کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری در پایان بخش اول مناظرهو در جمع بندی اظهارات خود چه گفتند

18 خرداد 1392 کد خبر : 9886169 | بازدید : 667

به گزارش صبح محلات به نقل از فارس برخی کاندیداها که در پایان بخش اول مناظره، وقت باقیمانده داشتند، به جمع بندی نهایی اظهارات خود پرداختند.

محمدرضا عارف در باقیمانده زمان خود در پایان بخش اول مناظره سیاسی نامزدهای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: خود را به پزشکان، کارگران، جوانان، دانشجویان، زنان، ایثارگران، نیروهای نظامی و انتظامی، معلولان، اقوام و اقلیت‌ها، رانندگان، بازنشستگان و کارکنان دولت و همه و همه متعهد می‌دانم و امیدوارم در دولت آینده که مطالبه همه آنان در رابطه با منزلت و معیشت رسیدگی شود.

محسن رضایی نیز گفت: از این جلسه چند نتیجه می‌گیرم اول اینکه سه نفر از اعضایی که با یکدیگر ائتلاف کرده‌اند مشخص است که اختلاف نظرهای جدی  با یکدیگر دارند.

وی افزود: نکته دیگر این است که متاسفانه اکثر دوستان در گذشته مانده‌اند. این درست است که گذشته برای درس گرفتن خیلی خوب است اما اینکه با توجه به شرایط کشور در این سال‌ها تغییرات کلی پیدا کرده است به طوری که این تغییرات در سال 88 هم حاصل شد اما نکته مهم این است که ماندن در مسائل گذشته جز اینکه وقت ملت ایران را بگیرد فایده دیگری ندارد.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری در ادامه گفت: مورد بعدی این است که ما باید به یک نقطه مبدأ جدیدی برسیم و یک ایران سیاسی  داشته باشیم که آن را با همکاری همدیگر طراحی و پی‌ریزی کنیم. راه حل این موضوع این است که باید سیاست داخلی و خارجی را هدفمند کنیم و در این راه دو هدف جدی را دنبال کنیم اول بهبود در زندگی مردم و دیگری گسترش نفوذ فرهنگ اقتصادی در کنار گسترش مسائل سیاسی است.

رضایی در ادامه خاطرنشان کرد: ما الان در حوزه سیاست خارجی عمدتا در سیاست جهادی موفق بوده‌ایم یعنی در رابطه با حزب‌الله، سوریه و مسائل لبنان اما باید ببینیم ارتباط ما با اروپا و روسیه کجاست. روابط موجود قادر نیست ما را به عنوان یک بازیگر منطقه‌ای حتی در خود منطقه جا دهد. اگر این سه چهار کشور هم نباشند که این رابطه‌ها در اثر جنگ و دفاع مقدس به وجود آمده است تکلیف ما در روابط با کشورهای دیگر کجا است؟

وی افزود: ما باید این سیاست را تغییر جدی و اساسی بدهیم و آن را هدفمند کنیم. باید ببینیم روابط خارجی برای چیست؟ و ما چرا سفارتخانه داریم و نتیجه این چه بوده است؟

رضایی در ادامه گفت: مسئله دیگر درباره موضوع هسته‌ای است و اینکه ما باید موضوع هسته‌‌ای را از حالت فرسایشی خارج کنیم اینکه ما مرتب مذاکره کنیم فایده‌ای برای مردم ایران ندارد. ولایتی می‌گوید فلسفه، و جلیلی می‌گوید فکر و اندیشه. اما اینها فایده‌ای ندارد و ما باید زودتر از مذاکرات به نتیجه برسیم.

وی افزود: ما با شعار دادن نمی‌توانیم کشور را معطل کنیم. آنها از ما زمان می‌گیرند که اثر تحریم‌ها بیشتر شود آن وقت اسم این را مقاومت گذاشته‌ایم.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری، در ادامه تصریح کرد: جلیلی پاسخی به این سوال نداد که اگر مذاکرات بخواهد به دوره‌های طولانی‌تر کشیده شود چه بر سر کشور و مردم خواهد آمد و این با توجه به امیدواری که برای دشمنان در اثر افزایش تحریم‌ها به وجود آمده است پراهمیت است.

وی افزود: جلیلی این را هم جواب نداد که چرا ما از فرصت مذاکرات بغداد استفاده نکردیم آن زمان اوباما برای انتخابات آماده می‌شد و ما می‌توانستیم از او امتیاز بگیریم. بنابراین ما از این فرصت استفاده نکردیم.

رضایی در پایان گفت: ما منکر زحمات کشیده شده در این راه نیستیم اما معتقدیم که باید سیاه‌نمایی را با سیاه‌زدایی عوض کنیم و صداقت را سرلوحه کار خود قرار دهیم. همانطور که رسول اکرم(ص) فرمودند صداقت مهمترین ابزار کار ماست.

حسن روحانی نیز اظهار داشت: ما باید کشور را به گونه‌ای اداره کنیم که همه چیز را ببینیم و وقتی همه کارخانه‌های ما خالی است آن وقت بحث استقلال مطرح است؟هنگامی که مردم در زندگی روزمره خود مشکل دارند، باز هم بحث عزت مطرح است؟

وی با بیان اینکه برای حل مسائل کشور باید ابتدا کشور را دید، خاطرنشان کرد: باید به منافع کشور توجه کرد، چرا که نمی‌شود یک ساختمان را نگاه کرد و گفت همه چیز این ساختمان است چرا که به اعتقاد من همه چیز قابل جمع است.

این نامزد یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: بنده گفته‌ام که سانتریفیوژ خیلی خوب است که بچرخد به شرط اینکه زندگی مردم و کارخانه‌های دیگر هم بچرخد و این کار شدنی است. عده‌ای می‌گفتند که شورای امنیت، قطعنامه و تحریمی در کار نیست و هر روز جشن گرفتند که مسائل هسته‌ای پایان یافته و حل شده است. امروز آنها باید بدانند که نتوانستند مسائل بین‌المللی را درست تحلیل کنند.

روحانی معتقد است که شرایط امروز کشور، شرایط بسیار حساسی است و به گفته وی کسانی که تجربه لازم را دارا هستند و دنیا می‌شناسند می‌توانند از طریق مذاکره با شناخت جهان مسائل را حل کنند، باید دیپلماسی هسته‌ای را در دست بگیرند.

وی با تاکید بر اینکه در شرایطی نیستیم که بگوییم مسائل هسته‌ای حل و فصل نمی‌شود، ادامه داد: البته حل و فصل مسائل بین‌المللی ابتدا باید با تقویت قدرت ملی داخلی باشد و این قدرت داخلی ما زمانی تقویت می‌شود که دولت ما یک دولت فراجناحی باشد و از همه نیروهای متخصص و کارشناس در آن استفاده شود.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام افزایش قدرت ملی را منوط به آزادی دادن به مردم و آزادی بیان دانست و گفت: قدرت ملی زمانی تحقق پیدا می کند که مردم ما بتوانند در همه زمینه‌ها حضور و مشارکت فعال داشته باشند،‌بنابراین ابتدا ما باید قدرت ملی خود را بسازیم و سپس با تدبیر با دنیا مذاکره کنیم.

روحانی با طرح این پرسش که مگر مذاکره با دنیا قبلا از طریق تدبیر صورت نگرفته است، خاطرنشان کرد: مگر آن زمان کشور از تحریم و جنگ نجات داده نشده و فرصت برای دانشمندان و دانشجویان ایجاد نشد تا فناوری هسته‌ای را کامل کند؟ بنابراین این چیزی است که یک بار تجربه شده و ما آن را دیده‌ایم و عینا می‌توانیم آن را تکرار و فرصت لازم را ایجاد کنیم.

«فرصت لازم با مذاکره واقعی ایجاد می‌شود،‌بنابراین با اعلام مواضع کاری پیش نخواهد رفت و اینکه ما مدام برویم مقاله بخوانیم و برگردیم کاری صورت نداده‌‌ایم، ما باید بدانیم مسئله چه هست و چگونه راه حل دارد و راه حل آن در قدم اول و دوم از چه طریق خواهد بود؟».

روحانی حل مسائل هسته‌ای را در صورتی امکان‌پذیر دانست که بتوان شرایط را شناخت و فهمید راه‌حل آن چه چیزی است.

وی اضافه کرد:‌برای حل مسائل هسته‌ای باید از کارشناس و دیپلمات لازم استفاده کنیم نه افرادی که تجربه لازم را ندارند. به اعتقاد بنده سیاست خارجی همواره برای ما مهم بوده و امروز نیز به خاطر شرایط خاص و ویژه از هر زمان دیگری مهمتر است.

این نامزد یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت که باید افرادی کشور و قدرت را در دست بگیرند که بتوانند و بلد باشند برای حل و فصل مسائل هسته‌ای و بسیاری مسائل دیگر راه حل داشته باشند.

* اختلاف دولت و مجلس در سالهای اخیر مردم را رنج داد

علی‌اکبر ولایتی در پاسخ به این سوال که آیا اختلاف قوا شخصی است یا ساختاری؟ اظهار داشت: همکاری بین سه قوه از مطالبی است که هر سه قوه باید آن را رعایت کنند.

وی نقش دولت در این مسئله را برجسته‌تر دانست و در عین حال یادآور شد: طی این سالها اختلاف بین دولت و مجلس، عدم توجه دولت به قوانین مجلس و بی‌اعتنایی به تصمیمات و تذکرات مجلس که مثلا فلان مصوبه دولت غیرحقوقی است مردم را رنج داد.

این نامزد انتخابات با بیان اینکه مردم انتظار دارند که با توجه به مشکلات موجود که مردم را رنج می‌دهد مسئولان فکری به حال مشکلات کنند، تصریح کرد: امروز تورم و بیکاری روز‌افزون است و به همین دلیل مردم توقع دارند که مسئولان برای حل مشکلات ملت گام بردارند اما زمانی که می‌بینند مسئولان به جای حل مشکلات به مسائل شخصی پرداخته و دعوا می‌کنند این موجبات رنجش مردم را فراهم می‌کنند.

ولایتی  شعار اخلاق‌محوری را  مورد تاکید قرار داد و گفت: اگر قرار باشد دولت به مبانی اخلاقی معتقد نباشد حتما مردم از انتخاب خود پشیمان خواهند شد.

 

منبع: فارسدیدگاه کاربران
نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *
پر بحث ترین ها
salamup.ir
nashrkhabar.ir
salamup.ir
nashrkhabar.ir
nashrkhabar.ir