سقف کل بودجه سال آینده ۷۸۳ هزار میلیارد تومان پیشنهاد شد+متن کامل لایحه بودجه

17 آذر 1392 کد خبر : 988611376 | بازدید : 3751

خبرگزاری فارس: سقف کل بودجه سال آینده ۷۸۳ هزار میلیارد تومان پیشنهاد شد+متن کامل لایحه بودجه

 

حجم کل بودجه کشور در سال نود و سه، ۷۸۳۲۳۹۸۵۲۲ میلیون ریال پیشنهاد شده است که نسبت به سقف قانون بودجه سال قبل ۸.۴ درصد رشد نشان می‌دهد.

 

 به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس حسن روحانی رئیس جمهور امروز در صحن مجلس به اعلام بودجه 195 هزار میلیارد تومانی عمومی اکتفا کرد.

پیگیری خبرنگار فارس راجع به جزئیات بودجه حاکی از پیشنهاد رقم 7832398522 میلیون ریال برای بودجه کل کشور است که این رقم نسبت به سال گذشته 8.4 درصد رشد دارد.

به گزارش فارس، در لایحه بودجه درآمد اختصاصی دستگاه‌های اجرایی 238 هزار میلیارد ریال پیشنهاد شده است.

همچنین از تفاضل بودجه کل کشور و بودجه عمومی دولت که معادل 195 هزار میلیارد تومان پیشنهاد شده، بودجه شرکت‌های دولتی معادل 5 میلیون و 878 هزار و 674 میلیارد و 56 میلیون ریال محاسبه و پیشنهاد شده است.

بر این اساس بودجه جاری معادل 18 درصد رشد داشته و بودجه عمرانی با رشد 240 درصدی نسبت به سال گذشته بیش از 3 برابر افزایش یافته است. این امر نشان می‌دهد که دولت نسبت به اعتبارات هزینه‌ای، رویکرد انقباضی و در خصوص اعتبارات عمرانی، رویکرد انبساطی اتخاذ کرده است.

همچنین در این لایحه قیمت دلار معادل 2600 تومان و قیمت هر بشکه نفت معادل 100 دلار پیش‌بینی شده است.

به گزارش فارس، در سال جاری رقم مصوب بودجه عمومی معادل 210 هزار میلیارد تومان بوده در حالی که در همین مدت تورم حدود 40 درصد افزایش یافت. اگر با این تورم هزینه‌های دولت 20 درصد بالا رفته باشد این 210 هزار میلیارد تومان باید به 250 هزار میلیارد تومان می‌رسید.

بر این اساس بودجه عمومی دولت نسبت به آنچه در سال 92 مصوب شده بود کاهش دارد اما نسبت به رقم اصلاحیه بودجه با افزایش مواجه شده است. گفته می‌شود امسال در خوشبینانه ترین حالت عملکرد بودجه عمومی 134 هزار میلیارد تومان خواهد بود.

 

 

متن کامل لایحه بودجه 93 را از اینجا بخوانید.

ماده واحده و جداول کلان منابع و مصارف بودجه

پیوست شماره یک، اعتبار طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای

پیوست شماره دو، درآمدها و واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای و مالی

پیوست شماره سه، بودجه شرکت‌های دولتی، بانک‌ها و موسسات انتفاعی وابسته به دولت

پیوست شماره چهار، اعتبارات هزینه و تملک دارایی‌های سرمایه‌ای برحسب برنامه

 

 افزایش اتکاء بودجه 93 به درآمدهای نفتی و مالیاتی/ لایحه جدید مدیریت یارانه ارائه می‌شود

رئیس جمهور با حضور در مجلس به تشریح جزئیات لایحه بودجه سال 93 کل کشور پرداخت. رقم این لایحه توسط روحانی، 195 هزار میلیارد تومان اعلام شد که نسبت به عملکرد امسال 50 درصد افزایش یافته است. وی در بخشی از اظهارات خود از مجلس خواست که این لایحه را تا دهه فجر نهایی و تصویب کنند که این پیشنهاد با استقبال رئیس مجلس مواجه شد.

به گفته رئیس جمهور در این لایحه بر افزایش اتکاء بودجه عمومی به درآمدهای نفتی و مالیاتی تأکید شده است.

روحانی با اشاره به تلاش دولت بر افزایش اشتغال در قالب لایحه بودجه 93، تأکید کرد: اولویت مهم در سال آینده حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان بوده و شرکت‌های دولتی باید ضمن رعایت انضباط مالی و کاهش بدهی به سیستم بانکی، از اتکاء به بودجه عمومی بکاهند.

تورم در سال آینده کاهش می‌یابد

وی روند تورم سال آینده را نزولی عنوان کرد و افزود: کاهش تورم ماهانه و نقطه به نقطه یکی از دستاوردهای شاخص دولت یازدهم در ماه‌های اخیر است؛ به نحوی که نرخ تورم نقطه به نقطه 13 واحد درصد کاهش نشان می‌دهد و تورم ماهانه از 4/3 درصد در خرداد به عدد امیدوارکننده یک درصد در آبان رسیده است.

رئیس جمهور ادامه داد: عزم دولت بر کاهش تورم جزم است.

تحرک در بخش نفت و گاز

رئیس جمهور در ادامه تحرک در بخش نفت و گاز را یکی از شاخص‌های مهم بودجه سال آینده عنوان و تصریح کرد: رشد مثبت بودجه به قیمت‌های ثابت پس از چند سال و خروج بخش مسکن از رکود که می‌تواند نیروی پیشران صنعتی و خدماتی باشد مورد توجه قرار گرفته است.

طرح‌های جایگزین مسکن مهر

روحانی با بیان اینکه دولت به تمام تعهدات دولت قبل در بخش مسکن پایبند است، تصریح کرد: دولت پس از مسکن مهر، طرح‌های جایگزین مسکن را اجرا خواهد کرد.

تلاش برای ثبات بازار ارز

وی در ادامه سخنان خود به مشکلات ارز در کشور پرداخت و افزود: بی ثباتی نرخ ارز در بازار، و نیز نظام چند نرخی از این مباحث است که قطعا دولت ایجاد ثبات در بازار را در اولویت کار خود قرار دارد.

روحانی بیان داشت: کنترل رشد نقدینگی، اعمال محدویت بر پایه پولی، حذف پیمان سپاری ارزی از دیگر برنامه‌های اقتصادی دولت است.

خروج دولت از بنگاه‌داری

وی درباره خصوصی سازی در کشور گفت: اشکال اصلی این بحث، عدم قرار گرفتن کار در مسیر و چارچوب سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری است در حالی که بخش کوچکی از سهام شرکت‌ها به بخش خصوصی واقعی پرداخت شده و بخش اعظم آن رد دیون به دستگاه‌های دولتی و یا واگذاری به سازمان‌های شبه دولتی بوده است.

وی افزود: صندوق‌ها در بحث واگذاری سهام در بازار بورس ارائه خواهند شد و دولت از بنگاه‌ داری خارج و به سمت مدیریت سهام خواهد رفت و همچنین فرایند خصوصی سازی پیگیری می‌شود.

شیوه فعلی پرداخت یارانه ادامه می‌یابد/ ارائه لایحه جدید مدیریت یارانه

رئیس جمهور تصریح کرد: شیوه موجود پرداخت یارانه تا زمانی که جایگزین ان طراحی نشده است ادامه خواهد یافت اما در ادامه مراحل کار نیازمند بررسی دهک‌های خانوار، شیب افزایش قمیت‌ها، ساز و کار شرکت‌ها، تولید انرژی و نیز جبران هزینه‌های تولید هستیم.

وی تاکید کرد: بدون فوت وقت کار را شروع کردیم و با آسیب شناسی مرحله اول در حال طراحی قدم‌های بعدی هستیم و سال آینده طرح جدید مدیریت یارانه در قالب طرح جامعه به اجرا در خواهد آمد که لایحه آن به مجلس تقدیم می‌شود.

درآمد 75 هزار میلیارد تومانی دولت از محل فروش نفت

براساس اطلاعات مندرج در لایحه بودجه سال 93 کل کشور درآمد پیش بینی شده برای فروش نفت خام حدود 75 هزار میلیاردتومان است که نسبت به قانون بودجه سال 92 حدود 19 درصد رشد دارد.

 

این گزارش اضافه می کند: قیمت هر بشکه نفت در لایحه بودجه سال 93 به میزان 100 دلار پیش بینی شده است و قیمت هر دلار در بودجه نیز 2600 تومان است.

بودجه با 50 هزار میلیارد تومان کسری بسته شد

در بخش خلاصه بودجه کل کشور، درآمد‌ها 92 هزار و 712 میلیارد تومان و هزینه‌ها 143 هزار میلیارد تومان تعیین شده است.

همچنین واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای 79 هزار و 879 میلیارد تومان و واگذاری دارایی‌های مالی 22 هزار و 406 میلیارد تومان است.

در بخش مصارف تملک داریی‌های سرمایه 37 هزار و 805 میلیارد تومان، تملک داریی‌های مالی 14 هزار و 181میلیارد تومان در نظر گفته شده است.

درآمدهای اختصاصی دولت 23 هزار و 801 میلیارد تومان، منابع شرکت‌های دولتی، موسسات انتفاعی وابسته به دولت و بانک‌ها 587 هزار و 867 میلیارد تومان تعیین شده است.

در بخش مصارف از محل درآمدهای اختصاصی دولت 23 هزار و 801 میلیارد تومان، مصارف بودجه عمومی دولت 218 هزار و 799 میلیارد تومان و مصارف شرکت‌های دولتی، موسسات انتفاعی وابسته به دولت و بانک‌ها 587 هزار و 867 میلیارد تومان در نظر گرفته شده است.

با این حساب 50 هزار و 29 میلیارد تومان کسری منابع نسبت به مصارف بودجه سال پیشنهادی سال آینده است.

افزایش تولید نفت به ۳،۳ میلیون بشکه در روز

با احتساب فروش هر بشکه نفت 100 دلاری و همچنین قیمت هر دلار 2600 تومان و از طرفی درآمد شرکت ملی نفت ایران که 315 هزار و 239میلیارد و 550 میلیون 200 هزار تومان پیش بینی شده است می توان گفت برای سال 93 پیش بینی شده است حدود یک میلیارد و 212 میلیون و 459 هزار و 808 بشکه نفت می توان فروخت.

پیشنهاد ادامه انتشار اوراق مشارکت در بودجه 93

براساس بند بند «ب » تبصره 7 لایحه پیشنهادی بودجه سال آینده، بانک مرکزی مجاز به ادامه انتشار ایران چک می‌شود.

در این بند آمده است: بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مجاز است اقدامات لازم را در زمینه چاپ و انتشار ایران چک بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران با مسدود نمودن معادل ریالی مبالغ ایران چک های منتشره تحت نظارت هیأت نظارت اندوخته اسکناس موضوع ماده( 21 ) قانون پولی و بانکی کشور به عمل آورد.

تبصره‌ها به بودجه بازگشت

به گزارش فارس، یکی از نکات جدید لایحه پیشنهادی دولت، بازگشت تبصره‌ها به نودجه نویسی کشور است. در سال 86 دولت لایحه بودجه سال 87 را بدون تبصره ارسال کرد و این روند تا سال گذشته ادامه داشت.

اما دولت یازدهم به نظر می‌رسد که مخالف آن اقدام بوده و به همین دلیل 18 تبصره در ماده واحده بودجه گنجانده است.

 
تگها: صبح محلات, اخبار محلات, شهرستان محلات, خبر محلات, محلات, کاهش تورم, بودجه سال 93, لایحه بودجه در مجلس

دیدگاه کاربران
نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *