کارشناس مسائل سیاسی :

معایب استانی شدن انتخابات مجلس خیلی پررنگ‌تر است

28 آبان 1397 کد خبر : 9886111130 | بازدید : 1813

کارشناس مسائل سیاسی استان مرکزی گفت: معایب استانی شدن انتخابات مجلس خیلی پررنگ‌تر از مزایای آن خواهد بود.

 

به گزارش صبح محلات، ابوالفضل فخرالاسلام کارشناس سیاسی استان مرکزی در خصوص استانی شدن انتخابات مجلس در گفتگو با دیار آفتاب؛ گفت: مجلس شورای اسلامی یکی از نمادهای مهم مردم‌سالاری دینی است که مردم نمایندگان را برای قانون‌گذاری و نظارت و پیگیری مشکلات حوزه‌های انتخابیه خود انتخاب می‌کنند.

 

فخر الاسلام اظهار کرد: از مجلس ششم تا مجلس نهم و هم‌اکنون در مجلس دهم استانی شدن انتخابات مجلس موردبحث و بررسی قرارگرفته و هم‌اکنون نیز موافقان و مخالفان آن اظهاراتی داشته‌اند.

 

وی با اشاره به مزایا استانی شدن انتخابات مجلس بیان کرد: مهم‌ترین مزایای استانی شدن انتخابات، کلان نگری، همگرایی استانی، خارج شدن مجلس از پرداختن به امور روزمره و جاری و معطوف شدن آن به وظیفه ذاتی قانون‌گذاری و نظارت و همچنین برطرف شدن دعواهای شهرستانی و قبیله گرایی است.

 

کارشناس سیاسی استان مرکزی اما معایب آن‌که خیلی پررنگ‌تر است، قطع شدن رابطه نمایندگان با مردم، کمرنگ شدن مشارکت مردم به‌ویژه در شهرستان‌های کم‌جمعیت، خارج شدن نخبگان جوان و مقوله شایسته‌سالاری از گردونه مدیریت و نمایندگی در کشور، پیروزی افراد مشهور و از همه بدتر به میدان آمدن افراد پرپول به جهت بالا رفتن هزینه‌های انتخاباتی و به‌تبع آن خروج مجلس از داشتن نیروهای کارآمد انقلابی خواهد شد که توان تأمین هزینه‌های انتخاباتی در سطح استانی را ندارند.

 

وی اضافه کرد: متأسفانه این طرح برخلاف بند اول سیاست‌های کلی انتخابات ابلاغ‌شده از سوی مقام معظم رهبری هم است.

 

فخرالاسلام افزود: نکته منفی دیگر این انتخابات طرح آن است که حق انتخاب را از مردم می‌گیرد و اکثریت مردم به لیست‌های تحمیلی که به‌واسطه پول‌های بادآورده و یا تبلیغات روانی، فضای انتخابات را تصاحب کرده‌اند، رأی خواهند داد و یا اصلاً در انتخابات شرکت نمی‌کنند که بزرگ‌ترین آسیب برای نظام مردم‌سالار خواهد بود.

 

کارشناس سیاسی بابیان اینکه با اجرای این طرح حق شهرستان‌های کوچک در مقایسه با مرکز استان که در برخی موارد ۳۰ برابر جمعیت دارد، به‌طور کل ضایع خواهد شد خاطرنشان کرد: چراکه کسب ۲۰درصد در حوزه انتخابیه در صورتی مؤثر است که بتواند درمجموع در استان رأی بالاتری را کسب کند.

 

انتهای پیام/
تگها: صبح محلات, استانی شدن انتخابات, انتخابات مجلس شورای اسلامی, معایب استانی شدن انتخابات

دیدگاه کاربران
نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *