کدام روزنامه‌ها آتش بیار معرکه بورسیه ها شدند+ سند

14 تیر 1394 کد خبر : 988613102 | بازدید : 4777

انتشار اخبار غیرواقعی از بورسیه‌های دانشجویی به‌عنوان یکی از غلط‌ ترین کارهای چند سال اخیر، در حالی سال گذشته رخ داد که دراین‌بین برخی از روزنامه‌ها بار دیگر نشان دادند که به‌خوبی می‌توانند در زمین دشمن بازی کنند.

 

به گزارش صبح محلات به نقل از پایگاه خبری تحلیلی قم فردا،نخستین بار 4 خردادماه سال گذشته بود که درگیر و دار ورود و به‌کارگیری فتنه گران در دانشگاه‌ها موضوع بورسیه‌های غیرقانونی به‌یک‌باره توسط مجتبی صدیقی معاون وزیر علوم و رییس سازمان امور دانشجویان ۴ خرداد ۱۳۹۳ در یک نشست خبری اعلام شد.

 

این اقدام در همان زمان هم با واکنش دانشجویان بورسیه شده و بسیاری از مسئولان سابق روبرو شد اما بااین‌وجود بسیاری از روزنامه‌های زنجیره‌ای با موج‌سواری هدفمند بر روی این موضوع سعی کردند، تا ورود فتنه گران به دانشگاه و تبدیل فضای دانشگاه‌ها به باشگاه سیاسی را به حاشیه ببرند.

 

علاوه بر این هدف اصلی از رسانه‌ای شدن این موضوع فرار روبه‌جلو و جلوگیری از استیضاح فرجی دانا توسط نمایندگان مجلس بود به‌طوری‌که روزنامه های زنجیره‌ای، اصرار نمایندگان مجلس بر برکناری فرجی دانا را به انگیزه‌های شخصی و انتقام‌گیری سیاسی ایشان در قضیه بورسیه‌ها نسبت می‌دادند که البته در عمل هیچ‌گاه محقق نشد.

 

 

البته فضاسازی روزنامه‌های زنجیره‌ای که طبق معمول به همراه رسانه‌های معاند نظام بود تا 2 آبان ماه سال گذشته ادامه داشت که درنهایت با اطلاعیه وزارت علوم فروکش کرد.

 

وزارت علوم با صدور اطلاعیه‌ای در این تاریخ، درباره نتیجه بررسی وضعیت بورسیه‌های تحصیلی اعلام کرد که از تعداد ۳۷۷۲ نفر بورسیه شده بین سال‌های ۸۸ تا ۹۲ بورسیه ۵۰۸ نفر لغو شده اما با پرداخت هزینه مجاز به ادامه تحصیل هستند و فقط از تحصیل ۳۶ نفر جلوگیری می‌شود.

 

البته این پایان کار نبود به‌طوری‌که ابتدای اردیبهشت‌ماه امسال، پور مختار، رییس کمیسیون اصل 90 مجلس در نامه‌ای به وزیر علوم به‌صورت رسمی نظر کمیسیون اصل 90 درباره بورسیه‌ها را اعلام کرد و گفت: بورسیه‌های اعطاشده قانونی است و روال اعطای بورسیه‌ها در پیش‌گرفته شود.

 

به‌هرحال حاشیه‌سازی‌های گسترده در فضای دانشگاه‌ها موضوعی بود که در طی رسانه‌ای شدن این موضوع رخ داد، اتفاقی که رهبر انقلاب آن را جفای بزرگی به محیط دانشگاه می‌دانند.

 

این مهم در دیدار شب گذشته رهبر انقلاب با اساتید دانشگاه هم مطرح شد، به‌طوری‌که ایشان به‌عنوان یکی از مصداق‌های سیاست‌بازی در دانشگاه‌ها، به حاشیه‌سازی درباره موضوع بورسیه‌ها اشاره کردند و آن را از غلط‌ترین کارهای چند سال اخیر دانستند.

 

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: تحقیقات دقیق نشان می‌دهد مسئله بورسیه‌ها، به آن شکلی که در روزنامه‌ها با آن بازی کردند نبود اما اگر هم بود باید از راه‌های قانونی امتیازاتی که عده‌ای برخلاف قانون گرفته بودند لغو می‌شد نه اینکه سروصدا و جنجال درست شود.

 

رهبر انقلاب سیاست‌بازی را سمِّ محیط‌های علمی خواندند و با ابراز تأسف از اینکه در موضوع بورسیه‌ها به عده‌ای ظلم شد افزودند: سمّی که در این موضوع به دانشگاه‌ها تزریق شد از بینش فکری مبتنی بر سیاست کاری نشأت می‌گرفت و متأسفانه، هم خلاف قانون، هم خلاف تدبیر و هم خلاف اخلاق بود.

 

حال با توجه به صحبت‌های مقام معظم رهبری مبنی بر عدم سیاست‌بازی در محیط دانشگاه‌ها انتظار می‌رود، با توجه به‌پیش رو بودن انتخابات مجلس، نظارت بیشتری از سوی دستگاه‌های نظارتی بر روی محیط دانشگاه‌ها صورت گیرد.

 

 

 

انتهای پیام/ی
تگها: صبح محلات, وزارت علوم, بورسیه ها, بیانات رهبری, روزنامه ها, آتیش بیار معرکه, شهرستان محلات, محلات, خبر محلات

دیدگاه کاربران
نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *