نامه 29 تشکل دانشجویی استان مرکزی به مسئولین استان/هر گونه غفلت از کشاورزان، خیانت به امنیت غذایی آیندگان را در پی خواهد داشت

6 مرداد 1395 کد خبر : 988614533 | بازدید : 2741

برای ما دانشجویان کنار آمدن با مسئولانی که در جلسات شعار “طبق منویات مقام معظم رهبری و اقتصاد مقاومتی” از دهانشان نمی افتد اما در حوزه ی عمل بسان یک مخرب آموزش دیده ی اقتصاد ظاهر می‌شوند ، بسیار سخت و دردآور است.

 

 

به گزارش صبح محلات به نقل از نسل فردا، ۲۹ تشکل دانشجویی استان مرکزی در نامه ای سرگشاده به استاندار و نمایندگان منتخب مردم استان مرکزی در مجلس شورای اسلامی نکاتی را پیرامون مشکلات این روزهای کشاورزان متذکر شدند.

 

 

New Microsoft Publisher Document (2)

 

 

متن نامه به شرح زیر است؛

 

استاندار محترم استان مرکزی و نمایندگان منتخب مردم استان مرکزی در مجلس شورای اسلامی

 

با سلام و آرزوی توفیق برای خدمت هرچه بهتر به مستضعفان

 

در نگاه مقام معظم رهبری به مسئله کشاورزی، یکی از اساسی ترین کارها این است که در رابطه با کشاورزی و محصولات کشاورزی، سیاستها ثابت، ماندگار و پیگیری شده باشد و به مسائل تولیدکنندگان محصولات کشاورزی رسیدگی شود.

 

 

مسئولان باید هر تهدیدی که در مسیر خودکفایی وجود دارد را از میان بردارند

 

در حقیقت رسیدن به خودکفایی و قطع وابستگی کشور به دیگران، حداقل در خصوص برخی کالاهای استراتژیک، اهمیت بسیاری دارد و نه تنها استقلال اقتصادی بلکه اقتدار و قدرت ملی را هم برای کشور به ارمغان می‌آورد. بدون شک رسیدن به خودکفایی، بهترین راه مقابله با تحریم های اقتصادی دشمن محسوب می شود و تا زمانی که دست نیاز کشور به سوی بیگانگان دراز باشد، بیگانگان نیز از تحریم به عنوان اهرمی برای فشار استفاده خواهند کرد بنابراین تمام دستگاه ها و مسئولان باید تلاش خود را به کار ببرند و هر تهدیدی که در مسیر خودکفایی وجود دارد را باید از میان بردارند.

 

 

امسال تصمیم گیران کشاورزی خون به دل کشاورزان کرده‌اند

 

در این بین استان مرکزی با بیش از ۳۵۰ هزار هکتار اراضی سطح زیرکشت محصولات زراعی از جمله محصولات استراتژیکی همچون گندم و جو سهم بسزایی در افزایش تولید ارقام کشاورزی در سطح کشور دارد که علاوه بر استقلال کشور و رفع نیاز داخلی می‌تواند صادرات در این بخش را نیز متحول کند. . امسال خداوند با بارش رحمت بی‌بدیل باران حسابی هوای کشاورزان را داشت اما مسئولان، خون به دل کشاورزان کردند. متأسفانه سوء مدیریت برخی مدیران نهادهای ذیربط و مشکلات عدیده ای که کشاورزان در این بخش با آن مواجه هستند فعالان این حوزه را تا حدودی دلسرد می کند.

 

با وجود اینکه تشکل های دانشجویی استان مرکزی طی ماه های گذشته مسائلی را پیرامون مشکلات بخش کشاورزی به مسئولان مربوطه یادآوری کرده بودند اما در واپسین روزهای برداشت محصولات زراعی در استان و با توجه  به درد دل کشاورزان در رابطه با مشکلات اخیرشان در فرآیند برداشت و خرید تضمینی گندم و محصولات زراعی بر آن شدیم تا نکاتی را در این باره متذکر شویم:

 

۱-عدم نظارت مستمر جهاد کشاورزی بعنوان متولی امر کشاورزی در استان بر فرآیند برداشت محصولات و در نتیجه هدر رفت بخش قابل توجهی از کشت بعلت نقص فنی و فرسودگی بسیاری از دستگاه های برداشت محصول و عدم وجود نرخ ثابت و مصوب برای فعالیت این دستگاه ها یکی از عوامل نارضایتی کشاورزان است.

 

۲- نظارت و رسیدگی ضعیف به وضعیت برخی سیلوهای انباشت محصول در سطح استان و در پی آن قوت گرفتن بسیاری از افراد سود جو ضرر و زیان کشاورزان زحمت کش را به دنبال داشته است و بیش از پیش فعالیت دلالان سود جو را رونق بخشیده است.

 

۳- با توجه به شروع خرید و انباشت محصول گندم از اواسط خرداد ماه در سیلوها متأسفانه امروز با گذشت بیش از یکماه هنوز مطالبات کشاورزان پرداخت نشده است و این شرایط برای کشاورزانی که به سختی گذاران زندگی می کنند به هیچ وجه امری بخشودنی نیست.

 

۴- قیمت خرید محصول جو در پی برخی سوء مدیریت ها به حد بسیار پایینی تنزل یافته است که همین موضوع عامل متضرر شدن بسیاری از کشاورزان استان بوده است.

 

در موضوع خرید تضمینی جو در زمان کاشت به کشاورزان اعلام شده است که در سال جاری جو خرید تضمینی خواهد شد ولی اکنون در زمان برداشت دولت با وضع شرایطی فقط رقم خاصی از جو را خریداری می کند که این رقم جو در بین کشاورزان بسیار محدود کشت شده است و همین امر باعث شده است با ورود دلالان محصول جوی به قیمت مفت از دست کشاورزان خریداری شود. و این سوال را مسئولان کشاورزی باید پاسخ بدهند که چرا کشاورزان را اسیر بی برنامگی  خود کرده اند؟

 

اما این موارد تنها بخشی از مشکلات کشاورزان بخش زراعت استان در روزهای اخیر است که این عزیزان و زحمت کشان عرصه تأمین امنیت غذایی کشور با آن مواجه هستند .

 

 

کشاورزان زیر ظلم مسئولان کشاورزی استان در حال نابود شدن هستند

 

متاسفانه همان طور که قبلاً عنوان شد در بیان مشکلات بخش کشاورزی استان مرکزی و ظلمی که مدیران جهادکشاورزی درسطح استان بر قشر زحمت کش کشاورز روا می دارند حرف برای گفتن بسیار است و بی تردید در این سال ها هر تصمیمی که مدیران و مسئولان کشاورزی استان تحت عنوان حمایت از کشاورزی یاد می کنند تیری است بر پیکره ی کشاورزان و کشاورزی رنج کشیده ی استان مرکزی.

 

 

 

جلسات پوچ ستاد راهبری اقتصاد مقاومتی و میدان داری کشاورزان در عرصه ی اقتصاد مقاومتی

 

آقای مهندس زمانی قمی و نمایندگان محترم استان مرکزی در مجلس شورای اسلامی

 

یکی از اساسی ترین محورهای سیاست کلی اقتصاد مقاومتی حمایت از کشاورزی کشور است.  در استان جلسات پوچ و پوشالی ستاد راهبری اقتصاد مقاومتی یکی پس از دیگری در حال برگزاری است ولی در عمل می بینید آن چیزی که امروز در عرصه ی کشاورزی استان مرکزی در حالت خودنمایی است رنگ و بویی از شعار سال در خود ندارد.

 

آنچه که امروز در کارنامه ی اقتصادمقاومتی در عرصه ی کشاورزی نمایان است حکایت از آن دارد که کشاورزان این استان با سخت ترین شرایط و بدون کوچکترین حمایت، جانانه در میدان اقتصاد مقاومتی ایستاده و جور مدیران نالایق را می کشد و محصول خود را به عمل می آورد.

 

اقدام و عمل بسان یک مخرب آموزش دیده ی اقتصاد

 

برای ما دانشجویان کنار آمدن  با مسئولانی که در جلسات شعار “طبق منویات مقام معظم رهبری و اقتصاد مقاومتی” از دهانشان نمی افتد اما در حوزه ی اقدام و عمل بسان یک مخرب آموزش دیده ی اقتصاد ظاهر می شوند ، بسیار سخت و دردآور است.

 

به هر حال در این روزها که کشاورزی استان اصلاً حال خوبی ندارد  و مدیران ارشد کشاورزی  نیز که خود را حامی اول  کشاورزی می دانند اکنون در مکان های توریستی روسیه در حال انجام ماموریت کاری !!! هستند و وقتی برای کشاورز ندارند ، انتظار می رود  مسئولان ارشد استان و نمایندگان ملت توجه ویژه ای به این ولی نعمتان انقلاب اسلامی داشته باشند.

 

 

 

هر غفلتی از کشاورزی، خیانت به امنیت غذایی آیندگان را رقم می زند

 

لذا فعالین دانشگاهی و تشکل های دانشجویی استان مرکزی از استاندار محترم استان مرکزی بعنوان نماینده دولت تدبیر و امید و همین طور از نمایندگان منتخب مردم استان مرکزی در مجلس شورای اسلامی درخواست دارد با استفاده از ظرفیت های متفاوتی که در اختیار دارید رسیدگی سریع به مطالبات بحق کشاورزان را دستور کار قرار داده و به هیچ وجه تردید نکنید که تولید کنندگان بخش کشاورزی نقش انکار نشدنی در تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی، خودکفایی و پیشرفت کشور در عرصه های مختلف ایفا می کنند.

 

و در پایان لازم است خطاب به شما مدیران و نمایندگان محترم تاکید شود که چنان چه کوچکترین غفلتی به بخش کشاورزی و کشاورزان رنج کشیده داشته باشید، به آینده ی این کشور و امنیت غذایی آیندگان خیانت کرده اید.

 

بسیج دانشجویی دانشگاه اراک

انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه اراک

انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه آزاد اراک

انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه اراک

بسیج دانشجویی دانشگاه تفرش

بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد اراک

انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تفرش

بسیج دانشجویی دانشگاه پیام نور ساوه

بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی اراک

بسیج دانشجویی دانشگاه علمی کاربردی نیمور

بسیج دانشجویی دانشکده علوم پزشکی ساوه

بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی اراک

بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد دلیجان

بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد نراق

بسیج دانشجویی دانشگاه پیام نور شازند

بسیج دانشجویی دانشگاه فنی و حرفه ای جراحی زادہ ساوہ

بسیج دانشجویی دانشگاه پیام نور شازند

بسیج دانشجویی دانشگاه پیام نور قورچی باشی

بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد ساوه

بسیج دانشجویی دانشگاه پیام نور میلاجرد

بسیج دانشجویی دانشگاه دولتی محلات

بسیج دانشجویی دانشگاه پیام نور کمیجان

بسیج دانشجویی دانشگاه پیام نور خمین

بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد فراهان

بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان پردیس شهید باهنر

بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد خمین

بسیج دانشجویی دانشگاه امیرکبیر اراک

بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد محلات

و هيئت مؤسس انجمن اسلامي دانشجويان پيشرو دانشگاه تفرش

 

انتهای پیام/ش
تگها: صبح محلات, تشکل های دانشجویی, غفلت از کشاورزی, خیانت به کشاورزان, امنیت غذایی, مسئولین استان, استاندار, نمایندگان مجلس

دیدگاه کاربران
نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *