۱۷ دریاچه ارومیه در استان مرکزی در حال نابودی است!

29 اردیبهشت 1393 کد خبر : 988611976 | بازدید : 4118

17 دریاچه ارومیه در استان مرکزی در حال نابودی است!

 

احمد باقری با ابراز نگرانی از کاهش سطح آب سفره های زیر زمینی گفت:ما ۱۷سفره آب زیر زمینی مانند دریاچه ارومیه داریم که درسطح زیرین استان در حال نابودی و خشک شدن است.

 

به گزارش صبح محلات، کارشناس بخش تعادل بخشی سفره های آب زیر زمینی شرکت آب منطقه‌ای مرکزی در گفتگوی اختصاصی با دیار آفتاب گفت :یکی از معظلات آب در استان کاهش شدید در منابع سطحی و آبهای زیر زمینی است.
احمد باقری گفت:ما ۱۷ دشت مانند دریاچه ارومیه داریم که در زیر استان در حال نابودی و خشک شدن است.
وی گفت :تقریبا به طور متوسط سالانه یک متر افت سطح ابهای زیر زمینی را در استان داریم .
این کارشناس با بیان اینکه از سال ۶۴ تا سال ۹۲ حدود ۸۵۳ میلیون متر مکعب در اراک کسری مخزن آب داریم افزود:این کسری در دشت زرندیه ۸۲۴ ،در کمیجان ۷۲۰میلیون متر مکعب و در ساوه ۵/۱ میلیارد متر مکعب  می باشد .
باقری این کسری را ناشی از برداشت آب از چاههای غیر مجاز و برداشت بیش از حد از چاههای مجاز دانست و گفت:در راستای جبران کسری مخازن آب طرح تحول در مدیریت منابع آب را داریم که بخشی از این طرح ساماندهی گروههای گشت و بازرسی  در دشتهای استان می باشد.
وی افزود :هدف از اجرای این طرح جلوگیری از حفر چاههای غیر مجاز جدید و پر کردن چاههای غیر مجاز موجود است. که در حال حاضر ۱۶ اکیپ بازرسی در استان داریم.
این کارشناس شرکت آب منطقه ای مرکزی در ادامه با بیان اینکه در سال گذشته ۱۷۷ حلقه چاه غیر مجاز پر شده است گفت:در نتیجه این اقدام ۸/۳ میلیون متر مکعب صرفه جویی در آب زیر زمینی در استان داشته ایم.
باقری همچنین افزود:۱۵۷ دستگاه حفر غیر مجاز توقیف شده است که منجر به جلوگیری از اضافه برداشت حدود یک میلیون متر مکعب آب  از سفره های زیر زمینی شده است.
تگها: صبح محلات, اخبار محلات, شهرستان محلات, محلات, خبر محلات, دریاچه ارومه, نابودی دریاچه ارومیه

دیدگاه کاربران
نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *