پرداخت های غیرقانونی و نجومی بودجه را نحیف می‌کند/ وابستگی بودجه امسال به نفت تغییری نکرد

15 آبان 1396 کد خبر : 988619681 | بازدید : 1648


دولت‌ها در نظام برنامه‌ریزی و هزینه کرد بودجه، کاملا حساب‌شده پیش بروند و از تاثیر نوسانات قیمت نفت بر روی بودجه جلوگیری کنند.

به گزارش صبح محلات به نقل ازباشگاه خبرنگاران جوان، دولت شش ماه قبل از پایان سال باید بودجه سال آینده را به مجلس تحویل دهد، هر چند که اکثر دولت‌ها در موقع مقرر، بودجه را به مجلس تحویل نمی‌دهند، با این همه بحث بر سر بودجه سال آینده از جمله بحث‌های مجلس با دولتیان است.

اصولا بودجه اصلی‌ترین ابزار اجرای برنامه‌ها وسیاست های دولت است و بدون برنامه ریزی دقیق برای منابع،  اداره امور دولت ممکن نیست .

به نظر می‌رسد که فارغ از جناح بندی سیاسی دولت‌ها، اقتصاد ایران از گذشته با مشکلات ساختاری روبه روبوده  و این مشکلات هنوز هم برطرف نشده‌اند.

 با این حال عملکرد بودجه‌ای دولت یازدهم و دوازدهم نشان داده است که با وجود کسری بودجه دولت با برداشت از صندوق توسعه ملی و استقراض از بانک مرکزی به نوعی دخل و خرجش با هم هماهنگ شده است.

حسینعلی حاجی دلیگانی عضو کمیسیون برنامه وبودجه مجلس در گفتگو با خبرنگار اقتصاد و انرژی، گفت: یکی از مشکلات اساسی در نظام برنامه‌ریزی بودجه، وابستگی بودجه به نفت است، البته هم اکنون، به دلیل اینکه نفت به فروش نرفته است و درآمدهای نفتی کمتر شده است، بودجه نفتی هم به مراتب پایین می آید،  که البته این امر ارادی نیست و فشار مالیاتی بدی بر بخش های تولید اقتصاد آورده است.

این نماینده مجلس با بیان اینکه هزینه های جاری دولت تاثیری زیادی در کاهش بودجه عمرانی کشور دارد، گفت: هزینه های جاری دولت بسیار زیاد شده است و این افزایش هزینه ها در درجه اول حاصل استخدام‌های بی رویه دولتی و در درجه دوم حاصل افزایش حقوق و مزایای کارمندان دولتی بوده است.

نماینده اصفهان در مجلس شورای اسلامی درمورد تبعات کسری بودجه دولت اضافه کرد: نبود تحقق درآمدهای دولتی در زمینه های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی و آموزشی تاثیر خود را بر جای می‌گذارد، از همین رو باید دولت‌ها در نظام برنامه‌ریزی و هزینه کرد بودجه، کاملا حساب‌شده پیش بروند.

این نماینده مجلس با تاکیدبر فاصله گرفتن دولت از درآمدهای نفتی تصریح کرد: تحولات بازار نفت موجب بی انضباطی مالی در نظام برنامه ریزی و سایر بخش های آن می‌شود. این وابستگی باعث می‌شود که از ظرفیت های تولیدی غیر نفتی کشور در تامین منابع مالی فعالیت های دولتی استفاده نشود.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی در پایان گفت: افزایش نقدینگی و تورم ارتباط زیادی با کسری بودجه دارد. به عنوان نمونه دولت برای تامین هزینه های خود اوراق خزانه منتشر می کند.

انتهای پیام/
تگها: صبح محلات, پرداخت, غیرقانونی, نجومی بودجه, وابستگی, بودجه, امسال, نفت

دیدگاه کاربران
نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *