تحلیلگر اقتصادی

کاهش نرخ سود تسهیلات چرخه تولید را به حرکت درمی‌آورد

12 شهریور 1396 کد خبر : 988618754 | بازدید : 5856

اقتصاددان برجسته کشور گفت: کاهش نرخ سود تسهیلات باعث کاهش نرخ بهره وام و حرکت در چرخه تولید کشور می‌شود.

 

به گزارش صبح محلات به نقل از دیار آفتاب؛ مهدی تقوی،عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی، تحلیلگر و از اقتصاددانان برجسته کشور با اشاره به طرح کاهش نرخ سود بانکی در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار پایگاه خبری نسیم خنداب، گفت: نرخ سود بانکی با نرخ تورم در ارتباط است و اگر این نرخ از تورم کم شود، نرخ بهره و یا سود واقعی حاصل خواهد شد که در دنیا ۲ تا ۳ درصد است.

 

بهره بالای بانک‌های ایرانی در مقیاس جهانی

 

تقوی اظهار کرد: در کشور ایران نیز اگر نرخ ۹ درصدی تورم را از نرخ ۱۵ درصدی بانک‌ها کم کنیم، نرخ ۶ درصدی بهره واقعی حاصل خواهد شد، بنابراین مردم باید همچنان تمایل داشته باشند منابع مالی خود را در بانک‌ها سرمایه‌گذاری کنند، چرا که بانک‌های ایران در مقیاس جهانی بهره مناسبی به سرمایه‌گذاران می‌دهند.

 

وی افزود: کتب و مقالات زیادی در خصوص نرخ بهره بانکی تالیف کردم و بر اساس تجربه اعتقاد دارم، نرخ سود بانکی باید در کشور تغییر کند چرا که از نظر علم اقتصاد در نهایت نرح بهره حائز اهمیت است و شواهد نشان می‌دهد در دولت‌های قبل نرخ بهره بانکی ۲۰ درصد و نرخ تورم ۴۰ درصد بوده بنابر این مردم با سرمایه‌گذاری منابع مالی خود در بانک‌ها نرخ بهره منفی ۲۰ درصد دریافت می‌کردند اما در حال حاضر این نرخ مثبت است.

 

کاهش نرخ سود تسهیلات بانکی

 

این تحلیلگر اقتصادی با اشاره به کاهش نرخ سود تسهیلات گفت: میزان نرخ سود تسهیلات باید ۲ درصد از نرخ بهره بیشتر باشد، سود تسهیلات توسط سرمایه‌گذاران و مردم عادی که برای جبران کمبود منابع مالی به بانک‌ها مراجعه کرده‌اند دریافت می‌شود، در گذشته این نرخ ۲۵ درصد بود اما در زمان حاضر به ۱۶ تا ۱۷ درصد خواهد رسید.

 

وی در ادامه افزود: وقفه ایجاد شده در اعمال قانون کاهش نرخ سود بانکی در مقایسه با نرخ تسهیلات مربوط به بانک مرکزی و تصمیمات اقتصاددانان این بانک مبنی بر افزایش نرخ به میزان ۲ یا ۳ درصد است که به زودی اعلام خواهد شد.

 

حرکت اقتصاد کشور به سمت رونق

 

استاد دانشگاه علامه طباطبایی با اشاره به کتاب نظریه ادوار تجاری، در خصوص وضعیت اقتصاد ایران گفت: اقتصاد کشور ما در حال رونق است چرا که نرخ رشد منفی در دوران گذشته به نرخ رشد مثبت تبدیل شده است.

 

وی در ادامه افزود: در بخش مسکن و غیره در حالت رکود هستیم اما اقتصاد کشور در حال حاضر به سمت رونق در حرکت است.

 

کاهش نرخ تنزیل مجدد به نفع بانک‌ها است 

 

تقوی با اشاره به کاهش نرخ اضافه برداشت، بیان کرد: بانک‌ها بخشی از سپرده‌‌های مردم را در بانک مرکزی ذخیره می‌کنند تا بتوانند در زمان کمبود نقدینگی از بانک مرکزی درخواست کمک کنند.

 

وی در ادامه افزود: کاهش نرخ تنزیل مجدد به نفع بانک‌ها است چرا که بانک‌ها به واسطه آن می‌توانند در زمان کاهش نقدینگی با نرخ پایین‌تر از بانک‌ مرکزی وام بگیرند.

 

کاهش نرخ سود تسهیلات چرخه تولید را به حرکت درمی‌آورد

 

این تحلیلگر اقتصادی با اشاره به تاثیر کاهش نرخ سود تسهیلات بر تولید کشور گفت: بانک‌ها از محل سرمایه‌های مردم به سرمایه‌گذاران و تولید کنندگان وام می‌دهند و کاهش نرخ سود تسهیلات باعث کاهش نرخ بهره وام و حرکت در چرخه تولید کشور می‌شود.

 

تقوی در پایان خاطرنشان کرد: سرمایه‌گذاری های کوچک مردم در بانک مرکزی ریسک کمتری در مقایسه با سرمایه‌گذاری در شرکت‌ها و یا بازار مسکن دارد.

 

انتهای پیام/ی
تگها: صبح محلات, کاهش نرخ سود بانکی, نرخ بالای تسهیلات, خدمات بانکی در کشور, استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی

دیدگاه کاربران
نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *
salamup.ir
nashrkhabar.ir
مجوز سایت
سایت شهود
کانال تلگرامی
تبلیغات