ضرورت همگرایی دربدنه دولت/کابینه به شعار محیط زیست التزام ندارد

1 مرداد 1396 کد خبر : 988618116 | بازدید : 1354

معاون پیشین سازمان حفاظت محیط زیست التزام عملی به شعارهای محیط زیستی رئیس جمهور را مهم‌ترین خواسته محیط‌زیستی‌ها از کابینه دوازدهم دانست.

به گزارش صبح محلات به نقل ازمهر,عضو هیئت علمی دانشکده محیط زیست در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: در بحث انتظارات از رئیس سازمان محیط زیست در کابینه دوازدهم در درجه اول به نظر می‌رسد شاید مهم‌ترین اولویتی که سازمان محیط زیست در کابینه دوازدهم دارد بحث هماهنگی با سایر حوزه‌های توسعه است.

 

اصغر محمدی فاضل با تأکید بر اهمیت این موضوع گفت: موضوع محیط زیست نه در ایران بلکه در همه نقاط جهان موضوعی نیست که فارغ از سایر عرصه‌های توسعه و بدون توجه به آن‌ها قابلیت مدیریت یا اجرا داشته باشد یعنی شما نمی‌توانید محیط زیست را بدون توجه به صنعت و بدون توجه به کشاورزی یا معدن یا حتی مسائل اقتصادی و اجتماعی مدیریت کنید.

 

وی تصریح کرد: وقتی وزارت صنایع همراه یا هماهنگ نباشد بسیاری از تلاش‌های سازمان محیط زیست می‌تواند متوقف شود. یا اگر مثلاً در حوزه کشاورزی این هماهنگی صورت نگیرد قطعاً مجموعه برآیند اتفاقاتی که درکشور می‌افتد نمی‌تواند اتفاقات مثبتی برای محیط زیست باشد.

 

معاون پیشین سازمان حفاظت محیط زیست افزود: ادعای محیط‌زیستی‌بودن دولت آقای روحانی فرصت مهمی بود و در صداقت و اعتقاد قلبی ایشان به این موضوع تردیدی ندارم اما کمتر نشانی از آنکه دولت به‌عنوان یک تیم منسجم در این مسیر همگام و هماهنگ عمل کند یافته‌ام.

 

محمدی فاضل با بیان اینکه در حوزه‌های مختلف آب، نفت، کشاورزی، صنعت، بازرگانی و اقتصاد، التزام عملی در محیط‌زیستی‌بودن دولت دیده نمی‌شود گفت: محیط زیست ایران بیش از هر حوزه بخشی و فرابخشی دیگری، برنامه اقدام و دستورالعمل دارد و اگر روزی بتوانیم فقط یک درصد از آن را صادقانه، جدی و با التزام عملی اجرا کنیم، بسیاری از ناهنجاری‌های موجود و ناملایمات این روزها برطرف خواهد شد.

 

دولت نتوانسته گامی جدی در حوزه محیط زیست بردارد

 

وی تصریح کرد: بدون تردید روحانی هر چند در حمایت کلامی از سازمان تحت امرش، کم نگذاشته اما در عمل در دولت نتوانسته گامی جدی در حوزه محیط زیست بردارد. نشانه‌های بسیاری برای علاقه‌مندی رئیس جمهور به محیط زیست هست اما آیا ایشان توانسته در بدنه دولت هم این نگاه را القاء کند؟ ادامه سدسازی‌ها در مناطق پرتنش آبی، توسعه کشاورزی ناپایدار با آب و خاک رایگان و بودجه و جایگاه ضعیف نهادهای حفاظتی مثل سازمان محیط زیست این موضوع را تأیید نمی‌کند.

 

این استاد دانشگاه به این پرسش که برای اصلاح این روند در دولت دوازدهم چه باید کرد پاسخ داد: انتظار اصلی آن است که یک تیم مجریه منسجم، همسو و با تدبیر برای تحقق شعارهای چشم نواز رئیس دولت، التزام کرداری به آن گفتارها و شعارهای محیط زیستی ایشان داشته باشند.

 

فاضل نسبت به عملکرد چهارساله دولت یازدهم در حوزه محیط زیست گفت: اگرچه رئیس دولت در چند سخنرانی، ایجاد هرگونه مانع بر سر راه رفع مشکلات محیط زیستی را به ضرر جامعه دانسته، ولی متأسفانه این همگرایی در میان اعضای دولت و نیز سایر نهادهای اجرایی دیده نمی‌شود.

 

وی تصریح کرد: تردیدی نیست که حرکت به سوی حکمرانی مطلوب محیط زیستی در سپهر مدیریت کلان کشور مشاهده می‌شود، ولی نقطه عطف و مرکز پایش این عملیات مهم و حیاتی، به‌غایت ضعیف و زمین‌گیر است.

 

رئیس انستیتو علوم و فناوری‌های محیط زیست کشورهای عضو اکو با اشاره به تأثیرگذاری روزافزون محیط زیست بر زندگی عموم مردم بیان داشت: پدیده‌ای مثل ریزگردها نه فقط بر سلامت جسمی، بلکه بر کشاورزی، گردشگری و حتی سلامت روانی مردم اثر گذاشته است و در چهارسال آتی پیش بینی می‌شود مسائل محیط زیستی باز هم بتوانند چه به صورت مثبت و چه منفی بر زیست بشری اثر مستقیم و تعیین کننده بگذارند و مواجهه با آن تنها در توان سازمان حفاظت محیط زیست نخواهد بود.

 

معاون پیشین سازمان حفاظت محیط زیست در توضیح چرایی این مسئله تصریح کرد: ساختار نحیف سازمان متولی محیط زیست کشور با بودجه‌ای که بیشتر به یک شوخی شبیه است، نه فقط توشه و توان مدیریت این مرکز فرماندهی را ندارد که حتی برای حفظ علایم حیاتی خود نیز با چالش‌های جدی روبه‌رو بوده و هست.
تگها: صبح محلات, ضرورت, همگرایی, بدنه دولت, کابینه, شعار, محیط زیست, التزام

دیدگاه کاربران
نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *