امروز، توهین به امام (ره)؛فردا، تجاوز به ساحت قدسی کربلا

11 شهریور 1393 کد خبر : 988612278 | بازدید : 1391

 

 

این روزها در شبکه های اجتماعی شاهد هجمه شدید به ساحت امام راحل هستیم اهانتی که ریشه در مقالات تئوریسین های غربی دارد.

 

در روزهایی که شبکه های اجتماعی بسیاری سرگرم تماشا و اظهار نظر پیرامون چالش پر حرف وحدیث آب یخ بودند، شاهد هجمه ای توهین آمیز و عجیب به حضرت امام روح ا...(ره) بودیم که متاسفانه هنوز هم ادامه دارد.عده ای این مطالب را خواندند و خندیدند؛ عده ای بی تفاوت گذشتند و تعدادی هم معترض گردیدند...


اما به واقع دلیل به راه افتادن این حرکت چیست؟


در پی این حرکت یکی از سایتهای خبری در مقاله آن را از پیش طراحی و مهندسی شده و هدفدار دانست اما دلیل شروع و انجام این حرکت را نامعلوم خواند و عنوان کرد که گذر زمان اهداف افراد یا جریانهای شروع کننده آن را مشخص می‌کند...


اما در این مجال لازم است بیان کنیم نباید صبر کنیم تا در آینده، بلکه باید در گذشته و در تئوریهای غربی‌ها پاسخ آنرا یافت.


فرانسیس فوکایاما نئومحافظه کار، پژوهشگر و تاریخ نگار ژاپنی الاصل و تبعه ی آمریکاست. وی با شخصیتی نیمه سیاسی ـ نیمه فلسفی دارای سابقه ی کار در اداره ی امنیت امریکا و نیز تحلیلگر نظامی در شرکت «رند» از شرکتهای وابسته به پنتاگون می باشد. وی در سال 1989 با نگارش مقاله «پایان تاریخ و واپسین انسانی(the End of History and the last man)که در سال 1991 با تفضیل بیشتر و به همین نام، به صورت کتاب چاپ گردید، به شهرت جهانی رسید. در این دو نوشته، فوکایاما به دفاع تاریخی از ارزشهای سیاسی غربی برخاست و استدلال کرد که رویدادهای اواخر قرن بیستم نشان می دهد که اجماعی جهانی به نفع دموکراسی لیبرال به وجود آمده است.


فوکایاما در کنفرانسی که در اورشلیم برگزار شد به ترسیم اندیشه سیاسی شیعه پرداخت. او در این کنفرانس که بازشناسی هویت شیعه نام داشت می گوید: "شیعه پرنده ای است که افق پروازش خیلی بالاتر از تیرهای ماست، پرنده ای است که دو بال دارد. یک بال سبز و یک بال سرخ ". فوکایاما این مطالب را در اوج پیروزی های ما در سال 1365 می گوید و ادامه می دهد: "بال سبز این پرنده همان مهدویت و عدالت خواهی اوست چون شیعه در انتظار عدالت به سر می برد، امیدوار است و انسان امیدوار هم شکست ناپذیر است و نمی توانید کسی را تسخیر کنید که مدعی است فردی خواهد آمد که در اوج ظلم و جور، دنیا را پر از عدل داد خواهد کرد."


بر اساس نظریه فوکایاما بال سبز شیعه همان فلسفه انتظار یا عدالت خواهی است. او می گوید: "بال سرخ شیعه، شهادت طلبی است که ریشه در کربلا دارد و شیعه را فنا ناپذیر کرده است". شیعه با این دو بال افق پروازش خیلی بالاست و تیرهای زهراگین سیاسی، اقتصادی، اجتماعی ، فرهنگی، اخلاقی و ... به آن نمی‌رسد. اما نکته‌ای که خیلی اهمیت دارد بعد سوم شیعه است.

 

وی در این خصوص می‌گوید:"این پرنده زرهی بنام ولایت پذیری بر تن دارد که آنها را شکست ناپذیر نموده است. در بین کلیه مذاهب اسلامی، شیعه تنها مذهبی است که نگاهش به ولایت، فقیه است؛ یعنی فقیه می تواند ولایت داشته باشد. این نگاه، برتر از نظریه نخبگان افلاطون است". فوکایاما معتقد است: «ولایت پذیری شیعه که بر اساس صلاحیت هم شکل می گیرد، او را تهدید ناپذیر کرده است» در توضیح فنا ناپذیری شیعه می گوید: « شیعه با شهادت دو چندان می شود. شیعه عنصری است که هر چه او را از بین ببرند بیشتر می شود» و جنگ ایران و عراق را مثال می زند و در سال 1364 می‌گوید: "این ها فاو را تسخیر کردند می‌روند کربلا را هم بگیرند، اینجا (قدس) را هم قطعاً می‌گیرند" و پیشنهاد می‌دهد که با امتیاز دادن به ایران، جنگ را متوقف کنید.

 

وی پس از پایان جنگ، یک مهندسی معکوس برای شیعه و یک مهندسی صحیح برای خودشان نوشت که در مهندسی معکوس نوشت ابتدا ولایت فقیه را بزنید. تا این را نزنید نمی توانید به ساحت قدسی کربلا و مهدی تجاوز کنید. وی نظریه ای با عنوان «میکروپولتیک میل ها و میکروفیزیک قدرت» ارائه می‌دهد و می‌گوید برای پیروزی بر یک کشور باید «میل مردم» را تغییر دهیم اگر میل مردم از شهادت طلبی، ایثار، جوانمردی و ده‌ها عاملی که به عنوان فرهنگ شکل گرفته است به رفاه طلبی، غرب زدگی و ... تغییر نیابد مانند این است که آب در هاون می‌کوبید. این میل ها هم تغییر نمی‌کنند مگر این که ارکان یک قدرت از آن حمایت کند.


وی راه برخورد با این جریان را تضعیف ولایت فقیه می داند. او می گوید در صورت تضعیف ولایت فقیه، رفاه طلبی جای شهادت طلبی را می گیرد و پس از آن اندیشه عدالتخواهی و انتظار نیز از جامعه رخت بر می بندد.


فرآیند «فروپاشی ایدئولوژیک» در پروژه «ناتوی فرهنگی» یک اصل بنیادین دارد که در هر دوره تاریخی به شکلی ظهور می‌کند. او کلید این فروپاشی را «نابودی روحیه مقاومت» در میان ایرانیان دانست و گفت"برای پیروزی بر یک ملت باید میل و ذائقه مردم را تغییر داد" و کافی است "شهادت طلبی این ها را به رفاه طلبی تبدیل کنید".


فوکایاما در ادامه می گوید: "شما باید ولایت فقیه را بزنید، بعد اگر بپرسید چگونه می شود ولایت فقیه را زد؟ من می گویم در قانون اساسی. در قانون اساسی آنچه موجب قوام و بقای ولایت فقیه است شورای نگهبان است اگر بتوانید این رکن را از قانون اساسی حذف کنید، خود بخود ولایت فقیه هم در یک رفراندوم زده می‌شود! شما باید این فیلتر را از بین ببرید. شورای نگهبان هم جز با حمله به نظارت استصوابی از بین نمی‌رود."


ایشان می گوید: "اگر توانستید ولایت فقیه را بزنید بلافاصله پرنده شیعه افت می کند و سقف پروازش کاهش می‌یابد و تیرهای شما به راحتی به او می‌خورد"؛ آن وقت میکروپولتیک میل‌های شما، اثر می کند، فنا ناپذیری و تهدید ناپذیری هم به طریق اولی از بین می‌رود. چنین جامعه ای از درون فرو می‌ریزد بدون این که یک تیر شلیک کنید. می‌گوید: اگر ولایت فقیه را زدید در گام بعدی، شهادت طلبی این ها را،به رفاه طلبی تبدیل کنید. اگر این دو تا را زدید خود بخود اندیشه امام زمانی، از جامعه شیعه رخت بر می‌بندد، این لاابالی گری ها و اباحه گری ها در جامعه گسترش می‌یابد.


پس اگر نگاهی دقیق و موشکافانه داشته باشیم از این اظهار نظرها می‌توانیم دلیل هجمه‌ی سالیان اخیر به شورای نگهبانو خاصه آیت ا..جنتی و هجمه ی امروز به امام عزیزمان را بفهمیم و این را بدانیم که اگر امروز کوتاهی کردیم ودر زمین دشمن بازی کردیم؛ فردا نوبت حمله به حضرت اباعبدا.. و قیام کربلاست.

نویسنده: عمار علوی
تگها: صبح محلات, اخبار محلات, شهرستان محلات, توهین به امام, شبکه های اجتماعی, فوکویاما, مبارزه با تشیع

دیدگاه کاربران
نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *