سلیمی : موزه های علوم و فناوری باید در تمام استان ها راه‌اندازی شود

11 مهر 1392 کد خبر : 98861906 | بازدید : 732

 

چهارمین موزه سیار علوم و فناوری ایران با عنوان دستاوردهای دانشمندان اسلام و ایران در شهرستان محلات برپا می شود.

 

به گزارش صبح محلات برگزار کنندگان موزه سیار علوم و فناوری ایران معتقدند که برپایی این موزه فرصت بسیار خوبی برای انتقال دانش و فناوری های مختلف، احیای هویت علمی و شناساندن مشاهیر حوزه های متنوع علم به نسل جوان می شود. در همین زمینه با علیرضا سلیمی نماینده دلیجان و محلات گفت وگویی را انجام داده ایم که می خوانید:

به نظر شما چه ضرورتی برای برپایی موزه های علوم و فناوری وجود دارد؟
این موزه ها نشان گر توانایی و استعداد یک ملت است. ایرانیان همواره در طول تاریخ تمدن ساز بودند و هوش و ذکاوت آنها زبانزد سایر ملل بوده است پس برپایی یک چنین نمایشگاه‌هایی می تواند توانایی ایرانیان را نشان دهد.


تاثیر این موزه ها در جامعه را چگونه ارزیابی می کنید؟
این موزه ها نشانه پیشینه ملت ماست و قدرت و عظمت پیشینیان ما را نشان می دهد و نسل جوان می تواند با این فناوری ها و گذشته کشورش آشنا شود. همچنین باعث خودباوری و اتکا به نفس و غرور ملی می شود. جوانان ما با حضور در این موزه ها به نقش آفرینی و تاثیری که در جامعه دارند پی می برند و توانایی علمی آنها دوچندان می شود و این برای آینده کشور بسیار مهم است.

نگاه شما به این موزه ها چگونه است؟
من از این رویدار بسیار خشنودم و از دست اندرکارانی که این موزه ها را برگزار کردند تشکر می کنم چون این موزه ها دریچه ای به سمت تعالی و رشد کشور است.


مشکلات و موانع موجود در راه گسترش موزه علوم و فناوری در کشور را چه می دانید؟
مشکلات را می توان به چند دسته تقسیم کرد؛ اول مشکل کمبود اعتبارات است. چون این کار تازه آغاز شده نیاز به نگاه ویژه مسئولان و دست اندرکاران دارد. همچنین نیاز به نیروی متخصص و متعهد دارد که با عشق کار کنند اما این نیرو در حال حاضر کم هستند.بنابراین منابع انسانی کافی ندارد و در استان های مختلف زیرساخت برپایی این موزه های سیار وجود ندارد.


آیا شما تمایل به احداث شعبه ای از این موزه در محلات دارید؟
من برای راه اندازی آن در شهرستان محلات قدردانی می کنم. این موزه جنوب استان مرکزی را می تواند پوشش دهد و دانشجویان این مناطق را جذب کند. اما موزه سیار امکانات اندکی دارد و من پیشنهاد دائمی بودن آن را دارم.


توصیه شما برای گسترش فعالیت های موزه های علم و فناوری چیست؟
به نظرم این موزه ها باید در تمام استان های کشور راه اندازی شود تا روند حرکت علمی کشور نمایش داده شود.اما این کار نیاز به یک نگاه مثبت ندارد که متاسفانه اکنون وجود ندارد و نقش آن برای هر کسی جانیفتاده است.در کشور ژاپن با برپایی یک چنین موزه هایی کودکان را با روند پیشرفت علمی کشورشان آشنا می کنند و باعث خوداتکایی می شود.در کشور ما هم باید این اتفاق رخ دهد.
تگها: صبح محلات, نماینده محلات, موزه علوم و فناوری

دیدگاه کاربران
نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *