نفس های بی رمق صنعت استان مرکزی/کابینه دوازدهم اولویت های صنعت و اقتصاد را جدی بگیرند

17 مرداد 1396 کد خبر : 988618366 | بازدید : 801

وضعیت تولید در بخش صنعت امروز به علت عدم حمایت از واحد های تولیدی، مدیریت های ناشایست،سوء استفاده های اقتصادی و... رو به وخامت گذاشته است و واحد های تولیدی کوچک و بزرگ به علت رکود حاکم بر صنعت کشور در این عرصه زمین‏گیر شده اند. چراکه بسیاری از ظرفیت ها بدلیل ضعف مدیران استانی و سوء مدیریت ها مورد غفلت واقع شده است.

به گزارش صبح محلات به نقل از دیار آفتاب؛  به نقل از نسل فردا؛ نگاه به کارآفریتی، تقویت اقتصاد، استقلال ،خودکفایی و حمایت از تولید داخلی همواره در نگاه بنیان گذار کبیر انقلاب و مقام معظم رهبری جایگاه و نقش پر رنگ و قابل توجهی را داشته است. لذا همواره به نقش ملت و روحیه عزت مندانه و اعتماد به نفس ملی تاکید ورزیده اند. اما متأسفانه با پایان عمر دولت یازدهم و ارزیابی عملکرد آن بخصوص در بخش صنعت، عزمی از طرف دولتمردان برای استفاده از این  ظرفیت ها و نیروی انسانی متعهد دیده نمی شود.

 

این امر آنجا بسیار دردناک است که به علت برنامه ریزی­های غیر اصولی و سوء مدیریت ها، تولیدات داخلی رو به افول و نابودی بروند و درعوض بازارهای کشور به روی اجناس خارجی که مشابه آن در کشور تولید می شود، باز شود.

 

 

 

 

با پایان دولت یازدهم هنوز هم این سوال ذهن ها را درگیر خود کرده است که واقعاً دولت برای رفع مشکل بیکاری چه کرده است؟

 

وضعیت تولید در بخش صنعت امروز به علت عدم حمایت از واحد های تولیدی، مدیریت های ناشایست، سوء استفاده های اقتصادی و... رو به وخامت گذاشته است و واحد های تولیدی کوچک و بزرگ بعلت رکود حاکم بر صنعت کشور در این عرصه زمین‏گیر شده اند. چراکه بسیاری از ظرفیت ها بدلیل ضعف مدیران استانی و سوء مدیریت ها مورد غفلت واقع شده است.

 

این موضوع نیز غیر قابل انکار است که بسیاری از صنایع و کارخانجات مادر تخصصی بعلت واگذاری های نادرست در امر خصوصی سازی و عدم نظارت بر آنها و شفافیت اقتصادی امروز با حساب های سریز از پول برخی افراد خاص و جیب خالی کاگران عملاً از چرخه تولید خارج شده اند.

 

متأسفانه جایگاه تقسیم عادلانه ثروت و عدالت اجتماعی علیرغم تأکیدات رهبری انقلاب هنوز هم درکشور مشخص نیست و این مسئله حتی در دستور کار و اولویت اجرایی کشور قرار ندارند، بی شک شایسته نیست مدیرانی حقوق نجومی بگیرند و کارگرانی بیش از شش ماه بدون حقوق برای تامین حداقل های گذارن معاش در مضیغه باشند.

 

غفلت از ارتباط صنعت با دانشگاه

 

در حالیکه رئیس جمهور محترم و دولتمردان بارها از عبور از رکود سخن به میان آورده اند اما متاسفانه سیاست گذاری های صنعتی و اقتصادی دولت به هیچ وجه برای بهبود وضعیت صنایع کارساز نبوده است. ارتباط صنعت با دانشگاه ازجمله راهکارهای اساسی در راستای دانش بنیان کردن صنعت کشور و رونق تولید است که غالباً در دولت های مختلف مورد غفلت واقع شده است.

 

درد صنایع استان مرکزی که مسئولان استانی درمانش را در دستان مقامات ارشد اجرایی کشور می دیدند حتی با حضور دیرهنگام هیئت دولت در این استان هم التیام نگرفت و این روزها کماکان حال خوشی ندارد . نمی توان به سادگی از کنار مشکلات کارگران واحد های بزرگ استان از جمله : واگن پارس،هپکو،آذر آب، آونگان و ... که اکنون برخی با تعدیل بخشی از نیروی کار خود مواجه اند گذشت، کارگرانی که گوششان از وعده ها پر است و هر روز صدای اعتراض جدیدی را در گوشه و کنار می شنویم. پس چرا از دیدگاه مدیران دولت هنوز هم مشکلات به دولت قبل گره می خورد، چهارسال فرصت کمی نیست.

 

بهتر است بدانید استانی که با ظرفیت بیش از سه هزار واحد تولیدی در جایگاه چهارم قطب های صنعتی کشور قرار دارد در شرایطی به سر می برد که در طرح عارضه‌یابی سال گذشته مشخص شد ۶۳ درصد از واحدهای صنعتی استان با کمتر از ۴۰ درصد ظرفیت تولیدی خود فعال هستند و ۲۳ درصد واحدهای تولیدی استان مرکزی در تعطیلی دائم است. آنچه گفته شد تنها بخش کوچکی از مشکلات کشور و خصوصاً استان مرکزی بعنوان یکی از قطب های بزرگ صنعتی کشور در زمینه های صنایع مادر تخصصی است.

 

دولت دوازدهم اولویت های ویژه را در نظر بگیرد

 

با وضعیتی که هم اکنون شاهد هستیم باید پذیرفت نگاه به خارج راهگشا نخواهد بود بلکه تنها تکیه برتوان و تولید داخلی می تواند راه نجات اقتصاد کشور باشد کما اینکه تأمین شرایط و فعال‌سازی کلیه امکانات و منابع مالی و سرمایه‌های انسانی و علمی کشور به منظور توسعه کارآفرینی و به حداکثر رساندن مشارکت آحاد جامعه در فعالیت‌های اقتصادی و محور قراردادن رشد بهره‌وری در اقتصاد با تقویت عوامل تولید، توانمندسازی نیروی کار، تقویتِ رقابت‌پذیری اقتصاد، ایجاد بستر رقابت، از سیاست های ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری(مدظله العالی) از جمله لوازم تحقق اقتصاد مقاومتی در کشور است. پس انتظار آن است دولت دوازدهم در صنعت و اقتصاد و بخصوص در رابطه با مسائل زیر و در راستای شفایت اولویت های ویژه ای را قائل شود:

 

- تعیین تکلیف وضعیت واحد های تولیدی واگذار شده به بخش خصوصی و نظارت دقیق بر امر واگذاری ها

 

- رسیدگی به وضعیت معوقات کارگران ونگاه جامع تر به سیاست های حمایتی

 

- کوتاه کردن دست افراد، جریانات خاص و بهره برداران شخصی از صنایع کشور

 

- شفاف سازی مسئولان دولت و مدیران استانی پیرامون علل و عوامل پس رفت صنایع و ناکارآمدی بخش خصوصی

 

- حمایت در راستای فعالسازی ظرفیت و زیرساخت های صنعتی موجود در کشور

 

- برخورد با هرگونه سوء استفاده از حقوق کارگران زحمت کش و همچنین منابع مالی صنایع کشور

 

 
تگها: صبح محلات, بی رمق, صنعت, استان مرکزی, کابینه, دوازدهم, اولویت, صنعت, اقتصاد, جدی

دیدگاه کاربران
نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *