برای دومین سال پیاپی سد کمال صالح سرریز شد

7 فروردین 1396 کد خبر : 988616382 | بازدید : 843

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای مرکزی گفت: با وقوع بارش های بهاره، عمده رودخانه های اصلی و مسیل های فرعی مناطق غربی و جنوب غربی استان از جمله رودخانه تیره و بزرگ در حوزه کمال صالح سیلابی و موجب سرریز شدن آب سد کمال صالح برای دومین سال پیاپی شد. 

به گزارش صبح محلات به نقل از ایسنا، منطقه مرکزی، به نقل از پایگاه خبری آب منطقه ای مرکزی، مهندس عزت اله آمره ای با اعلام این خبر افزود: حجم آب سد کمال صالح بعد از سیلاب های اخیر افزایش یافته و سد کمال صالح سرریز شده است.

 

مهندس آمره ای با یادآوری اینکه سد کمال صالح 110 میلیون مترمکعب ظرفیت دارد افزود: هم اکنون 110میلیون مترمکعب آب در پشت دیواره این سد ذخیره شده است.

 

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای مرکزی بیان کرد: با وقوع بارش های بهاره ذخایر منابع زیرزمینی افزایش و روان آب ها، آبهای سطحی، رودها و رودخانه های این استان پرآب شده اند و دغدغه کمبود آب شرب در برخی شهرستان های استان رفع شده اما هنوز محور مدیریت مصرف، صرفه جویی و دوری از اسراف است و نیاز است در مدیریت مصرف بهینه از منابع آب تمهیدات و اقدامات لازم به عمل آید.

 

وی گفت: استان در یک دهه گذشته با خشکسالی های متعددی مواجه شده و شرایط نامناسب جوی باعث شده تا بسیاری از رودخانه های استان شرایط مطلوبی نداشته باشند که با بارندگی های اخیر شرایط آبی آنها تغییر کرده است.

 

آمره ای ادامه داد:لزوم دقت در مصرف،صرفه جویی و یافتن راه های جلوگیری از هدر رفتن آب برای پیشگیری از ایجاد بحران اهمیت بسیاری دارد.

 

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای مرکزی بیان کرد: این صرفه جویی در تمام بخش ها باید صورت پذیرد وکم یا زیاد مصرف کردن مطرح نیست بلکه بهینه مصرف کردن مهم است چرا که منابع آبی محدود هستند و با توجه به اینکه نیاز آبی شهر اراک به طور مستقیم از طریق آب های سطحی تأمین می شود بایستی صرفه جویی در مصرف آب توسط مردم این شهر بیشتر مورد توجه قرار بگیرد.

 

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای مرکزی  در خصوص بارندگی ها اظهار کرد: میانگین بارندگی استان مرکزی در سال زراعی جاری از ابتدای مهرماه 95 تاکنون 219 میلیمتر بوده است که این مقدار نسبت به مدت مشابه سال گذشته با بارندگی 195 میلیمتر و نسبت به دراز مدت، با بارندگی 205 میلیمتر رشد را نشان می دهد که همراه با توزیع زمانی مناسب بارندگی ها و نوع بارش که به صورت برف بوده است، سبب سیلابی شدن رودخانه های حوزه آبریز کمال صالح و سرریز این سد شده است.

 

سد کمال صالح بر روی رودخانه تیره از سر شاخه‌های رود دز در 45 کیلومتری جنوب شازند و 74 کیلومتری جنوب غربی اراک واقع شده است. این سد با هدف تامین آب شرب و صنعت شهری اراک و شازند در طول مسیر حد واصل ساخته شده است. برای این طرح 4.87 کیلومتر خط انتقال تعبیه شده است.

 

سد کمال صالح با توان ذخیره سازی 110 میلیون متر مکعب آب دارای 760 متر طول و 80 متر ارتفاع بوده و سطح دریاچه آن 4.6 کیلومتر مربع است.
تگها: صبح محلات, دومین, پیاپی, سد کمال صالح, سرریز

دیدگاه کاربران
نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *