حال پیشرفت و بالنده میبیند و تنها راه برای مقابله با جمهوری اسلامی را تربیت و نفوذ افرادی در لایه‌های مختلف نظام می‌داند که بتوانند اهداف او را پیگیری کنند و در همین راستا دشمنان اختلاس گران را پیاده نظام های خود می‌دانند.

فتنه‌ها از صدر اسلام تا کنون دارای شباهت‌هایی هستند که مرور آنها وضعیت کنونی ما را شفاف می‌کند.

در جنگ جمل به عنوان یکی از فتنه‌های صدر اسلام، حضرت علی(ع) در مقابل سوال برخی افراد که در تشخیص حق گرفتار شده بودند و هر دو طرف درگیری را اهل حق می‌دانستند گفت «برای شناخت جبهه حق باید حق را شناخت و برای شناخت جبهه باطل نیز باید ابتدا باطل را بشناسیم» و این نکته پند آموز نشان می‌دهد افراد ملاک حق و باطل نیستند و با شخصیت افراد نمی‌توان به جبهه حق و باطل پی برد.

در هر دو فتنه جمل و فتنه 88 ضربه از طرف افراد داخلی به نظام وارد شد و شخص خارجی وارد میدان نشد و در هر دوی آنها زنان نقش بسیار مهمی داشتند که با حضور در فتنه نقش آفرینی کردند.

دیگر وجه تشابه فتنه جمل و فتنه 88 استفاده از پیاده نظام‌های متعددی بود به طوری که در فتنه 88 آمریکایی‌ها، بهائی‌ها، سلطنت طلب‌ها و منافقین علاوه بر حضور میدانی با امکانات مادی و رسانه‌ای استکبار نیز یاری شدند.

نماد گرایی در هر دو فتنه 88 و فتنه جمل خود از نکات بارز بود و در فتنه 88 رنگ سبز به عنوان یک نماد استفاده شد و در فتنه جمل نیز شتر به عنوان نماد فتنه گران بود و در هیچ یک از این دو فتنه، فتنه گران از اقدامات خود توبه نکردند و با وجود گذشت چند سال از فتنه 88، سران فتنه‌ای که آشوبگران روز عاشورا و آتش زنندگان خیمه‌های امام حسین(ع) و مسجد لولاگر را مردمی خدا جو معرفی کرده بودند از گناه و اشتباه خود توبه نکردند.

تشکیل کمیته صیانت از آراء در سال 88، پیش زمینه ایجاد فتنه در کشور بود چرا که هر کسی در داخل کشور می‌داند مسئولیت برگزار انتخابات در هیئت‌های نظارت و هیئت‌های اجرایی با خود مردم است و در چنین شرایط راه اندازی کیمته صیانت از آرا و القاء جابجایی رای و تقلب تنها برای ایجاد آشوب و فتنه بود.

افرادی که خود سال‌های از طریق همین سیستم انتخابات در کشور در مسئولیت‌های متعدد قرار گرفته بودند و پست‌های کلیدی را در دست داشتند با آشنایی از سیستم انتخابات با بهانه تراشی مردم را به سمت آشوب کشاندن.

حب دنیا و حب ریاست از آزمایش‌های الهی است و با وجود ملاک امام(ره) که فرمود «ملاک حال فعلی افراد است»، اشخاصی که در صدر انقلاب بسیار برای انقلاب تلاش کرده و حتی به زندان هم رفتند بودند با این ملاک مقایسه و افرادی که پس از چند سال از مسیر اصلی خود منحرف شده بودن از طرف مردم ترد شند.

بصیرت تنها راه در امان ماندن از فتنه اشت و نباید از فتنه ها و مشکلاتی که فتنه آنها برای کشور ایجاد می‌کند بترسیم، چرا که فتنه‌ها باعث جدایی بین منافقین و یاران واقعی خواهد شد و در حالی که توقع داشتیم پس از 30 سال از انقلاب، همه در خط رهبری و ولایت باشند متوجه شدیم چنین شرایطی نیست و ایستگاه فتنه 88 باعث شده عده‌ای از جرگه انقلاب ریزش و عده‌ای هم رویش داشته باشند.

کشور با گذشت 8 سال از فتنه 88 همچنان هزینه آن را پرداخت می‌کند و دشمن نیز جری‌تر از قبل شده و با تحریم‌های فلج کننده درصدد ضربه زدن به کشور است و با وجود برجام و امتیازات فراوانی که در آن به آمریکا دادیم همچنان در بحث تحریم‌های بانکی با مشکل مواجه هستیم و مشکلات ما در بحث تحریم نتیجه فتنه 88 است.

بزرگترین سرمایه اجتماعی نظام و انقلاب مردم هستند که در سال 88 با حماسه سازی در 9 دی و علی رغم مشکلات فراوان پای نظام ایستادند و ارتباط مستقم بین رهبری و مردم باعث شده تا انقلاب پابرجا بماند.

طراحی و برنامه ریزی امروز دشمن فشار بر مسئولین و بر مردم است و در همین راستا دشمن با فشار بر مسئولین قصد تغییر در محاسبات آنان را دارد و امروز با گذشت 6 سال از هزینه‌های مختلفی که برای برجام و ایجاد گشایش در کشور پرداخت کردیم عده ای حل مشکلات را در حرکت به سمت آمریکا می‌دانند و این درحالی است که رهبر حل مشکلات را با تکیه بر اقتصاد داخلی ممکن می‌داند.

امروز با وجود نیاز دنیا به نفت و وجود منابع نفتی در کشور، آمریکا به عنوان یک مصرف کننده قیمت گذار نفت است و این در حالی است که ما به عنوان فروشند باید قیمت گذار نفت باشیم.

به اعتراف کارشناسان خبره اقتصادی تنها 30 درصد از مشکلات اقتصادی امروز ما مربوط به روابط بین المللی است و مابقی به داخل کشور باز می‌گردد و در صورت حل این معضل و درون زا کردن اقتصاد کشور، بسیاری از مشکلات حل خواهد شد.

آمریکا با امتیاز گرفتن از ما جر‌ی‌تر خواهد شد و پس از قبول کردن برجام 1 و تعطیلی مراکز اتمی آمریکا، با هدف قرار دادن توان موشکی به دنبال برجام 2 است و پس از این نیز باید در خصوص حقوق بشر و به رسمیت شناخت رژیم غاصب اسرائیل با آمریکایی پای میز مذاکرات برجام 3 و 4 بنشینیم و در نهایت نیز آمریکا دست از سر ما بر نخواهد داشت چرا که آمریکا پس از پیروزی انقلاب به دلایل مختلف متضرر شده و امروز با فشار بر ما به دنبال بازگشت به شرایط گذشته است.

 

نعمت اله نجفی

انتهای پیام/ی

 

 
تگها: صبح محلات, فتنه, فتنه 88, انقلاب اسلامی, برجام, آمریکا, یاداشت

دیدگاه کاربران
نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *