ایران به ابعاد حقوقی وسیاسی حادثه منا رسیدگی می کند/ پایبندی غرب به تعهدات؛ شرط ورود به فاز اجرایی برجام

5 مهر 1394 کد خبر : 988613659 | بازدید : 1325

دبیر شورای عالی امنیت ملی مجلس با اشاره به حادثه تلخ منا گفت: ایران تمام ابعاد حقوقی، فنی و سیاسی حادثه منا را دنبال و رسیدگی خواهد کرد.

 

به گزارشصبح محلات به نقل از دیارآفتاب، علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی با حضور در گلزار شهدای اراک در جمع خبرنگاران گفت: متاسفانه در مراسم عید قربان در منا شاهد یکی از تلخ ترین حوادث ممکن در بهترین و مقدس ترین مکان بودیم که این حادثه به دلیل ناکارآمدی و تغییر اولویت های دولت سعودی نسبت به موضوع و رسیدگی به مسائل حج رخ داده است.

 

شمخانی ادامه داد: دولت آل سعود به جای پرداختن به مسائل حج، تجاوز به یمن را در دستور کار خود قرار داده است.

 

وی تغییر مدیریتی و استفاده از افراد آماتور در مدیریت های عربستان را یکی دیگر از دلایل این حادثه عنوان کرد که موجب کشته شدن بیش از دو هزار نفر از حجاج شد.

 

دبیر شورای عالی امنیت ملی بیان کرد: شورای امنیت ملی با توجه به حساس بودن موضوع، ستادی را فعال کرده تا ابتدا ضمن مشخص کردن آمار مجروحین، تلفات و شناسایی مفقودین اسباب رضایت مصدومان و مفقودین را فراهم کند.

 

شمخانی ادامه داد: متاسفانه دولت سعودی در لحظه اول همکاری های لازم را با پزشکان ایرانی نداشته است و دولت ایران تلاش خواهد کرد و ابعاد حقوقی، فنی و سیاسی حادثه منا را دنبال و رسیدگی کند.

 

وی توضیح داد: جمهوری اسلامی ایران آمادگی خود را برای کمک به تمامی مجروحین اعلام کرده است چراکه ایران ظرفیت های لازم برای کمک به مصدومان را دارد.

 

دبیر شورای عالی امنیت ملی در خصوص برجام نیز بیان کرد: پس از طی مراحل پایانی بررسی برجام در مجلس، در صورتی که طرف مقابل به تعهدات خود عمل کند برجام وارد مرحله اجرایی کامل خواهد شد.

 

شمخانی خاطر نشان کرد: استان مرکزی به دلیل وجود مجتمع آب سنگین جزء یکی از استان های مهم کشور در خصوص مسئله برجام محسوب می شود. 

 

انتهای پیام/کدیدگاه کاربران
نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *
salamup.ir
nashrkhabar.ir
مجوز سایت
سایت شهود
کانال تلگرامی
تبلیغات