پاسخ ایران به تروریستی نامیدن سپاه قاطع و کوبنده خواهد بود/ اجازه ورود و دخالت به سایر دولت‌ها را در بحث موشکی نخواهیم داد

17 مهر 1396 کد خبر : 988619333 | بازدید : 957

سخنگوی دستگاه دیپلماسی،گفت: امیدوارم هیات حاکمه آمریکا در ادامه خطاهای خود این خطای استراتژیک و مهم را انجام ندهد؛ اما اگر این کار را بکند پاسخ ایران سخت، قاطع و کوبنده خواهد بود.

به گزارش صبح محلات به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در نشست خبری خود که صبح امروز (دوشنبه) برگزار شد، درباره اظهارات سردار جعفری فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در خصوص احتمال تروریستی نامیدن سپاه، اظهار کرد: امیدوارم هیات حاکمه آمریکا در ادامه خطاهای خود این خطای استراتژیک و مهم را انجام ندهد؛ اما اگر این کار را بکند پاسخ ایران سخت، قاطع و کوبنده خواهد بود که آمریکا باید تبعات آن را بپذیرد. امیدروام عقلای قوم برای مقابله با این اقدام گام‌های لازم را بردارند.

 

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در خصوص عملیات ترکیه در ادلب و موضع ایران گفت: این کار در دستور کار مذاکرات آستانه است و مذاکرات کارشناسی پیرامون همین نوع مسایل تخصصی بررسی می‌شود. امیدوارم در نشست بعدی به نتایجی برسیم. درباره سوریه مشورت‌ها و هماهنگی های لازم و به هنگام انجام می‌گیرد و یکدیگر را در جریان آخرین اخبار قرار می‌دهیم.

 

وی درباره شایعه ارتباط برنامه هسته‌ای کره شمالی و ایران در غرب گفت: این حرف بی‌جا و غلط است و در راستای ایران هراسی است که تکذیب می‌شود.

 

قاسمی درباره کم کاری سفارتخانه های ایران در حوزه اقتصادی، اذعان داشت: من مخالف این موضوع هستم. در هر حوزه ای همیشه جای تکامل هست و می‌توانیم در گام‌های بعدی فعالتر کنیم اما در شرایط کنونی هم سفارتخانه های ایران فعال هستند اما هنوز وضعیت مطلوب نشده که برای آن برنامه ریزی شده که طی ماه‌های آینده بهتر خواهد شد.

 

سخنگوی وزارت خارجه درباره محکومیت عبدالرسول دری اصفهانی از اعضای تیم هسته‌ای، گفت: آنچه توسط سخنگوی قوه قضاییه مطرح شده متین است و در این باره اظهار نظری ندارم؛ اما این فرد چندین دهه است براس ارگان‌های جمهوری اسلامی تلاش‌ها و همکاری‌های زیادی داشته و در برخی نشست‌های کارشناسی برجام حضور و تلاش‌های مثبتی داشته و گفته می‌شود بازگشت 1.7 میلیارد دلار کار او بوده ولی بررسی روابط پنهان افراد کار وزارت خارجه نیست و ارگان‌های دیگر باید این کار را بکنند. او را یکی از ارگان‌ها معرفی کرده بودند و به عنوان مشاور در مقاطعی حضور داشتند. در برجام و با بخش اقتصادی برجام همکاری داشتند و عضو هیات برجام نبودند.

 

ارسال بخش دیگری از محموله کمک بشر دوستانه ایران به مسلمانان میانمار

 

قاسمی با اشاره به سفر ابراهیم رحیم پور معاون آسیا و اقیانوسیه وزارت خارجه به قم، گفت: در بحث میانمار وزارت خارجه فعالیت‌های گسترده ای در حوزه تصمیم گیری و نشست نیویورک داشت و اقدامات انساندوستانه داشته که امروز هم بخش دیگری از محموله اعزام خواهد شد. 

 

وی تأکید کرد: هدف از پیگیری ها فشار به دولت میانمار بود تا اقلام به این کشور برود. در این چارچوب وزارت خارجه از سفیر آکریدته که داشت خواستیم به ایران بیاید تا وضعیت بررسی شود و وی به همراه رحیم پور به قم رفت که اقدامات صورت گرفته مورد تایید علما قرار گرفت و پیشنهاداتی نیز داشتند. ما ارتباط خوبی را با مراجع محترم داریم و از طریق دفتر قم این ارتباط روزانه با بیوت وجود دارد.

 

سخنگوی دستگاه دیپلماسی با اشاره به سفر نخست وزیر ارمنستان به ایران گفت: این سفر انجام شده و دیدارهایی خواهند داشت. مذاکرات درباره روابط دوجانبه و حوزه قفقاز خواهد بود. حوزه قفقاز بسیار مهم است و ما با همه کشورها دیدار و تماس داریم.

 

آخرین وضعیت تبعه ایرانی بازداشت شده در استرالیا از زبان سخنگوی وزارت خارجه

 

قاسمی با اشاره به تبعه ایرانی بازداشت شده در استرالیا گفت: وی شهروند ایرانی است و به دلیل برخی اقدامات تجاری در دوران تحریم متهم شده و در زندان است و در وضعیت وخیم و بدی است و آمریکا خواستار استرداد وی شده است. وزارت خارجه از مدتها پیش تلاش‌های لازم را در سطوح مختلف داشته و ما پیگیر هستیم. متاسفانه به همین دلایل واهی آمریکا اتباع ما را مورد پیگرد قرار داده است. وضعیت این خانم وخیم و نگران کننده است و ما پیگیر وضعیت او هستیم.

 

وی در خصوص تعلیق شرکت رنو در ایران در صورت تحریم دوباره ایران گفت: درباره چیزی که اتفاق نیفتاده و حدس و گمان است سخن نمی‌گوییم. دولت‌های اروپایی در مقابل آمریکا ایستاده اند و قرار است همکاری های خود با ایران را ادامه دهند اما باید با احتیاط حرکت کنند.

 

برنامه موشکی ما هیچگونه مغایرتی با قطعنامه 2231 ندارد

 

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در خصوص اظهار نظرها پیرامون تغییر موضع ایران درباره برنامه موشکی گفت: ما هیچگونه تغییر موضعی نداریم و بارها تکرار کرده ایم که مسایل موشکی ما بخشی از سیاست‌های دفاعی ماست که هیچگونه مغایرتی با قطعنامه 2231 ندارد. ما اجازه ورود و دخالت به سایر دولت‌ها را نخواهیم داد.

 

وی با اشاره به نشست مقامات ایران، ترکیه و عراق در بغداد در خصوص اقلیم و سفر ظریف به اقلیم گفت: در سفر به سلیمانیه هیچ پیامی رد و بدل نشد. هواپیمای ظریف در زمان تشییع فرود آمد و بعد هم جایگاه را ترک کرد و درباره نشست‌های آتی هم هیچ چیز دقیق و روشنی وجود ندارد.

 

قاسمی درباره تغییرات اخیر در عربستان گفت: این بحث داخلی عربستان است اما اگر این یک سیاست جدی و مستمر باشد که تا کنون از آنها دریغ شده باید از آن استقبال کرد، با توجه به مشکلات عدیده ای که در منطقه روبه‌روست از ابزارهای مختلف استفاده می‌کند تا چهره خود را تلطیف کند که شاید این اقدام هم در همین راستا باشد.

 

وی با اشاره به سفر هیئت ایرانی به افغانستان گفت: این سفر کمیته مشترک آب و کمیسیون مشترک سیاسی را دنبال می‌کند که از بعد از ظهر شنبه آغاز شد و من از نتایج این گفت‌وگوها هنوز اطلاعات دقیقی ندارم. بعد از دور اول مذاکرات توانستیم دومین دور را در کابل داشته باشیم که امیدواریم بتوانیم به نتایج دستور کار برسیم. ما سه کمیته دیگر داریم تا مجموعه کمیته ای پنجگانه کار خود را دنبال کند و البته این نشست‌ها بدون نتیجه نخواهد بود.

 

سخنگوی دستگاه دیپلماسی با اشاره به سفر مقامات عراقی به اربیل و مذاکره با بارزانی، اذعان داشت: با توجه به مواضع کلی ما که حفظ تمامیت ارضی است و از قبل بیان کردیم که تنها راه حل مسکلات مذاکره است اگر دولت مرکزی مصمم به این نشست‌ها باشد ما آن را حمایت می‌کنیم. نشست‌های سه جانبه سه کشور حوزه های مشخصی را پوشش می‌داده و ما حتما آن را ادامه خواهیم داد.

 

قاسمی درباره سفر روسای جمهور ایران و ترکیه به عراق گفت: بین سه کشور تماس‌های دقیق و مستمری است و درباره تاریخ و نشست نمی‌توانم بیشتر صحبت کنم.

 

وی درباره اظهارات اخیر امانو درباره بند t برجام گفت: در این باره حوزه های نظارتی به آن تسری پیدا نمی‌کند. آژانس هشت بار درباره برنامه هسته‌ای ایران گزارش داده و آن را تایید کرده فکر می‌کنم چنین بحث و سازکارهایی وجود ندارد. اگر نیاز به بازرسی یا اقدامی باشد بعد از یادداشت رسمی آژانس، ایران تصمیم می‌گیرد.

 

پرونده دیه قربانیان منا همچنان مفتوح است

 

سخنگوی دستگاه دیپلماسی با اشاره به حادثه منا و پیگیری دیه آنها، گفت: پرونده دیه قربانیان منا همچنان مفتوح و مورد پيگيری جمهوری اسلامی است.

 

وی درباره همکاری نزدیک ایران، سوریه و ترکیه و حمایت مسکو از همه پرسی اقلیم کردستان گفت: با توجه به نوع روابط با مسکو رایزنی ها وجود دارد و از دیدگاه های طرفین استفاده می‌کنیم. روسیه از تمامیت ارضی عراق حمایت کرده است.

 

قاسمی درباره اتهام به ایران در استفاده از نوجوانان افغانستانی در جنگ سوریه گفت: این موضوع در ادامه همان ایران هراسی است و از اساس غلط است و تکذیب می‌شود.

 

وی در باره پیش‌بینی ظریف درباره برجام گفت: علاقه ندارم جلوتر از وزیر حرکت کنم. یک فضای روانی و پر فشار مشاهده می‌شود که ترامپ پایبندی ایران را به برجام تایید نکند و به کنگره احاله دهد و امیدوارم درایت لازم به وجود آید و تصمیم درستی بگیرند ولی ما شرایط را رصد کرده و تصمیمات لازم را اتخاذ خواهیم کرد.

 

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در خصوص برجام و مواضع ماکرون گفت: برجام تفاهمی چند جانبه است و با پشتوانه سازمان ملل. همه اعضای آن متعهد هستند به حفاظت و بقای برجام. فرانسه با توجه به جایگاه خود به این تفاهم پایبند خواهد بود. تغییرات موضعی در این باره قابل قبول نیست و الیزه با آن آشناست و از شرایط منطقه و موقعیت ایران مطلع است و فکر نمی‌کنم چنین رفتاری داشته باشد.

 

قاسمی درباره اعزام هیات‌های ایرانی و عربستانی گفت: این موضوع در دستور کار هست اما هنوز انجام نشده است. درباره روابط هم نیاز است که عربستان رفتارهای نابخردانه خود در منطقه بویژه تجاوز به یمن را پایان دهد تا شاید فضایی فراهم شود ولی متاسفانه هنوز این فضا در میان مقامات عربستان دیده نمی‌شود.

 

وی درباره حضور رئیس ستاد ارتش عراق و ترکیه و همکاری در قبال اقلیم کردستان گفت: در این سفرها موضوعات متعددی از جمله روابط دو جانبه، سوریه و عراق بررسی شد و تفاهماتی صورت گرفت و در صورت نیاز اگر اقداماتی لازم باشد با همکاری دولت بغداد انجام خواهند داد تا امنیت منطقه و حفظ مرزها صورت بگیرد. اگر اقدامی لازم باشد در صورت نیاز و ضرورت اعلام خواهد شد.

 

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره انتصابات در وزارت خارجه، گفت: هيچ گزينه‌ای در مورد سمت‌ها و جايگاه‌های معاونت های جديد وجود ندارد و آنچه در رسانه ها مطرح می‌شود گمانه زنی است.

 

قاسمی درباره سفر اردوغان به ایران گفت: این سفر بسیار موفق بود و توسط مقام معظم رهبری به حضور پذیرفته شد و ان‌شالله این همکاری ها و این روند ادامه خواهد یافت. ایران در سطوح عالی در اجلاس دی 8 که اواخر مهر ماه برگزار می‌شود شرکت خواهد کرد.
تگها: صبح محلات, ایران, تروریستی, سپاه, قاطع و کوبنده, اجازه ورود, دخالت, دولت‌, موشکی

دیدگاه کاربران
نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *
پر بحث ترین ها