بی‌مهری وزیر صنعت به قطب صنعتی ایران/زخم کاری اقتصاد عاریتی بر پیکر صنایع استان مرکزی مرهم می خواهد

16 مرداد 1395 کد خبر : 988614569 | بازدید : 1153

در حالی که استان مرکزی رتبه نخست تنوع محصولات صنعتی ، رتبه چهارم صنعت کشور و قطب دوم صنایع مادر تخصصی و تجهیزات ساز ایران را به خود اختصاص داده اما با مشکلات متعددی دست و پنجه نرم می کند و با گذشت بیش از سه سال از فعالیت دولت یازدهم همچنان چشم انتظار وزیر صنعت، معدن و تجارت است تا گره ای از مشکلات واحدها ی صنعتی اش باز کند.

 

به گزارش صبح محلات؛ به نقل از اراک امروز؛ استان مرکزی بیش از سه هزار واحد صنعتی بزرگ و کوچک دارد و بر این اساس رتبه نخست تنوع محصولات صنعتی ، رتبه چهارم صنعت کشور و قطب دوم صنایع مادر تخصصی و تجهیزات ساز ایران را به خود اختصاص داده است.

 

 

این استان با بیش از سه هزار واحد صنعتی بیشتر از استان های دیگر رکود اقتصادی را لمس کرده است به طوری که اثرات رکود و تعطیلی واحد های صنعتی در این استان سبب شده تا هر از چند گاهی شاهد اعتراض کارگران باشیم.

 

استان مرکزی با وجود صنایع مادر چهارمین قطب صنعتی کشور محسوب شده و با رکود اقتصادی حاکم بر کشور از آسیب های این شرایط بی نصیب نمانده،در حالی که ضرورت توجه به تولید داخلی به شدت احساس می شود اما ضربه های اقتصاد عاریتی بر پیکر واحد های صنعتی استان مرکزی تن خسته کارگران زحمت کش در این صنایع را به شدت می آزارد.

 

رئیس دولت یازدهم که با شعار حل صد روزه مشکلات وارد عرصه انتخابات شد بعد از پیروزی در انتخابات در روزهای آغازین فعالیت خود هم همچنان این شعار را تکرار می کرد.

 

بالاخره وعده دولت (۱۰۰ روزه)  فرا رسید اما نه تتها مشکلات حل نشد، بلکه مشکلات دیگری هم به مشکلات قبلی اضافه شده بود، دولت یازدهم در پایان راه خود قرار دارد و مشکلات متعددی در بخش های مختلف خصوصا تولید گربیانگر اقتصاد کشور شده است.

 

در حالی که در سال های اخیر صنعت استان مرکزی با مشکلات متعددی دست و پنجه نرم می کرد و با گذشت بیش از سه سال از فعالیت دولت یازدهم، وزیر صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی یکبار هم به استان مرکزی سفر نکرد تا از نزدیک مشکلات تولیدکنندگان قطب صنعت کشور را جویا شده و برای حل آنها اقدامی کند.

 

مشکلات واحدهای تولیدی استان مرکزی به اندازه ای است که طی فعالیت دولت یازدهم بارها و بارها شاهد تجمعات کارگری در مقابل استانداری مرکزی بوده ایم و حتی بسیاری از واحدهای تولیدی استان بسیاری از نیروهای خود را اخراج کردند.

 

 

 

فعالیت ۶۳ درصد واحدهای صنعتی استان مرکزی با ظرفیت زیر ۴۰ درصد

 

در طرح عارضه‌یابی که در سال گذشته به منظور شناسایی مشکلات واحدهای تولیدی استان مرکزی توسط سازمان صنعت، معدن و تجارت استان از واحدهای تولیدی ۱۰ نفر کارگر به بالا انجام شد، مشخص شد که ۶۳ درصد از واحدهای صنعتی استان با کمتر از ۴۰ درصد ظرفیت تولیدی خود فعال هستند.

 

 

۲۳ درصد واحدهای تولیدی استان مرکزی تعطیل است

 

در ادامه این طرح مشخص شد که ۱۱ درصد واحدهای تولیدی استان تعطیل موقت و ۲۳ درصد تعطیل دائم هستند.

 

همچنین ۳۱ درصد واحدهای فعال استان نیز دارای ظرفیت کمتر از ۲۰ درصد و ۲۸ درصد واحدها با ظرفیت ۲۰ تا ۴۰ درصد فعالیت داشتند که به واقع ۶۰ درصد واحدهای تولیدی استان زیر ۴۰ درصد و ۷.۳ واحدهای تولیدی با ظرفیت بین ۸۰ درصد تا صد در صد ظرفیت خود فعالیت ‌می‌کنند.

 

تامین منابع مالی به منظور تامین سرمایه در گردش، تحریم‌های بین‌المللی، عدم پرداخت مطالبات از سوی دولت و عدم ثبات در قیمت مواد اولیه مشکل ۷۰ درصد از واحدهای تولیدی را شامل می شد.

 

 

کاهش تعداد کارگران واحدهای تولیدی بزرگ استان مرکزی به نصف

 

علاوه بر این از کنار مشکلات واحدهای بزرگ استان از جمله واگن پارس، آذرآب، هپکو، آونگان و ... نمی توان به راحتی گذشت.

 

در این واحدها چندی پیش، بیش از ۱۰ هزار کارگر مشغول به کار بودند ولی تعداد کارگران این واحدها امروز به نصف کاهش یافته است.

 

این در حالی است که بسیاری از مشکلات واحدهای تولیدی استان با کمترین هزینه ای برطرف می شود.

 

 

در شرایط عادی حضور مسئولین کشور در استان می توان منشا خیر باشد

 

منوچهر توسطی مشاور خانه صنعت، معدن و تجارت ایران در گفتگو با اراک امروز در خصوص عدم سفر محمدرضا نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت به استان مرکزی گفت: در شرایط عادی حضور مسئولین کشور به استان می توان منشا خیر و برکت باشد.

 

 

توسطی با اشاره به اینکه صنعت استان با مشکلات متعددی مواجه است اظهار کرد:حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت به استان و آشنایی با مشکلات واحدهای تولیدی و اتخاذ تصمیمات مناسب می تواند در جهت رفع مشکلات موثر باشد.

 

وی ادامه داد: علاوه بر این، حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت به استان در آشنایی با ظرفیت ها و پتانسیل های استان نیز موثر خواهد بود.

 

توسطی افزود: در شرایط فعلی نیازمند تصمیمات درست و اساسی مسئولین بری رفع مشکلات صنعت هستیم تا ضمن درک شرایط موجود تصمیم مناسب برای ادامه روند رو به رشد در تولید گرفته شود.

 

مشاور خانه صنعت، معدن و تجارت ایران بیان کرد: وزیر صنعت، معدن و تجارت با تجربه ای که در این سال ها در صنعت داشته است با مشکلات آشنا هستند و برای رفع مشکلات این مسئولیت را پذیرفته اند.

 

 

 

اقدامات دولت در رفع مشکلات صنایع موثر نبوده

 

توسطی بیان کرد: هر چند دولت اقداماتی را در خصوص رفع مشکلات صنایع انجام داده است ولی این اقدامات بیشتر در زمینه عمومی بوده و در رفع مشکلات موثر نبوده است.

 

وی اضافه کرد: صنعت امروز استان مرکزی و کشور همانند مریضی است که در آی سی یو و مراقبت های ویژه است و نیاز به تصمیمات فوری، فوتی و جدی دارد.

 

 

دولت به دنبال کار تبلیغاتی بود/اقدام مناسبی برای خروج از رکود انجام نشده است

 

مشاور خانه صنعت،معدن و تجارت ایران اظهار کرد: اینکه دولت بخواهد در کنار کارهای دیگر به صنعت برسد،این شرایط  نه چندان مطلوب به زودی رفع نخواهد شد و واحدهای تولیدی یکی پس از دیگری از پا در خواهند آمد.

 

توسطی گفت: بنده به عنوان صنعتگر و نماینده تشکل ها مسئولیت دارم از یکسری از اقدامات دولت تقدیر و تشکر کنم، ولی دولت در شرایطی که کشور در رکود قرار دارد باید همزمان به دو موضوع تورم و رکود توجه می کرد ولی دولت بیشتر به دنبال مهار تورم بود و اقدام مناسبی را برای خروج از رکود انجام نداد در واقع می توان گفت دولت بیشتر کار تبلیغاتی انجام داد.

 

وی ادامه داد: افزایش نرخ بهره و مسائل بانکی یکی از مواردی است که به شدت به صنعت لطمه می زند.

 

مشاور خانه صنعت،معدن و تجارت ایران بیان کرد: مسائل بانکی هنوز حل نشده تا بتوان خدمات را به راحتی ارائه داد و هنوز تنگ نظری و سیستم های انقباضی در سیستم بانکی وجود دارد.

 

توسطی افزود: دولت با رفع مشکلات واحدهای تولیدی می تواند در زمینه ایجاد اشتغال، ارزش افزوده، ارزآوری و رونق صادرات کمک کند.

 

 

دولت با تسهیل روند صادرات، مانع تعطیلی واحدهای صنعتی شود

 

وی با تاکید بر اینکه دولت باید رکود را در فضای کسب و کار کشور حذف و رونق را جایگزین آن کند گفت:دولت باید صادرات محصولات صنعتی را گسترش داده، سازوکار و قوانین تسهیل کننده روند صادرات برای محصولات تولیدی توسط واحد های صنعتی را تبیین و اجرا کند تا مانع تعطیلی واحد های صنعتی شود.

 

توسطی با اشاره به اینکه متاسفانه دولت هیچ سیاستی در بحث صنعت ندارد اظهار کرد:متاسفانه امروز نه واحدهای صنعتی می دانند که چه کاری باید انجام دهند و نه دستگاههای دولتی برنامه ای برای کمک به واحد های صنعتی دارند که ادامه این روند سبب جداسازی دولت از تولید می شود.

 

وی با اشاره به اینکه وزارت صنعت و معدن پل ارتباطی بین صنعت و دولت است افزود: امروز متاسفانه واحد های صنعتی ما با مشکلات زیادی روبه رو هستند که وظیفه وزارت صنعت و معدن و مسئولین مربوطه آن است که این مسائل را حل کنند و باید بدانند تا زمانی که پول و نقدینگی وجود نداشته باشد واحد تولیدی وصنعتی نیز وجود نخواهد داشت.

 

 

انتهای پیام/ی
تگها: صبح محلات, وزیر صنایع, استان مرکزی, قطب صنعت ایران, تعطیلی مراکز صنعتی, تعطیلی صنایع, بی توجهی به کارگران

دیدگاه کاربران
نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *