یارانه نقدی چه زمانی حذف می شود؟

21 مهر 1392 کد خبر : 988611051 | بازدید : 723

 

یارانه نقدی و حذف یا ادامه پرداخت آن این روزها نقل محافل اقتصادی و سیاسی است.حتی در صف های طویل بی آر تی ها و اتوبوس ها، مترو ، پارک ها و محافل عمومی نیز می توان زمزمه های تردیدها و گلایه های مردم درباره احتمال حذف یارانه نقدی را شنید.

 

به گزارش صبح محلات در حالی که به نظر می رسید مجلس و دولت هر دو با حذف یارانه 3 دهک بالای جامعه موافقت کرده اند، در آستانه واریز یارانه مهر ماه یک عضو كمیسیون صنایع و معادن مجلس از احتمال موکول شدن حذف یارانه 3 دهك بالا به سال آینده خبر داده است.

 

 این در حالی است که دولتی ها می گویند  در پرداخت یارانه‌های نقدی با مشکلات مالی مواجه هستند و به همین دلیل باید به روش‌های جدیدی برای تامین این کسری خود پیداکنند.روش هایی که گران کردن بنزین و یا برداشت از صندوق توسعه ملی از احتمالات ان هستند.

در این میان همان‌طور که اعضای کابینه یازدهم قبلاً اعلام کرده‌ بودند یارانه مهر ماه نیز از روش‌های مختلف تامین شده و در روزهای آینده (حداکثر تا سه‌شنبه جاری) به حساب سرپرستان خانوار واریز خواهد شد.

در روزهای اخیر علی طیب‌نیا، وزیر اقتصاد دولت یازدهم بار دیگر به مشکلات دولت در تامین یارانه‌های نقدی اشاره و تصریح کرده بود که درآمد ناشی از افزایش قیمت‌ حامل‌های انرژی ماهانه حدود 1500 میلیارد تومان است.

 وی گفته بود: مبالغی هم از طریق ردیف‌های بودجه صرف پرداخت نقدی یارانه‌ها می‌شود که متأسفانه با کمبود منابع مواجه هستیم؛ به‌طوری که حدود هزار میلیارد تومان کسری پرداخت‌های نقدی داریم که از طریق روش‌های مختلف در حال تامین آنها هستیم.

این در حالی است که طبق قانون دولت باید هر ماه 45 هزار و 500 تومان را به حساب هر سرپرست خانوار واریز کند، با احتساب اینکه 75 میلیون ایرانی مشمول دریافت یارانه می‌شوند می‌توان گفت که دولت هر ماه نیازمند 3400 میلیارد تومان برای واریز یارانه‌های نقدی است.

البته طبق اعلام وزیر اقتصاد دولت ماهانه ماهانه 3500 میلیارد تومان صرف پرداخت نقدی می‌کند.

 از ابتدای روی کارآمدن دولت یازدهم مردان اقتصادی کابینه روحانی در سخنانی جداگانه اشاره کرده‌اند که دولت در تامین یارانه‌های نقدی به مشکل خورده و از روش‌های مختلف در حال تامین یارانه‌های نقدی است؛ سکوت اعضای کابینه درباره روش‌های مختلف تامین اعتبار یارانه‌های نقدی در حالی است که غلامرضا مصباحی‌مقدم، رئیس کمیسیون برنامه و بودجه در این مورد گفته: روش تامین یارانه نقدی در دولت یازدهم مشابه دولت دهم است اما این روش شامل تامین یارانه از محل افزایش قیمت طلا و ارز نیست.

 وی تاکید کرده: به دلیل همین مشکلات مجلس طرح حذف یارانه 3 دهک درآمدی بالا را در دستور کار قرار داده است.

با وجود اظهارات مصباحی مقدم اما  حسین گروسی، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در این باره گفته: به احتمال زیاد حذف ۳ دهک بالای جامعه به سال آینده موکول خواهد شد.

 در عین حال سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس خبر داده است که بررسی پیشنهاد حذف یارانه ۳ دهک هفته بعد از تعطیلات مجلس انجام خواهد شد که البته از نگاه وی، تصویب این طرح بعید به نظر می‌رسد. 

به این ترتیب به نظر می رسد  یارانه بگیر ها فعلا می توانند نفس راحت بکشند چرا که تا پایان سال 92 یارانه نقدی کسی قطع نخواهد شد و باید منتظر ماند و دید در نهایت چه آینده ای برای پرداخت های نقدی دولت رقم خواهد خورد.
تگها: یارانه نقدی, یارانه مهر ماه, صبح محلات

دیدگاه کاربران
نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *