با وقوع حوادث حج، دولت عربستان یک علامت سوال روی کفایت خود در مدیریت حج برجای گذاشت / دولت ایران با فشار به آل سعود، باید خواستار پیگیری حقوق خسارت دیدگان حوادث حج باشد

2 مهر 1394 کد خبر : 988613642 | بازدید : 733

سخنگوی اسبق وزارت امور خارجه کشور گفت: در خصوص حوادث مناسک حج امسال، دولت عربستان یک علامت سوال بزرگ روی کفایت و قابلیت خود برای اداره حج به جا گذاشته است.

 

به گزارش صبح محلات به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ حمید رضا آصفی درگفتگو با خبرنگار سیاسی صبح توس در خصوص حوادث مناسک حج امسال گفت: امسال در مناسک حج ۲ بار حوادث تلخی که سبب کشتار حاجیان شده، رخ داد و در ۹ سال گذشته چنین اتفاقاتی در عربستان به وجود نیامده بود، اگرچه بخشی از  این اتفاقات می تواند اتفاقات پیش بینی نشده باشد ولی ناتوانی دولتمردان عربستان در اداره خوب این مناسک را نمی توان نادیده گرفت.

 

وی اظهار کرد: با توجه به تغییرات بوجود امده در دولت عربستان پس از فوت ملک عبدالله، پیش بینی روی کار آمدن هیات حاکمه بی تجربه که نتواند سیاست های معقول در روابط  و همکاری های بین المللی داشته باشد، دور از انتظار نبود.

 

آصفی افزود: همچنین دولت عربستان در مسائل داخلی از خودش ضعف نشان داد و سایر ملت ها از این ضعف ضربه خوردند و در خصوص حوادث مناسک حج امسال، دولت عربستان یک علامت سوال بزرگ روی کفایت و قابلیت خود برای اداره حج به جا گذاشته است.

 

سخنگوی اسبق وزارت امور خارجه کشور در خصوص احقاق حقوق خسارت دیدگان حوادث حج گفت: از آنجایی که حوادث مناسک حج، قربانیانی از ملیت های مختلف وجود داشته است، احتمال می رود دولت سعودی در صدد عدم پیگیری حقوق قربانیان با وسائل مختلف از جمله پول، تهدید، تشویق و ترغیب به کشورهای حادثه دیده باشد.

 

آصفی با بیان اینکه دولت ایران نباید حادثه حج را تمام شده تلقی نمایند، تصریح کرد: دولت جمهوری اسلامی ایران باید از طریق سازمان کنفرانس اسلامی و کشورهایی که قربانیان سنگینی داده اند، به دولت سعودی فشار وارد نماید تا حقوق خسارت دیدگان مناسک حج با تشکیل کمیته مستقل تحقیق پیگیری و به انجام برسد.

 

انتهای پیام/دیدگاه کاربران
نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *
salamup.ir
nashrkhabar.ir
مجوز سایت
سایت شهود
کانال تلگرامی
تبلیغات