رتبه هایی تک رقمی که در سایه خودباوری حاصل شد/ از پزشک خارجی تا پذیرش دانشجوی پزشکی خارجی

21 بهمن 1395 کد خبر : 988615688 | بازدید : 720

دستیابی ايران به دانش پزشكي هسته اي، ساخت اولین نای مصنوعی در جهان، اولین داروی زخم های دیابتی، همه بخشي از كارنامه درخشان ٣٨ ساله ايران در بخش سلامت و درمان است.

 

به گزارش صبح محلات به نقل از نسل فردا؛ پدران و مادرانمان بهتر مي دانند! زماني كه صحبت از پزشك و خدمات بهداشتي مي شد، شايد حتي بعضي ها رنگش را هم نديده بودند! يابعضی ها مي ديدند و زبانش را نمي فهميدند!

 

هنگامي كه كشور ٣٠ميليون نفري ايران تنها ١٥هزار پزشك داشت و حال با ٨٠ ميليون نفر جمعيت، بيش از ١٠٠ هزار پزشك عمومي و متخصص دارد.

 

پدر بزرگ و مادر بزرگانمان به ياد دارند، زماني را كه سيل به يكباره همه را مي برد آن هم سيلي از جنس بيماري كه نهاد هاي بهداشتي و درماني آن وقت نمي توانستند آنطور كه بايد و شايد با آن مقابله كنند.

 

امروز ما هم مي دانيم؛ مي دانيم روزي در عوضِ صادرات نفت، پزشك از هند وارد مي كرديم!

 

همه شنيده ايم و مي دانيم، در ايامي كمترين خدمات با بيشترين هزينه و مشقت حاصل مي شد، اما وقتي ورق برگشت و دست استعمار گران از سرمايه هاي اين ملت كوتاه شد، به جايي رسيديم كه نه تنها تجهیزات و داروهاي مورد نياز خودمان را مي ساختيم، بلكه توانستيم تعيين كننده ی مرزهاي دانش علوم پزشكي باشيم.

 

اعتراف دنیا به پیشرفت های چشم گیر پزشکی ایران پس از انقلاب

 

با همه سختي ها و كينه توزي هاي دشمنان و علی‌رغم فشار‌های شرایط جنگی و بازسازی کشور، ايران به قطب پزشكي منطقه و غرب آسيا  مبدل و محل پناه بيماران ديگر كشورها شد.

 

جمهوری اسلامی ایران از همان ابتدا با مشاهده‌ اوضاع نابسامان بهداشت و درمان کشور، سرمایه‌گذاری قابل توجهی را متوجه این بخش كرد؛ تا جايي كه طی سال‏هاي اخیر، سازمان بهداشت جهانی دو بار ایران را به عنوان موفق‏ ترین کشور جهان در کاهش نرخ مرگ و میر کودکان مورد تقدیر قرار داد.

 

اين نتايج به قدري وسيع است كه در قالب يك حوزه  نمي گنجد، از رسيدن ايران به دانش پزشكي هسته اي و پذيرش توريست درماني گرفته  تا ابداع روش هاي درماني جديد و اختراع اعضاي مصنوعي كه براي اولين در جهان صورت گرفت ، همه بخشي از كارنامه ي درخشان  ٣٨ ساله ايران در بخش سلامت و درمان است.

 

در دنيايي كه سلامت به عنوان يكي از حقوق عمده ي انساني تلقي مي شود ايران اسلامي در دوران پس از انقلاب با اولويتِ ويژه دادن به اين حوزه، طبق آمارها خود را در زمره سه کشور پیشرو جهان در پیوند مغز استخوان، پنج کشور برتر دنيا در شاخص انتقال خون و همچنين در زمینه درمان ناباروری ها در ردیف ده کشور برتر دنیا قرار داده است.

 

رتبه های تک رقمی ایران در حوزه سلامتی؛ جبران عقب ماندگی های دوران استعمارزدگی

 

در اين مدت با ميدان دادن به جوانان خوش فكر و تلاشگر ايراني در زمينه ي ابداعات و اختراعات سلامت و درمان هم -با ساخت "نخستین" چسب بافتی هوشمند دنیا و ساخت "اولين" ناي مصنوعی جهان به کمک مهندسی بافت توسط محققان کشور  و ده ها طرح به ثمر نشسته ديگر- توانسته ايم علاوه بر جبران عقب ماندگي دوران طاغوت، در كنار كشور هاي توسعه يافته و پيش رو در اين وادي  قرار بگيريم.

 

"اولين" بودن ايران به همين جا ختم نمي شود؛ ايراني كه با دانشمنداني چون بوعلي شناخته مي شود مي تواند براي نخستين بار دارويي گياهي با نام  <آيمود> و ثبت جهاني آن در سال ١٣٨٤ به تنها كشوري بدل شود كه توانسته درماني موثر براي ايدز پيدا كند.

 

پيشگام بودن ايران در زمينه گياهان دارويي آنوقت به اثبات رسيد كه "آنژي پارس" اولين داروي زخم هايِ ديابتي جهان متولد شد.

 

فراموشمان نمي شود زماني را كه جانبازان جنگ تحميلي را براي درمان به كشور هاي توليد كننده همان سلاح ها اعزام مي كرديم همان مدعيان حقوق بشري كه بويي از انسانيت نبرده بودند؛ اما نمي دانستند ايران به بركت خون پاك همان شهدا مي تواند به  دانش و علوم آن دارو ها دست پيدا كند و بعدها توانست نخستين پروژه درمان ضايعات نخاعي را با موفقيت و بدست دانشمندان بومي خود عملياتي كند نتايج اين اقدام به قدري با ارزش و مهم  بود كه نتايج و شواهد آن پس از ده سال رسانه اي شد.

 

گذر از دوران واردات پزشک خارجی به پذیرش دانشجویان پزشکی خارجی

 

انقلابي كه از جنس مردم بود بهانه اي شد براي بازگشت انديشمندان و دانشمنداني چون دكتر چمران ها و پروفسور سميعي ها تا ايران را داراي بزرگ ترين مركز تخصصي جراحي مغز جهان كنند و بگويند ذره اي از خاك وطنشان را به تمام دنيا نخواهند داد.

 

آری امروز نه تنها از پزشکان هندی در ایران خبری نیست بلکه بیش از ۱۴۰۰ دانشجو از کشورهای مختلف دنیا در حال تحصیل در رشته های پزشکی در کشور ما هستند و سالانه هزاران بیمار خارجی از سراسر جهان برای درمان به ایران سفر می کنند.

 

یادداشت از امیرعلی متقی دانشجوی پزشکی دانشگاه علوم پزشکی اراک
تگها: صبح محلات, خودباوری, پزشک خارجی, پذیرش, دانشجوی پزشکی, رتبه هایی تک رقمی

دیدگاه کاربران
نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *