وضعیت میزان بارش در استان مرکزی کاهش ۶۰درصدی بارندگی در استان مرکزی/شازند و محلات کم بارش‌ترین شهرستان ها +جدول

29 آبان 1395 کد خبر : 988615021 | بازدید : 2258

به گزارش صبح محلات به نقل از نسل فردا ؛ با بررسی میزان بارش های ثبت شده در سازمان هواشناسی مشخص می شود که وضعیت میانگین میزان بارش های دریافتی سطح استان مرکزی نسبت به سال های آبی بلندمدت در دوره ی مشابه با دریافت ۱۵.۷ میلی متر بارندگی به میزان ۶۰ درصد کاهش داشته است.

در مقایسه سال جاری با سال گذشته این بررسی در ایستگاه های سینوپتیک موجود در سطح استان نشان می دهد که استان مرکزی نسبت به دوره ی مشابه سال قبل ۸۰ درصد کاهش بارندگی را تجربه کرده است که این میزان حکایت از آن دارد که مزارع کشاورزی به خصوص زمین های دیم نتوانسته اند در دو ماه اول سال جاری به حد مناسبی، نیاز آبی خود را دریافت کنند. این در شرایطی است که دریافت آب مورد نیاز در ماه های اولیه فصل پاییز شرط مهمی برای رشد مناسب گیاهان به حساب می آید.

بر اساس مشاهدات ایستگاه های سنجش موجود در شهرستان ها مشخص می شود که تفرش و محلات به ترتیب با دریافت ۲۸.۵ میلی متر و ۲۲.۱میلی متر بیشترین میزان بارشها و دلیجان با میزان بارش ۷.۲میلی متر کمترین میزان دریافت نزولات آسمانی را در این ۵۷ روزی که از سال آبی جاری می گذرد، داشته اند.

البته چنانچه این بررسی بر اساس شرایط اقلیمی و پتانسیل دریافت بارش در هر منطقه مورد بررسی قرار بگیرد مشخص می شود که شازند و محلات کمترین میزان بارش ها را در مقایسه با دوره های مشابه در بلند مدت داشته است.

شهرستان شازند با داشتن موقعیت خاص و قرار گرفتن در منطقه ای کوهستانی با رودهای فراوان دارای آب و هوای نیمه مرطوب و سرد همواره در صدر میزان بارش های استان مرکزی قرار داشته است اما این شهرستان در سال آبی جاری در مجموع با دریافت ۱۹.۵میلی متر بارش با کاهش ۷۰ درصدی میزان بارندگی نسبت به دوره ی مشابه بلند مدت رو برو شده است.

در این بین شهرستان اراک نیز تنها با دریافت ۱۷.۴ میلی متر بارندگی با کاهشی ۶۷ درصدی نسبت به بلند مدت اوضاع و احوال خوبی ندارد.

در جدول زیر که از سازمان هواشناسی استان مرکزی تهیه شده، می توان وضعیت دقیق بارندگی های صورت گرفته در ایستگاه های شهرستان های مختلف استان در سال آبی جاری را مشاهده کرد.

capture

با همه ی این وجود انتظار می رود در روزهای اخیر، به ویژه در آذر ماه شاهد بارش نزولات آسمانی بیشتری باشیم.

بازنگری مدلهای دینامیکی نشان دهنده شکل گیری اولین سامانه قوی پائیزه طی روزهای اخیر بر نوار غربی و رخداد بارش قابل توجه و فراگیر بخصوص در غرب و جنوب غرب است که در صورت تثبیت مدل ها تا اوایل هفته پیش رو مدیریت زمانی برای کشاورزان جهت تکمیل نیاز آبیِ کشت پائیزه بخصوص دیم‌کاران که لحظه شماری می کنند از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

در نقشه ی زیر نیز میزان بارش های یک هفته ی آینده ی سطح کشور را می توانید مشاهده کنید.

photo_2016-11-17_22-22-26دیدگاه کاربران
نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *