سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی:

ضرورت بازمهندسی حمایت از آمران به معروف/در اجرای قانون امر به معروف، خلاء وجود دارد

26 تیر 1396 کد خبر : 988618035 | بازدید : 410

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این که، در بحث امر به معروف و نهی از منکر، خلا قانونی وجود ندارد، گفت: قانون ویژه امر به معروف و نهی از منکر، شامل همه نیازمندی ها می شود ولی مشکل اصلی خلاء اجرای این قانون است.

 

به گزارش دیار آفتاب؛ حجت الاسلام احد آزادیخواه، سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با ندای تفرش با اشاره به ضرورت بحث احیای امر به معروف و نهی از منکر گفت: قانون امر به معروف و نهی از منکر که در سال ۹۴ به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید، پشتوانه تقنینی مهمی برای فراگیر کردن بحث امر به معروف و نهی از منکر در جامعه است.

 

آزادیخواه اظهار کرد: با توجه به اینکه کشور ایران، کشوری اسلامی است و با توجه به قاعده اسلامی «کلکم راع و کلکم مسئول» که این قاعده در قانون اساسی نیز وجود دارد، انسانها در برابر همدیگر در جامعه مسئولیت دارند که با امر به خوبیها و نهی از بدیها و زشتیها در جامعه، انجام مسئولیت می کنند.

 

وی افزود: طبق قانون اساسی و قانون رسمی مجلس شورای اسلامی، امر به معروف و نهی از منکر می بایست در کف جامعه توسط آحاد جامعه انجام شود. یعنی اگر فردی در خیابان، عمل منکری را شاهد و ناظر بود باید حتما تذکر دهد و از منکر نهی کند.

 

آمران به معروف و ناهیان از منکر در جامعه حمایت نمی شوند

 

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با بیان این مطلب که در حال حاضر حمایت لازم از آمران به معروف و ناهیان از منکر در جامعه اتفاق نمی افتد، بیان کرد: تاکنون چندین نفر در خصوص امر به معروف و نهی از منکر در اوج مظلومیت به شهادت رسیده اند؛ همچنین در مقوله انجام امر به معروف و نهی از منکر، جانبازانی نیز در کشور وجود دارند که آخرین موردش روحانی مبلغ و انقلابی بود که در روز گذشته در متروی شهر ری مورد جراحت قرار گرفت.

 

امر به معروف و نهی از منکر باید تبدیل به فرهنگ عمومی شود

 

آزدایخواه ادامه داد: انتظار بر این است که دستگاهها و نهادها به جد، از فرهنگ امر به معروف و نهی از منکر حمایت کنند و آن را تبدیل به یک فرهنگ عمومی کنند.

 

ضرورت بازمهندسی حمایت از آمران به معروف

 

وی با اشاره به آسیبهای ناشی از کمرنگ شدن امر به معروف و نهی از منکر در جامعه، گفت: اگر این فرهنگ کمرنگ شود، بزه های اجتماعی، بی بند و باریها، تعرض به حقوق یکدیگر در کف جامعه افزایش می یابد و آرام آرام جامعه به سوی فساد، پلشتیها و زشتیهای فردی و اجتماعی سوق پیدا می کند؛ اگر این سیر نزولی ادامه یابد به جایی خواهیم رسید که دیگر حتی امر به معروف و نهی از منکر هم نخواهد توانست جامعه را نجات دهد.

 

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این که، در بحث امر به معروف و نهی از منکر، خلاء قانونی وجود ندارد، اضافه کرد: قانون ویژه امر به معروف و نهی از منکر، شامل همه نیازمندیها است ولی مشکل اصلی خلا اجرای این قانون است. متاسفانه بعضا برخی از دستگاهها آن گونه که باید از امر به معروف و نهی از منکر حمایت نمی کنند که این مسئله نیاز به بازمهندسی دارد.

 

دولت باید حمایت جدی تری از آمران به معروف داشته باشد

 

آزادیخواه بیان کرد: دولت و وزارتخانه های مرتبط باید به نحو مطلوبتری از آمران به معروف و ناهیان از منکر حمایت کنند تا شان فردی و اجتماعی فرد آمر به معروف حفظ شود و سایرین نیز جرات بیشتر برای انجام این مسئله داشته باشند.

 

وی خاطر نشان کرد: امروزه همین عدم حمایتها و بعضا بی اهمیت جلوه دادن ها سبب کاهش انگیزه امر به معروف در جامعه شده است که این خطر بزرگی است؛ می طلبد که دولت، وزارت کشور، ناجا، نیروی انتظامی و...بیشتر تلاش کنند تا مردم جرات بیشتری برای دخالت موثر و مفید جهت حفظ شئونات اسلامی یکدیگر داشته باشند.

 

انتهای پیام/ش
تگها: صبح محلات, کمسیون فرهنگی مجلس, حمایت از آمران به معروف, امر به معروف, نهی از منکر, قانون حمایت از آمران به معروف, قوه قضاویه

دیدگاه کاربران
نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *