ایجاد زمینه های پژوهشی جدید طی برنامه ششم توسعه جهاددانشگاهی در استان مرکزی

7 اردیبهشت 1396 کد خبر : 988616828 | بازدید : 816

رییس جهاددانشگاهی استان مرکزی اظهار کرد: ایجاد پژوهشکده توسعه پایدار استان با توجه به بسترهای ایجاد شده در برنامه پنجم توسعه جهاددانشگاهی و ایجاد زمینه های پژوهشی جدید در حوزه های پزشکی، علوم انسانی و صنعتی جهت تعریف گروه های پژوهشی طی برنامه ششم از مهمترین برنامه های واحد در سال جاری است.

به گزارش صبح محلات به نقل از  ایسنا، منطقه مرکزی، سید جعفر نظام دوست درخصوص برنامه های این واحد در سال جاری اظهار کرد: توجه به پتانسیل های منطقه ای در استان مرکزی با توجه به مزیت های آن منطقه نظیر راه اندازی دفتر انتقال تکنولوژی به منظور ایجاد ارتباط بیشتر این واحد با صنعت، توسعه فعالیت های مرکز رشد واحدهای فناور محلات و نیم ور در راستای تولید و اشتغال، توسعه فعالیت های پزشکی از طریق جذب بودجه اختصاص یافته در سفر هیات دولت با خرید تجهیزات بروز و کارآمد، توسعه آموزش های تخصصی، کاربردی و مهارتی به منظور تحقق شعار سال یعنی اقتصاد مقاومتی؛ تولید- اشتغال و همچنین ایجاد پژوهشکده توسعه پایدار استان با توجه به بسترهای ایجاد شده در برنامه پنجم توسعه جهاددانشگاهی و ایجاد زمینه های پژوهشی جدید در حوزه های پزشکی، علوم انسانی و صنعتی جهت تعریف گروه های پژوهشی طی برنامه ششم از مهمترین برنامه های واحد در سال 96 است .

 

وی افزود: توسعه فضاهای فیزیکی در شهرستان های اراک، ساوه و محلات، ایجاد و راه اندازی امکانات رفاهی در شهرستان محلات و افتتاح فاز دوم مجتمع آموزشی، پژوهشی و فرهنگی واحد از دیگر برنامه های عمرانی سال 96 این واحد است. 

 

رییس جهاددانشگاهی استان مرکزی تصریح کرد: برنامه محور شدن فعالیت های جهاددانشگاهی واحد از طریق سیاست های توسعه کمی و کیفی در همه فعالیت های واحد نظیر تجهیز و توسعه موسسه آموزش عالی علمی کاربردی جهاددانشگاهی در شهر اراک به صورت کالبدی و تجهیزاتی، توسعه انجام فعالیت های پژوهشی و تحقیقاتی در استان نظیر طرح های پژوهشی اولویت های سرمایه گذاری در استان، طرح پشتیبان تصمیم گیر در شوراها، تدوین سند فرش استان، تدوین سند آموزش مدیریت بحران استان و . . . ، ایجاد بسترهای مناسب به منظور جهش فعالیت های واحد و همچنین توجه ویژه این نهاد به نقش و مسئولیت اجتماعی واحد در استان از طریق گسترده تر شدن فعالیت های مشترک و تعامل با مراکز فرهنگی، دانشگاه ها، دستگاه ها و نهادهای استانی را می توان از مهمترین موفقیت های این واحد در سال 95 قلمداد کرد .

 

وی در رابطه با شعار سال گفت: اقتصاد مقاومتی مفهومی است که در پی مقاوم سازی، بحران زدایی و ترمیم ساختارها و نهادهای فرسوده و ناکارآمد موجود اقتصادی مطرح می شود که به طور قطع باور و مشارکت همگانی و اعمال مدیریت های عقلایی و مدبرانه پیش شرط و الزام چنین موضوعی است. اقتصاد مقاومتی به معنی مقاومت اقتصاد در مقابل تهدیدات و کاهش وابستگی ها و تاکید بر روی مزیت های تولید داخل و تلاش برای خوداتکایی است، لذا اگر بخواهیم اقتصاد مقاومتی محقق شود باید اقتصاد کشور دانش بنیان شود .

 

نظام دوست بیان کرد: اقتصاد مقاومتی یک برنامه است که مرتبا در سال های متوالی مورد تاکید مقام معظم رهبری قرار گرفته است و باید بر اساس آن حرکت اقتصادی سازمان دهی شود، لذا اقتصاد مقاومتی یک برنامه کوتاه مدت و ناظر به مشکلات فعلی کشور نیست بلکه یک سیاست همیشگی برای رشد اقتصاد ایران و فرصت خوبی برای اندیشیدن بخش های دولتی و غیردولتی در کشور به منظور شناخت اقتصاد مقاومتی و روش های اجرای آن است .

 

رییس جهاددانشگاهی استان مرکزی افزود: حمایت از تولید ملی، سیاست های اصل ۴۴ قانون اساسی، توجه به نخبگان و استفاده از فناوری های نوین را می توان از محورهای مهم اقتصاد مقاومتی نام برد که نقطه شروع آن سیاست گذاری برای اصلاح الگوی مصرف است. مصرف، تولید را جهت می دهد و این دو در کنار هم جهت سرمایه گذاری را مشخص می کنند. رونق تولید داخلی و کاستن از وارداتی که می تواند به افول و کم رونقی و توقف واحدهای تولیدی داخلی منجر شود، موجب استقلال اقتصادی، قطع وابستگی به خارج و ارتقای تکنولوژی در سطح کلان تر می شود. البته باید به گونه ای عمل کرد که اقتصاد مقاومتی به معنای تحمیل فشار به مردم نباشد .

 

وی اظهار کرد: مدیریت جهادی، افزایش بهره وری در تولید، کاهش آمار بیکاری، فعال سازی سیستم های حمایتی پولی و مالی و بیمه ای بخش تولید، افزایش واردات دانش فنی همزمان با تولید علم و تولید دانش فنی و حمایت از شرکت های دانش بنیان، توجه به معضل تورم، تبدیل تهدیدها به فرصت ها، گسترش ارتباطات اقتصادی با کشورها،  شکل گیری روحیه جهادی، تولید ملی و حمیت ایرانی و  خودداری از اسراف و ضایع کردن کالاها را می توان از راهکارهای نیل به اهداف اقتصاد مقاومتی دانست .

 

نظام دوست در خصوص نقش واحدهای استانی جهاد دانشگاهی و ظرفیت های بومی در راستای تحقق شعار سال گفت: جهاد دانشگاهی از ابتدای فعالیت خود توانسته در مسیر اقتصاد مقاومتی گام های موثری بردارد که واحد استان مرکزی نیز با تکیه بر تجربیات سال های گذشته، توان علمی و عملی جهادهای دانشگاهی و همچنین توجه ویژه به ظرفیت ها و توانمندی های بومی با حمایت های مسئولان استان می تواند اقدامات شاخصی را به منظور تحقق شعار اقتصاد مقاومتی؛ تولید-اشتغال در راستای توسعه همه جانبه استان از نظر کمی و کیفی بردارد .

 

وی در پایان تصریح کرد: فرهنگ سازی و افزایش کیفیت دو رکن حمایت از تولید ملی بوده است و رمز موفقیت کشورهای پیشرو در افزایش تولیدات داخلی فرهنگ سازی بوده است، جهاددانشگاهی می بایست با توجه به این دو رکن ضمن افزایش کیفیت فعالیت های خود در تمامی زمینه های پیش بینی شده نسبت به فرهنگ سازی بکارگیری آن با کمک تمامی دستگاه ها چه در سطح ملی و چه در سطح استانی اقدام کند. توسعه کمی و کیفی فعالیت های پژوهشی، فناورانه، آموزشی و فرهنگی به عنوان سیاست این نهاد در استان مرکزی بوده که این مهم در برنامه پنج ساله ششم توسعه واحد به عنوان سیاستی کلیدی مورد توجه تمام بخش ها قرار گرفته است .

 
تگها: صبح محلات, ایجاد, زمینه, پژوهشی, برنامه ششم, توسعه, جهاددانشگاهی

دیدگاه کاربران
نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *