نماینده مردم محلات:

۴۵ میلیون تُن ذخیره سنگ در محلات وجود دارد/لزوم احداث پژوهشکده سنگ ایران در محلات

25 مهر 1396 کد خبر : 988619467 | بازدید : 7829

صبح محلات_نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی گفت: معادن محلات بیشترین ذخیره سنگ خام ایران را در خود جای داده است و با توجه به این مهم لازم است برای برخورد علمی و تخصصی با این مقوله پژوهشکده ملی سنگ در محلات راه اندازی شود.

 

به گزارش خبرنگار صبح محلات، حجت الاسلام علیرضا سلیمی، نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی در مراسم افتتاحیه دهمین نمایشگاه بین المللی سنگ ایران_نیم ور با اشاره به حضور استاندار جدید مرکزی در این نمایشگاه گفت: امیدواریم در مدت مدیریت استاندار جدید کارهای استان سامان پیدا کند.

 

 

سلیمی اظهار کرد: نمایشگاه‌ بین‌المللی سنگ محلات حاصل یک دهه تلاش بی‌وقفه فعالان این صنعت است، برای رسیدن به این جایگاه اقدامات ارزشمندی تا کنون انجام شده است.

 

نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به ظرفیت‌های ویژه شهرستان محلات در صنعت سنگ گفت:  در حال حاضر در شهرستان محلات ۴۵ میلیون تُن ذخیره سنگ وجود دارد و از معادن شهرستان نیز سالانه ۲ میلیون تن سنگ خام برداشت می‌شود.

 

بازارهای جهانی منتظر ما نمی‌مانند

 

سلیمی متذکر شد: سهم سنگ محلات در بازار جهانی کمتر از نیم درصد و در مقایسه با کشورهای همسایه نزدیک به ۲۴ درصد است، پیشرفت و توسعه این صنعت تلاش بیشتری را می‌طلبد چرا که بازارهای جهانی منتظر ما نخواهند ماند.

 

وی افزود: یکی از مشکلات ما در این عرصه، وجود قوانین دست و پا گیر و اجرای سلیقه ای این قوانین است، البته خلاء قانونی زیادی نیز در کشور وجود دارد که به مراتب اعلام کرده‌ایم، این خلاء ها اگر اعلام شود مجلس نیز مشکلات را برطرف خواهد کرد.

 

ضرورت احداث پژوهشکده سنگ ایران

 

نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی گفت: مسئولین باید پیشنهادات در امر تحقیقات سنگ ایران و نیم ور را جدی بگیرند که احداث پژوهشکده سنگ ایران در محلات می‌تواند گام ارزشمندی در این عرصه باشد.

 

وی در ادامه گفت: راه اندازی منطقه ویژه اقتصادی در محلات و نیم ور، توجه به بحث تعرفه واردات و ورود به بحث تکنولوژی و فناوری برای رشد و توسعه صنعت سنگ از برنامه‌های دیگری است که باید مورد توجه مسئولین قرار بگیرد.

 

سلیمی خاطرنشان کرد: قیمت تمام شده صنعت سنگ در کشور ما رقم بالایی را به خود اختصاص داده است که این روند باید اصلاح شود.

 

انتهای پیام/ی
تگها: صبح محلات, علیرضا سلیمی, نمایشگاه سنگ نیم ور, نمایشگاه بین امللی سنگ نیم ور, پژوهشکده ملی سنگ, بازارهای جهانی

دیدگاه کاربران
نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *