معاون وزیر تعاون؛

اجرای طرح 1000 تعاونی، 1000 روستا در سال جاری/کمک 1.5 میلیارد دلاری دولت برای توسعه و اشتغال روستایی

22 تیر 1396 کد خبر : 988618000 | بازدید : 1531

صبح محلات_معاون امور تعاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: در سال جاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با هدف ایجاد اشتغال روستایی و توسعه روستاها طرح هزار تعاونی، هزار روستا را اجرا خواهد کرد.

سید حمید کلانتری، معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی صبح امروز در حاشیه نشست سالانه صندوق ضمانت سرمایه گذاری تعاون که در محلات برگزار شد در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار صبح محلات گفت: یکی از راهکارهای موثر در ایجاد اشتغال و رفع فقر و محرومیت، مدیریت منابع خرد است.

وی ادامه داد: بهترین راهکار مدیریت منابع خرد ایجاد تعاونی در مناطق محروم، دور دست و روستایی است و به همین منظور امسال طرحی برای تقویت تعاونی روستایی که در حال حاضر محدود نیز هستند با عنوان هزار روستا، هزار تعاونی طراحی شده و طی آن در قالب تعاونی‌های صنایع دستی، فرش، کشاورزی و صنایع روستایی تسهیلات مناسب و قرض الحسنه در اختیار تعاونی‌ها قرار خواهد گرفت.

کلانتری همچنین ادامه داد: تعاونی‌های مورد نظر در این طرح قالبا تولیدی، خدماتی و یا چند منظوره برای توسعه روستاها هستند و از این طریق با توجه به تجربه تلاش می‌کنیم منابع محدودی روستایی را که به علت  خرد و محدود بودن غیر قابل بهره برداری هستند، تجمیع و در قالب تعاونی‌ از آنها بهترین بهره برداری را داشته باشیم.

معاون وزیر تعاون در خصوص منابع تسهیلاتی برای ایجاد این تعاونی‌ها گفت: امسال بر اساس لایحه دولت و تصویب مجلس 1 و نیم میلیارد دلار برای تبدیل به ریال از صندوق توسعه ملی و همچنین مشارکت برابر بانک‌ها برای توسعه تعاونی‌های روستایی و بخش کشاورزی پیش بینی شده که عمدتا از طریق تعاونی‌های روستایی در برای ایجاد اشتغال و رفع محرومیت از روستائیان هزینه خواهد شد.

وی تصریح کرد: بر اسا همین لایحه حدود 10 هزار میلیارد ریال در قالب شرکت‌های تعاونی به روستائیان به صورت قرض الحسنه پرداخت خواهد شد.

کلانتری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به قانون تشکیل شرکت‌های توسعه و عمران شهری بیان کرد: در شرکت تعاونی‌های توسعه و عمران شهرستان‌ها نیز که با عضویت نیم درصد از مردم جمعیت تشکیل خواهد شد و می‌تواند تا 50 درصد را نیز تحت پوشش قرار دهد در تلاشیم با تجمیع منابع خورد در راستای توسعه شهرستان و افزایش درآمد مردم تشکیل گام برداریم.

معاون وزیر تعاون در خاتمه در خصوص میزان تسهیلات پرداختی به تعاونی‌های روستایی در قالب طرح هزار تعاونی، هزار روستا خاطر نشان کرد: در تعاونی‌های روستایی به ازای هر نفر مبلغ 1 میلیارد ریال و به ازای هر کارگاه فردی نیز 1 میلیارد ریال تسهیلات قرض الحسنه‌ی سهل الوصول پرداخت خواهد شد که قطعا در شرایط کنونی تاثیرگذار بر بحث اشتغال و توسعه خواهد بود.

انتهای پیام/ی

 
تگها: صبح محلات, معاون وزیر تعاون, حمید کلانتری, تعاونی های روستایی, 1000 تعاونی 1000 روستا, تسهیلات قرض الحسنه, توسعه و اشتغال روستایی, رفع محرومیت

دیدگاه کاربران
نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *