تمدید مذاکرات یعنی: گذر زمان در جهت سوختن همه برگ های برنده ایران

5 آذر 1393 کد خبر : 988612470 | بازدید : 4861

 

 

کلمه «تمدید» در مذاکرات هسته ای را باید هم معنی با «گذر زمان در جهت سوختن همه برگ های برنده» دانست.
به گزارش صبح محلات، استراتژی بنی صدر در سال اول جنگ تحمیلی، که منجر به سقوط هزاران کیلومتر از خاک کشورمان شد «زمین در برابر زمان» بود. او اعتقاد داشت که با عقب نشینی اختیاری و به اصطلاح تاکتیکی، دشمن را با گذشت زمان زمین گیر خواهیم کرد. می گفت: «زمین میدهیم، زمان میگیریم.» و این شد که دشمن تا دروازه های اهواز و کرمانشاه رسید و ده‌ها شهر دیگر سقوط کرد و هرگز ارتش عراق از قِبَل این استراتژی زمین گیر نشد.  با اشغال بیشتر زمین توسط ارتش صدام، برگ های برنده عراق بیشتر شد و ما ضمن از دست دادن زمین، زمان را هم به نفع دشمن تسلیم کردیم.

با عزل بنی صدر و پایان دادن به استراتژی جاهلانه «زمین در برابر زمان» شکست های مدام و سقوط های پی در پی پایان یافت و صحنه نبرد، به مدد «مقاومت» و استراتژی «جنگ جنگ تا پیروزی» به صحنه نبرهای فاتحانه «فتح المبین»ها و «و الفجر8»ها و «کربلای 5»هایی بدل شد که لوازم حیرت دشمنان و خرسندی دوستان را فراهم کرد و اگر نبودند اشعث مآبهایی که پشت امام و امت را خالی کنند و «جام زهر» بنوشانند سرنوشت جنگ درخشان تر هم می‌بود.

اما اکنون، جنگ دیپلماتیک، در زمینِ زمان پیش میرود. ایران تن به خواسته هایی داده که حقیقتا سوزاندن «برگ برنده»هایی است که سران استکبار را پای میز مذاکره کشانده بود. از تعلیق غنی سازی 20 درصد گرفته تا کاهش تعداد سانتریفیوژها و از تبدیل صفحات سوختی تا تعطیلی بخش هایی از رآکتورهای تحقیقاتی و آب سنگین اراک. اینها در شرایطی به ملت تحمیل شد که توافق جامع را واگذار به شش ماه بعد می کرد.

دکتر روحانی یک سال پیش در نامه ای به رهبر معظم انقلاب (ارواحنا له الفداء) نوشت: «دستاوردهای قطعی این توافق اولیه، به رسمیت شناخته‌شدن حقوق هسته‌ای ایران و حراست از دستاوردهای هسته‌ای فرزندان این مرز و بوم بوده است و در کنار آن با توقف روند تحریم‌های ظالمانه، بخشی از فشارهای غیرقانونی در تحریم‌های یک‌جانبه برداشته و فروپاشی سازمان تحریم آغاز شده است.» این در حالی است که طی یک سال اخیر، آمریکا حداقل پنج بار تحریم های جدیدی علیه ملت ایران وضع کرده و عملا از آنچه که رییس جمهور برای قبولاندن توافق موقت شش ماهه نوشته است خبری نیست و از دیگر سوی فرصت شش ماهه موقت، اکنون به حدود بیست ماه تمدید شده است.

گذر زمان، اهرم های ایران را برای تحمیل یک توافق معقول و عزتمندانه ضعیف تر کرده است. جان کری وزیر امور خارجه شیطان بزرگ بعد از تمدید دیگرباره هفت ماهه توافق موقت، می گوید: «غنی سازی 20 درصد ایران متوقف شد و ذخایر 20 درصد ایران به صفر رسید. ما پیشرفت کردیم و نیاز به زمان داریم تا کار را تمام کنیم.» سخن گزافه نیست. او راست می گوید، وقتی ما دیگر کارتی برای بازی نداشته باشیم دیگر کار به خودی خود، تمام است. قاعده بازی این گونه است که دو طرف کارت هایشان را رو کنند. طرفی که دیگر کارتی نداشته باشد، بازنده است و کار تمام.

بازی اکنون در زمینِ «زمان»است. اکنون دشمن دارد از ما «زمان» می گیرد و ما با دیپلماسی لبخند به امید «توافقی» موهوم در قبال «زمانی» که از دست میدهیم، دل خوش کرده ایم به توافقی که هیچ گاه حاصل نخواهد شد و در نهایت برای عبور از مشکلات ناشی از تحریم باید به فرمایشات ابتدای سال 92 مقام معظم رهبری برگردیم که تنها راه چاره را اتکا به پتانسیل داخلی کشور و اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی دانسته بودند.

مهدی مهاجری
تگها: صبح محلات, تمدید مذاکرات هسته ای, یاداشت, استراتژی بنی صدری

دیدگاه کاربران
نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *
salamup.ir
nashrkhabar.ir
مجوز سایت
سایت شهود
کانال تلگرامی
تبلیغات