رشد 8 تا 10 درصدی سهم پژوهش در لایحه 94/ فعالیت‌های پژوهشی نیازمند اعتبارات بیشتری است

3 اسفند 1393 کد خبر : 988612536 | بازدید : 2418

 

 

نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه سهم پژوهش در لایحه بودجه سال آینده نسبت به سال گذشته رشد 8 تا 10 درصدی داشته است، گفت: اما این مقدار به طور حتم برای فعالیت های پژوهشی کافی نخواهد بود.

 

به گزارش صبح محلات، حجت الاسلام علیرضا سلیمی در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری خانه ملت، درباره سهم پژوهش در لایحه بودجه سال 94 در مقایسه با سال گذشته، گفت: به طورقطع سهم پژوهش با توجه به مشکلات حال حاضر این بخش در کشور راضی کننده نیست، زیرا اقتدار یک کشور متکی بر فعالیت‌های علمی و پژوهشی است، بنابراین هرچه به میزان اعتبارات پژوهشی افزوده شود، می‌توان گام‌های بلندتری را برای اقتدار واقعی کشور برداشت.

 

نماینده مردم محلات و دلیجان درمجلس شورای اسلامی، ادامه داد: البته باید به این نکته اشاره کرد که درحال حاضر بخش پژوهش در کشور با مشکلاتی روبه رو است که یکی از این مشکلات عدم تامین بودجه کافی است، همچنین نهاد واحدی برای اتخاذ تصمیم گیری ها و سیاست گذاری ها دربخش پژوهش  وجود ندارد.

 

وی افزود: متاسفانه حمایت های جدی از پژوهشگر واقعی درمیدا ن عمل صورت نمی گیرد و بارها دیده شده که یک پژوهشگربرای اخذ حمایت ها باید هفت خان رستم را طی کند، بنابراین دیوان سالاری پیچیده ای درحال حاضر دراین بخش وجود دارد، البته پژوهش های موازی بسیاری در کشور وجود دارد که به دلیل نبود همان ستاد هماهنگ کننده فعالیت نیروهای پژوهشی درکشور به هدر می رود.

 

سلیمی با بیان اینکه در برخی شرایط کپی برداری در بحث پایان‌نامه‌ها به وضوح دیده می‌شود، تصریح کرد: تعداد اساتید ناظر بر پژوهش ها بسیار کم است و به دلیل تعداد بسیار دانشجو در دانشگاه‌های دولتی و آزاد استاد نمی تواند بر فعالیت های پژوهشی دانشجو نظارت کند، البته ذکر یک نکته نیز از اهمیت بسزایی برخوردار است که کمیسیون تلفیق در بررسی لایحه بودجه 94 متاسفانه گام معنا داری را در جهت رشد سهم پژوهش برنداشت.

 

 

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی، گفت: سهم پژوهش در لایحه بودجه سال آینده نسبت به سال گذشته رشد 8 تا 10 درصد را داشته است که این مقدار به طور حتم برای فعالیت های پژوهشی کافی نخواهد بود، بنابراین دولت باید با اختصاص اعتبار بیشتر به فعالیت های پژوهشی اقتدار کشور را افزایش دهد.
تگها: صبح محلات, نماینده محلات, مجلس شورای اسلامی, بودجه سال 94, رشد بودجه تحقیقاتی

دیدگاه کاربران
نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *