ورود پساب صنعتی معدن سوژمیران راونج به محیط زیست

28 اسفند 1395 کد خبر : 988616321 | بازدید : 3077

بند (سد) خاکی فاضلاب و پسمانده های صنعتی معدن سوژمیران راونج (تولید کننده کنستانتره سرب ) به دلایل نامعلومی ساعت ۱۰ صبح جمعه ۲۷ اسفندماه ۹۵ تخریب شد و کلیه پساب و فاضلاب سمی حاصل از شستشوی خاکه های حاوی سرب وارد فضای محیط شده است.

به گزارش صبح محلات به نقل از دیار آفتاب؛به نقل از پیام دلیجان؛ هر چند این تخریب خسارت جانی نداشته، اما موادپخش شده تماما سمی و حامل اسیدهای مختلفی است که   به منظور جداسازی کنستانتره سرب افزوده می شود و بیماری زا است و پس از فرو رفتن در زمین و خشک شدن مواد جامد بر روی زمین توسط باد بصورت  گرد و خاک به  اطراف پخش خواهد شد و خسارت مالی و زیست محیطی شدیدی به اطراف خود وارد کرده است.

کامبیز خلیلی رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان دلیجان ضمن بازدید از محل در گفتگو با پایگاه خبری دلیجان گفت: بر اثر تخریب و شکست دیواره سد باطله معدن سرب سوژمیران راونج از توابع دلیجان، حجم زیادی از لجنهای موجود در این سد وارد  اراضی مجاور شده است. 

 

خلیلی اظهار کرد: بر اساس بازدید صورت گرفته با توجه به وارد شدن این لجنها به زمین های مجاور و امکان تبدیل آن به کانونهای تولید ریز گرد و گرد و غبار، اخطاریه لازم به مسئولین مجتمع در خصوص جمع آوری و پاکسازی محیط در اسرع وقت ابلاغ و مدیریت مجتمع موظف به رفع آلودگی خاک منطقه شده است.

 

بر اساس گزارش محیط زیست ، این واقعه ساعت ۲۳پنجشنبه شب روی داده است و شدت جریان خروج پساب چنان زیاده بوده است که یک دستگاه لودر و اتاقک محل کاملا در زیر لجنهای این سد دفن شده است.

 

معدن و كارخانه سرب و روي راونج در۳۰ کيلومتري شمال شرق شهرستان دليجان و در استان مركزي قرار دارد كانسار سرب راونج از ذخاير قابل توجه سرب در ايران مي‌باشد كه عليرغم حجم كم ذخيره به علت عيار بالاي سرب و نيز وجود نقره از اهميت خاصي برخوردار است. ذخيره مزبور از ادوار گذشته در منطقه شناخته شده و آثار حفاري‌هاي قديم در امتداد رگه‌هاي پرعيارآن قابل مشاهده است.

 

عمليات اكتشافي، طراحي، نصب و راه اندازي كارخانه تغليظ كانسار راونج در سالهاي قبل از انقلاب توسط شركت‌ بلژيکي انجام شد و شرکت سوژميران بعنوان زير مجموعه شرکت بلژيکي در اين معدن فعال بود. بعد از انقلاب، بنياد شهيد اداره معدن و کارخانه را بر عهده گرفت كه پس از مدتي اين بنياد تصميم به واگذاري شرکت به بخش خصوصي گرفت که در نهايت شرکت سوژميران تصميم به خريداري مجدد معدن و کارخانه نمود. عليرغم گذشت نزديك به ۴۰-۳۰ سال از راه‌اندازي معدن و كارخانه راونج در حال حاضر کارخانه با ظرفيت ۲۷۰ تن كنسانتره سرب و روي در روز فعاليت مي نمايد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 




تگها: صبح محلات, پساب صنعتی, معدن سوژمیران, راونج, محیط زیست

دیدگاه کاربران
نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *