حماسه ۴۰ ساله

انتخابات یکی از بزرگ‌ترین دستاوردهای انقلاب/ایران پرچم‌دار تحقق مردم‌سالاری دینی است

3 بهمن 1397 کد خبر : 9886111618 | بازدید : 6960

رئیس ستاد نظارت بر انتخابات استان مرکزی با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران پرچم‌دار تحقق مردم‌سالاری دینی است گفت: افتخار انقلاب این است که در چهل سال نزدیک به چهل انتخابات داشتیم.

 

به گزارش صبح محلات، سید باقر تقوی، رئیس ستاد نظارت بر انتخابات استان مرکزی در آستانه چهل‌سالگی انقلاب اسلامی در گفتگو با دیار آفتاب؛  درباره انتخابات به‌عنوان یکی از مهم‌ترین دستاوردهای انقلاب گفت: یکی از تحولات انقلاب این بود که امام خمینی(ره) گفتند که تمام مسئولین رده یک و دو در مملکت باید منتخب مردم باشند. جمهوری به معنای واقعی را امام (ره)پایه‌گذاری کردند.

 

 

وی افزود: حتی برای رفراندوم جمهوری اسلامی که در ۱۰ و ۱۱ فروردین سال ۵۸ برگزار شد، خیلی از بزرگان خدمت امام(ره) رفتند و گفتند برای چی خودتان را معطل می کنید؟ این مردم دو سال است که تظاهرات می کنند و می گویند استقلال، آزادی، حکومت اسلامی؛ همین را خودتان اعلام کنید. امام(ره) فرمودند: نه! باید مردم رأی بدهند؛ و ما دوراندیشی امام(ره) را دیدیم. در همین چند سال گذشته، اگر این رفراندوم نبود، بعضی‌ها که مطرح می‌کردند از کجا معلوم مردم جمهوری اسلامی می‌خواستند؟ عده‌ای در خیابان شعار دادند و امام(ره) گفتند: جمهوری اسلامی؟ ولی الآن ما سند داریم که ۹۸.۲ مردم به جمهوری اسلامی رأی دادند. و آن باقیمانده که رأی ندادند، کسانی بودند که نشد از آن‌ها رأی بگیریم. بعضی روستاها و نقاط دورافتاده امکاناتی برای رأی‌گیری نداشتند. چه بسا اگر از آن‌ها هم رأی‌گیری می‌کردند، این آمار بیشتر می‌شد.

 

مردم‌سالاری دینی یکی از نعمت‌ها و برکات خداوند متعال است

 

رئیس ستاد نظارت بر انتخابات استان مرکزی درباره نقش مستقیم و غیرمستقیم مردم در انتخاب مسئولین رده یک و دو کشور تصریح کرد: الآن اولین شخص مملکت که مقام معظم رهبری هستند، به‌طور غیرمستقیم منتخب مردم‌اند؛ مردم خبرگان را تعیین کردند و خبرگان ایشان را. رئیس‌جمهور به صورت مستقیم منتخب مردم است. نمایندگان مجلس به صورت مستقیم منتخب مردم‌اند. نمایندگان خبرگان به‌صورت مستقیم با رأی مردم انتخاب شدند. اعضای شورای شهر به صورت مستقیم، منتخب مردم‌اند. وزرا به صورت غیر مستقیم منتخب مردم اند.

 

وی انتخابات را نعمت بزرگی دانست و اظهار کرد: واقعاً نعمت بزرگی است که همه مسئولین توسط مردم انتخاب می‌شوند؛ و این، وظیفه ما را در دفتر نظارت بر انتخابات سنگین‌تر می‌کند. ما باید تمام تلاشمان این باشد که انتخابات، درست و صحیح و سالم برگزار شود. ما در دفتر استان و شورای نگهبان کشور، باخدای خود عهد بسته‌ایم که بر اساس قانون، شرع مقدس و اخلاق اسلامی عمل کنیم و رهنمودهای امام(ره) و مقام معظم رهبری را به کار بگیریم.

 

دید سیاسی خودمان را در کارمان دخالت نمی‌دهیم

 

تقوی افزود:به هیچ وجه، دید سیاسی خودمان را در کارمان دخالت نمی دهیم. بی طرف کامل هستیم و کسانی هم که با ما کار می کنند کاملاً باید بی طرف باشند. تنها شخصی که منتخب مردم است باید رأی بیاورد.

 

وی با اشاره به اینکه خیلی از کشورها مانند آمریکا و کشورهای اروپایی که به عنوان مهد تمدن و مترقی و ... از آن‌ها یاد می‌کنند، حتی انتخابات در آن‌ها برگزار نمی‌شود، عنوان کرد: آن آدم بی‌عقلی که در مصر گفت: ایران باید حقوق بشر را از عربستان یاد بگیرد، در حالی که عربستان تا به حال انتخابات نداشته است.

 

برگزاری انتخابات مایه افتخار کشور است

 

رئیس شورای نگهبان استان مرکزی، برگزاری انتخابات را مایه افتخار کشور دانست و تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران پرچم‌دار تحقق مردم‌سالاری دینی است، افتخار ما این است که در چهل سال نزدیک به چهل انتخابات داشتیم یعنی تقریباً در هر سال، یک انتخابات و هر مسئولی که در این کشور سر کار آمده است، با انتخاب خود مردم آمده است.

 

وی افزود: این انتخابات ها،همان فرهنگ مردم‌سالاری دینی است که انقلاب ما به آن معتقد است؛ رهبری هم بارها بر آن تأکید کرده است.

 

تقوی اظهار کرد: علاوه بر اینکه انتخابات چند جنبه دارد، دو عامل بزرگ برای اجرا و نظارت در آن است؛ وزارت کشور به عنوان مجری انتخابات و شورای نگهبان به عنوان ناظر انتخابات.

 

وی در ادامه توضیحات خود گفت: پایه و اساس انتخابات بر این دو عامل است، اما قسمت های دیگر هم در انتخابات درگیرند. مهمترین قسمت خود مردم هستند. اول اینکه مردم باید در انتخابات شرکت کنند و دیگر اینکه مسئولین را در اجرای انتخابات یاری کنند.

 

رئیس ستاد نظارت بر انتخابات استان مرکزی با تأکید بر سهیم بودن دستگاه‌های مختلف در انتخابات، عنوان کرد:همچنین دستگاه قضا، نیروی انتظامی، دستگاه‌های امنیتی مثل اداره اطلاعات و اطلاعات سپاه، نیروهای آموزش‌وپرورش -که در رأی‌گیری همکاری می‌کنند و در هسته‌های هیئت‌های اجرایی و نظارت‌اند-، بعضی از کارخانه‌ها،خود نامزدهای انتخاباتی که فضا را آماده می‌کنند، دستگاه‌های خبررسان مثل روزنامه و سایت‌ها و صداوسیما، نقش دارند و در انتخابات سهیم‌اند.

 

وی افزود: خوشبختانه یکی از ویژگی‌های انتخابات در کشور ما این است که خیلی از دستگاه‌ها را پای کار می آورد و به شکلی همه کشور، درگیر کار انتخابات هستند و این یکی دیگر از جلوه های مردم سالاری دینی است.

 

قانون انتخابات نیازمند بازبینی است

 

تقوی قانون انتخابات را نیازمند بازبینی دانست و گفت: قانون انتخاباتی که داریم مربوط به سال ۶۶ است. حدود ۳۱ سال از این قانون می گذرد و نیاز بود که به این قانون بازبینی شده و تغییراتی انجام شود.

 

وی ادامه داد: خوشبختانه بعد از انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۶، این بازبینی انجام شد و هم وزارت کشور، هم شورای نگهبان و هم مجلس-کمیسیون انتخابات- این کار را کردند و به زودی یکی از دستورهای کار مجلس، بررسی لایحه های اصلاحی در انتخابات کشور است.

 

رئیس شورای نگهبان استان، تصریح کرد: چون در سال ۹۸ انتخابات مجلس را در پیش داریم، ابتدا اصلاح انتخابات مجلس مورد بررسی قرار می گیرد. بعد از آن قانون انتخابات ریاست جمهوری بازبینی می شود و بعضی از مواد آن اصلاح خواهد شد.

 

وی افزود: اگر این اصلاحات به خوبی انجام شود، می توانیم بگوییم که اشکالاتی که در دو سال گذشته در انتخابات مجلس و ریاست جمهوری داشتیم خیلی کم و تقریباً نزدیک به صفر می شود.

 

تقوی با اشاره به تأکید رهبری به مشارکت مردم در تعیین سرنوشت کشور، بیان کرد: وقتی رهبر انقلاب می گوید که همه مسئولین درجه یک و دو، باید با رأی مردم و انتخابات، سر کار بیایند، ابزار این انتخابات هم باید فراهم شود؛ قانون باید نوشته شود، مجریان، ناظران، عوامل اجرایی مشخص شوند و همه دست به دست هم، این انتخابات را پیش ببریم.

 

انتخابات ایران یکی از سالم‌ترین انتخابات دنیاست

 

وی درباره انتخابات ایران اظهار کرد: من به جرئت می‌گویم که انتخابات در ایران یکی از سالم‌ترین و زیباترین و جلوه دارترین انتخابات در کشورهای دنیاست.

 

رئیس ستاد نظارت بر انتخابات استان  امکان بروز تقلب را غیرممکن دانست و گفت: سازوکار جریانات انتخابات در کشور ما به شکلی است که به‌هیچ‌وجه تقلب در آن امکان‌پذیر نیست.

 

وی افزود: سال ۸۸ هم به بعضی از افراد که باید می گفتیم، گفتیم که ممکن است تخلفی روی بدهد اما تقلب امکان ندارد.

 

تقوی اظهاراتی که باعث بروز فتنه شد را از اساس باطل دانست و عنوان کرد: نکته ای که بعضی افراد قبل از انتخابات ۸۸ گفتند و بعد پرورش دادند و باعث بروز فتنه در کشور شد، از اساس باطل بود. چون سازو کار انتخابات در کشور ما یک سازو کار کاملاً مردمی است و لذا به هیچ وجه امکان تقلب در آن نیست.

 

وی ادامه داد: ما ضعف های جزئی قانون انتخابات را هم برطرف خواهیم کرد و به ملت ایران این اطمینان را بدهیم که مطمئن باشید، تقلبی در انتخابات صورت نخواهد گرفت و نمی شود بگیرد.

 

به گفته ، تقوی تعهد مردم و مسئولین حتی می تواند مانع بروز تخلف های کوچک هم بشود. وی در این باره تصریح کرد:ممکن است تخلفاتی باشد که کم و بیش در هر انتخاباتی هست و اگر خود مردم و مسئولین مربوطه مقید باشند، می شود بساط همان تخلف کوچک را هم جمع کرد.

 

رئیس شورای نگهبان استان مسئولین را ملزم دانست که به تعهدات خود عمل کنند و گفت: آنچه که مهم است این است که آن کسانی که رأی مرم را می گیرند، باید بینی و بین الله به صحنه بیایند و خدمت کنند. اگر قولی می دهند، عمل کنند و خدایی ناکرده، مردم را نسبت به انتخابات بدبین نکنند.

 

وی خاطرنشان کرد: کسی که به صحنه انتخابات می آید و تبلیغات می کند و قولی به مردم می دهد، حتماً باید به قولش عمل کند و دید مردم را نسبت به انتخابات و این مردم سالاری دینی که واقعاً یکی از نعمت ها و برکات خداوند متعال است، ضعیف نکنند.

 

انتهای پیام/
تگها: صبح محلات, حماسه 40 ساله, انتخابات, ستاد نظارت بر انتخابات, مردم سالاری دینی

دیدگاه کاربران
نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *