ضبط دو مجسمه سربازهخامنشی با روکش طلا در سال 95

19 فروردین 1396 کد خبر : 988616510 | بازدید : 339

مدیر کل میراث فرهنگی استان مرکزی از ضبط دو مجسمه سربازهخامنشی با روکش طلا، انهدام 16 باند قاچاق و حفر غیر مجاز متلاشی و دستگیری 46 نفر در سال 95 خبر داد.

به گزارش صبح محلات به نقل از ایسنا، منطقه مرکزی، به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی، سید محمد حسینی گفت: حفاظت از سایت ها، تپه ها و مناطق تاریخی همواره یکی از اقداماتی است که به غیر از انجام وظیفه سازمانی، یک اقدام فرهنگی بوده زیرا سرقت این آثار تاریخی، سوداگری با هویت کشوری است در حالی که غیر از امروز، نسل های آینده نیز به این گنجینه های پنهان نیاز دارند.

 

وی با اشاره به اشیاء ضبط شده از قاچاقچیان عتیقه و حفاران غیر مجاز گفت: دو سرباز هخامنشی از جنس گچ با روکش طلا، سکه تاریخی، پیکره گلی پخته شده، سردوک وآتش زنه، سنگ قبر، اسکلت و دیگر وسایل تاریخی در فعالیت های یگان حفاظت اداره کل استان در سال 95 کشف و ضبط شده که این امر حکایت از اهمیت دادن به جایگاه و تجهیزات این یگان دارد تا بتوان با تقویت آن از به یغما رفتن آثار تاریخی که همان واحدهای هویت ساز نسل ها هستند جلوگیری کرد.

 

حسینی افزود: مجموع عملیات ها و بازرسی های یگان حفاظت در سال گذشته به 8365 مورد می رسد که این عدد حاکی از اهمیت حفاظت از میراث فرهنگی و تاریخی در سازمان است و از سوی دیگر از ایثارگری و فعالیت شبانه روزی افراد حاضر در یگان خبر می دهد زیرا می توان این گونه گفت که روزانه 22 مورد عملیات، بازدید و بازرسی از اماکن، سایت ها و محوطه های تاریخی به عمل می آید.

 

وی اظهار کرد: در این عملیات ها مجموعا 16 باند خرید و فروش و همینطور حفاری غیر مجاز متلاشی و 46 نفر بازداشت و تحویل مراجع قضایی شده اند. همینطور 19 مورد جرم در سال گذشته رخ داده که بیشترین آنها مربوط به حفاری غیر مجاز بوده است. 

 
تگها: صبح محلات, ضبط, مجسمه, سربازهخامنشی, روکش طلا

دیدگاه کاربران
نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *
salamup.ir
nashrkhabar.ir
مجوز سایت
سایت شهود
کانال تلگرامی
تبلیغات