در 100 روز اول تلاش میکنیم واقعیات کشور را به مردم بگوییم

26 تیر 1392 کد خبر : 98861253 | بازدید : 1414

 

به گزارش صبح محلات رئیس جمهور منتخب که در موسم تبلیغات انتخاباتی گفته بود برای مشکلات اقتصادی برنامه یک ماهه و 100 روزه نیز وجود دارد، حالا می‌گوید که دولت در شروع کارش در 100 روز اول، تلاش خواهد کرد واقعیات کشور را به مردم، مقام معظم رهبری و نمایندگان ملت عرضه کند و بگوید که چه چیزی را تحویل گرفته و راه حل را چگونه می بیند.

حسن روحانی یکشنبه شب در نخستین حضورش در صحن بهارستان گفت: «یک بار اوضاع کشور را بررسی کردیم و از مسئولان فعلی اجرایی کشور هم استفاده کردیم. گرچه نتیجه این است که نظرات فاصله زیادی با هم داشت، کارگروه‌های ما اوضاع را با آمار و ارقام به گونه ای بررسی کردند و مسئولان اجرایی به گونه‌ای دیگر. الان در مقام قضاوت نهایی نیستم، قاعدتا دولت در شروع کارش در 100 روز اول، تلاش خواهد کرد واقعیات کشور را به مردم، مقام معظم رهبری و نمایندگان ملت عرضه کند. دولت آینده خواهد گفت چه چیزی را تحویل گرفته و با چه چیزی مواجه است و راه حل را چگونه می بیند.»

این 100 روز گرچه شعار انتخاباتی حسن روحانی نبود و این عدد بیشتر همگان را به یاد علی اکبر ولایتی می‌اندازد که درمانی 100 روزه برای اقتصاد ایران قائل بود، اما روحانی هم چند روز قبل از انتخابات در مواجهه با دوربین شبکه یک تلویزیون اعلام کرد: «برای مشکلات اقتصادی، فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و سیاست خارجی، برنامه یک ماهه و 100 روزه نیز وجود دارد. ما می‌توانیم در زمان کوتاه تحول اقتصادی به وجود آوریم و با ایجاد یک دوره تنفس مشکلات را حل کنیم.»

تحول اقتصادی کوتاه مدت که مطابق با انتظار جامعه هم بود، علاوه بر روحانی از زبان دیگر اعضای ستاد انتخاباتی وی هم شنیده شد و حتی یک روز بعد از انتخابات، رئیس ستاد انتخاباتی رئیس‌جمهور منتخب این وعده را تکرار کرد و گفت که روحانی در نظر دارد در 100 روز و یا 3 ماه اول کار، بعضی اقدامات کوتاه‌مدت را انجام دهد.

محمدرضا نعمت‌زاده در برنامه تلویزیونی «نگاه یک» گفت: «روحانی در نظر دارد در 100 روز و یا 3 ماه اول کار، بعضی اقدامات کوتاه‌مدت را انجام دهد، امیدواریم یکی از این مسائل مهم موضوع اقتصاد و معیشت مردم باشد تا قدم‌های اولیه را محکم برداشته شاهد شکل‌گیری حماسه اقتصادی نیز باشیم.»

رئیس دولت یازدهم پیش از این اعلام کرده بود توسعه اقتصادی مهمترین برنامه بلندمدت دولت اوست اما با توجه به شرایط موجود، اصلی ترین هدف اقتصادی او طی دوره چهار ساله، بهبود معیشت مردم خواهد بود.

علاوه بر وعده تحول اقتصادی کوتاه مدت، بهبود شرایط محیط کسب و کار برای ایجاد اشتغال و کاهش بیکاری، تامین مسکن ارزان و مهار قیمت آن، توجه به تولید و مقابله با فساد برای ایجاد عدالت اقتصادی، صادرات فرآورده‌های نفتی ، حرکت از مصرف محوری به تولید محوری، ادامه اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها و ثبات بازار‌های اقتصادی برای مهار گرانی و تورم از جمله وعده‌هایی است که دولت تدبیر و امید  برای کسب رای مردم به آنها متعهد شده است.

حالا اما اکبر ترکان از نزدیک‌ترین افراد حلقه یاران روحانی و قائم مقام ستاد انتخاباتی وی که اکنون از سوی روحانی مسئول امور انتقالی دولت شده است می‌گوید که مأموریت او این است که یک گزارش از وضع موجود کشور برای آقای دکتر روحانی تهیه کند و  بند دوم مأموریتش این است که پیشنهاداتی را برای بهتر شدن وضعیت کشور ارائه دهد. او مدعی است که وضعیت اقتصادی کشور خراب‌تر از تصور قبلی آنهاست.

عیسی کلانتری که از او به عنوان یکی از وزرای احتمالی دولت روحانی یاد می‌شود، می‌گوید که  امید کاذب دادن به مردم اشتباه است. او معتقد است: «آقای روحانی نه حضرت موسی است و نه حضرت عیسی که معجزه کند و اقتصاد ایران را یک شبه زنده کند. چهار سال طول می‌کشد که تازه به وضعیت 84 برسیم.»
تگها: حسن, روحانی, تلاش, راه حل, مشکلات, اقتصادی, گزارش, واقعیات, مردم

دیدگاه کاربران
نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *