یاداشت

قطع رابطه سیاسی با آمریکا نقطه آغازین پیشرفت‌های ایران

19 فروردین 1396 کد خبر : 988616503 | بازدید : 429

صبح محلات_۲۰ فروردین سالروز قطع رابطه سیاسی آمریکا با ایران در سال ۵۹ به دستور جیمی کارتر رئیس جمهور وقت آمریکا بود، اقدامی که نه تنها رهبران ایران را نگران نکرد بلکه نوری از امید در دل مردم ایران روشن کرد.

 

به گزارش صبح محلات، به دنبال تصرف لانه جاسوسی آمریکا در ۱۳ آبان سال ۵۸ که به علت ابعاد گستره به "انقلاب دوم" شهرت گرفت، دولت آمریکا پس از ۵ ماه تهدید مردم و مقامات ایرانی برای آزاد کردن گروگان‌ها در ۲۰ فروردین سال ۵۹ قطع رابطه سیاسی با ایران را اعلام و عواقب این رخداد را متوجه مردم و مقامات ایرانی دانست. 

 

کارتر رئیس جمهور وقت آمریکا در سخنرانی خود در خصوص تصمیم جدید دولت آمریکا به قطع رابطه سیاسی با ایران گفت«... مطالبات شاکیان آمریکایی و شرکت‌ها، از اموال مسدود شده ایران در آمریکا برداشت خواهد شد و مسئولیت بحران با شورای انقلاب ایران است که خود را پشت سر دانشجویان پنهان می‌کند. اگر گروگان‌ها آزاد نشوند، تصمیمات شدید‌تری علیه ایران اتخاذ خواهد شد و آمریکا با هم‌پیمانان خود اقدامات مقتضی به عمل خواهد آورد. هیچ ویزای جدید برای ایرانیان صادر نخواهد شد و کلیه ویزاهای صادر شده پس از بحران باطل می‌باشد...»

 

در حالی که این قطع رابطه سیاسی و تهدید‌های آمریکا موجی از نگرانی را در میان مردم و مسئولین نظام ایجاد کرده بود، امام خمینی(ره) در پیامی که از نبوغ سرشار وی نشات می‌گرفت موجی از دلگرمی را در دل مردم ایران به راه انداخت.

 

 

اگر کار‌تر در عمر خود یک کار خیر کرده باشد، همین قطع رابطه است

 

بنیان گذار کبیر انقلاب اسلامی ایران نیز که پیش از این بارها در پیام‌های خود در حوادث متعدد نشان داده بود با تکیه بر توان داخلی و ذات خداوند می توان از بحران‌ها عبور کرد در پیامی گفت «ملت شریف ایران، خبر قطع رابطه بین آمریکا و ایران را دریافت کردم. اگر کار‌تر در عمر خود یک کار کرده باشد که بتوان گفت به خیر و صلاح مظلوم است همین قطع رابطه است. رابطه بین یک ملت بپا‌خاسته برای رهایی خود از چنگال چپاولگران بین‌المللی با یک چپاولگر عالم‌خوار همیشه به ضرر ملت مظلوم و به‌ نفع چپاولگر است. ما این قطع رابطه را به فال نیک می‌گیریم چون که این قطع رابطه دلیلی بر قطع امید دولت آمریکا از ایران است، ملت رزمنده ایران این طلیعه پیروزی نهایی را که قدرت سفاکی را وادار به قطع رابطه یعنی خاتمه دادن به چپاولگری‌ها کرده اگر جشن بگیرد حق دارد » پیامی که نشان می‌داد جمهوری اسلامی هیچ هراسی از قطع رابطه با آمریکا ندارد و این قطع رابطه را نیز سکویی برای حرکت با شتاب به سمت پیشرفت و تحقق شعارهای انقلاب می‌داند.

 

با اوج گیری انقلاب اسلامی و تحقق عملی شعار "ما میتوانیم" و پس از ناکام ماندن پروژه‌های متعدد مستکبرین برای فشار بر ایران به واسطه جنگ سخت و ظهور و بروز موفقیت‌های متعدد ایران اسلامی با تکیه بر توان داخلی در زمینه‌های مختلف علمی از جمله نانو فناوری، سلول‌های بنیادی، برنامه بومی هسته‌ای و هوا فضا، دشمنان علاوه بر تلاش برای بی ارزش و کم اهمیت نشان دادن دستاوردهای ایران تلاش کردند با تحریم‌های اقتصادی و به اصطلاح فلج کننده راه پیشرفت ایران را ببندند.

 

پیشرفت‌هایی که نمایان شدن آنها برای دیگر ملت‌های مستضعف و مورد ظلم واقع شده جهان می‌توانست خروش آنها برای استقلال را رغم بزند، استقلالی برای پیشرفت و تعالی.

 

 

شعار "ما می‌توانیم" را باید همه سرلوحه کار خود قرار دهند

 

مقام معظم رهبری در سخنرانی‌های متعدد خود پس با به کار بردن واژه کلیدی "ما می‌توانیم" تلاش کردند به جوانان، دانشجویان، نخبگان علمی، مسئولین، کارگران و صنعتگران کشور بفهمانند پیشرفت‌های امروز کشور ما به خاطر تکیه بر توان داخلی بوده است و اگر همه همت کرده و شعار "ما می‌توانیم" را سر لوحه کار خود قرار دهند موفقیت کشور را به وضوح خواهند دید.

 

با مشخص شدن نقطه اصلی ضعف کشور در مباحث اقتصادی مقام معظم رهبری در طول‌ سال‌های متعدد و پیاپی با انتخاب کلید واژه "اقتصاد مقاومتی" به عنوان بخشی از شعار سال تلاش کردند علاوه بر نشان دادن نقاط ضعف کشور مسئولین و مردم را نسبت به این مهم هوشیار کنند که ضعف اقتصاد ایران در وابستگی به دنیایی که در چپاول مستکبرین است پاشنه آشیل کشور است و دشمنان با تحریم می‌توانند در مسیر پیشرفت کشور سنگ اندازی کنند.

 

 

برجام زمینه ساز اعتماد و برقراری رابطه با مستکبرین

 

با روی کار آمدن دولت یازدهم، و اوج گیری مذاکرات هسته‌ای ایران به ۱+۵ و انتقادات شدید و شاید ناجوانمردانه به سیر مذاکرات در دولت قبل، تیم مذاکره کننده جدید با شناختی ظاهری از سیاست‌های آمریکا و مقامات آمریکایی وارد کار شد

 

در همین راستا برجام(برنامه جامع اقدام مشترک) بین ایران و ۶ به اصطلاح قدرت جهانی منعقد و مقرر شد ایران به منظور رفع کامل تحریم‌ها که بعدها به لغو تحریم‌های هسته‌ای تبدیل شد، با تعطیلی تعدادی از مراکز هسته‌ای و تقلیل برنامه هسته‌ای که به عنوان یک برگ برنده نیز شناخته می‌شد زمینه اعتماد طرف مذاکره کننده را فراهم کند.

 

پس از تعطیلی تعدادی از مراکز هسته‌ای و تقلیل برنامه هسته‌ای توسط جمهوری اسلامی مستکبرین جهانی که موفق به ایجاد تغییری هرچند کوچک در رویکرد ایران اسلامی و انقلابی شده بودند به بهانه‌های مختلف علاوه بر افزایش فشار بر ایران تلاش کردند جمهوری اسلامی را برای دیگر برگ‌های برنده خود همانند موفقیت‌های دفاعی، ایران را پای میز مذاکره بکشانند، اقداماتی که با هوشیاری مقام معظم رهبری ناکام ماند.

 

این روزها باتداوم بدعهدی‌های طرف‌های مذاکره کننده با ایران شاید بهترین زمان برای بازنگری در سیاست‌های دولتمردانی است که پیام روشن امام(ره) در سال ۵۹ و پس از اعلام قطع رابطه‌ی سیاسی آمریکا با ایران را درک نکردند.

 

 

انتهای پیام/ی
تگها: صبح محلات, قطع رابطه با آمریکا, غرب, مستکبرین, پیشرفت کشور, ما میتوانیم, اقتصاد مقاومتی, رهبر انقلاب, امام خمینی(ره)

دیدگاه کاربران
نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *
salamup.ir
nashrkhabar.ir
مجوز سایت
سایت شهود
کانال تلگرامی
تبلیغات