بر اساس نظر سنجی‌های معتبر 90 درصد مردم موافق الحاق به قم هستند/با جو سازی رسانه‌ای نظر مردم تغییر نخواهد کرد/حاضرم با مسئولین استانی در این خصوص به صورت زنده مناظره کنم

14 شهریور 1396 کد خبر : 988618759 | بازدید : 2958

صبح محلات_نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی گفت: بر اساس نظر سنجی‌های معتبر و دقیق نزدیک به 90 درصد مردم محلات و دلیجان موافق الحاق این دو شهرستان به قم هستند و طبیعی است مسئولین دولتی که از طرف مسئولین استان منصوب شده و جایگاه خود را با الحاق این دو شهرستان به استان قم در خطر می‌بینند با آن مخالفت کنند و منطقی‌ترین پیشنهاد در این خصوص برگزاری رفراندوم و توجه به رای و نظر مردم است.

 

حجت الاسلام علیرضا سلیمی نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار صبح محلات گفت: نظام جمهوری اسلامی نظامی برخواسته از رای و نظر مردم و نظامی مردم سالار است و در همه امور رای و نظر مردم باید لحاظ شود.

وی ادامه داد: هر کجا از مردم فاصله گرفتیم قطعا آسیب دیده‌ایم و همه باید بدانند جنگ و انقلاب را همین مردم اداره کردند و در زمان تحریم‌ها مردم به یاری دولت آمدند و در هفته دولت سال جاری بیش از 95 درصد پروژه‌های به بهره برداری رسیده پروژه‌های بخش خصوصی بود که به یاری دولت آمده‌اند.

 

در بحث الحاق محلات و دلیجان به استان قم, رای و نظر مردم را مد نظر قرار دهیم/مسئولین دولتی به خاطر ترس از دست دادن مناصب خود مخالفت می‌کنند

سلیمی با اشاره به موافقت 90 درصدی مردم شهرستان‌های محلات و دلیجان برای الحاق به استان قم طبق نظر سنجی‌های معتبر و دقیق بیان کرد: در بحث الحاق شهرستان‌های محلات و دلیجان به قم نیز باید رای و نظر مردم بررسی شود، سابق بر این پیشنهاد دادیم در این خصوص رفراندوم برگزار شود، چرا عده‌ای از این پیشنهاد فرار می‌کنند.

این نماینده مجلس ادامه داد: طبیعی است مسئولین دولتی باید مخالفت کنند چرا که از طرف مسئولین استان مرکزی منصوب شده و نگران برخی از مسائل هستند و اگر مخالفت نکنند باید تعجب کرد و توصیه می‌کنم در خصوص این الحاق بر اساس نظر و تصمیم مردم اقدام شود.

نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس در پاسخ تلویحی به افرادی و مسئولینی که قضیه الحاق را جدی قلمداد نکرده بودند گفت: اگر قضیه جدی نبود، چرا برخی نمایندگان اراک تا این حد عصبانی شدند و خواستند به جای مردم محلات و دلیجان تصمیم گیری کردند و پیشنهاد منطقی ما در این خصوص برگزاری رفراندوم و توجه به رای و نظر مردم است.

وی افزود: در حال حاضر در آمد شهرداری قم از محل ارزش افزوده قطعا بیشتر از شهرداری اراک است و این نشان دهنده رونق اقتصادی بیشتر در قم است.

 

توسعه گردشگری محلات و دلیجان با الحاق به قم محقق خواهد شد

سلیمی، گردشگری را یکی از دریچه‌های توسعه محلات و دلیجان دانست و اظهار کرد: آینده محلات و دلیجان باید بر اساس سند گردشگری رقم بخورد و بسیاری معتقدند توسعه ما باید از باب گردشگری عملیاتی شود و توسعه گردشگری با الحاق به قم با توجه به گردشگر پذیر بودن این استان به واقعیت نزدیک‌تر خواهد شد و در بحث سنگ، معدن کاران و سنگبران، محلاتی با قم مراودات خیلی خوب دارند و قم یکی از قطب های سنگ کشور است.

 

سهم شهرداری قم از بودجه 25 هزار میلیاردی شهرداری‌ها 7 هزار میلیارد بوده که این میزان از سهم شهرداری تهران و مجموع کل استان مرکزی بیشتر بوده است

این نماینده مجلس در پاسخ به سخنان افرادی که وضعیت محلات و دلیجان پس از الحاق به قم را بدتر از وضعیت کنونی ترسیم کرده بودند گفت: استان قم به تنهایی از مجموع 25 هزار میلیارد ریال بودجه شهرداری‌های کل کشور مبلغ 7 هزار میلیارد ریال دریافت کرد و این در حالیست که شهرداری تهران نصف این میزان و مجموع شهرداری‌های استان مرکزی کمتر از 40 میلیارد ریال دریافت کرده‌اند.

وی با اشاره به توسعه سریع زیر ساخت‌های قم بیان کرد: در بودجه سال جاری 800 میلیارد ریال تنها برای متروی قم اختصاص داده شده است در حالی که مطالعه مترو برای اراک و استان مرکزی یک آرزو است.

 

بخش عمده‌ای از آب شرب شهرستان‌های محلات و دلیجان از خط لوله انتقال آب به قم تامین می‌شود/منابع آبی مشترک نیازمند مدیریت مشترک است

نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی آینده منطقه به علت واقع شدن در نوار خشکی را وابسته جدی به بحث آب دانست و اظهار کرد: منابع آبی محلات و دلیجان ما با قم یکی است و این مهم نیازمند مدیریت و تقویت این منابع است و در حال حاضر نیز آب شرب محلات و دلیجان از خط لوله انتقال آب قم تامین می‌شود و اگر این پروژه نبود مردم باید از شهرها و روستاهای محلات و دلیجان کوچ می‌کردند و در طرحی به دنبال انتقال آب از سرشاخه‌های دز به سرچشمه هستیم و مجوزهای اولیه را دریافت کرده‌ایم و در مذاکرات اخیر با وزارت نیرو مقرر شد بودجه‌ای برای این امر اختصاص دهند.

وی ادامه داد: صنایع ما نیازمند آب هستند و آب سد 15 خرداد منبع خوبی برای تامین آب این صنایع است.

 

کسانی که سابقا در موافقت با طرح در جلسات استانداری قم حاضر بودند امروز مخالفت می‌کنند/اگر لازم باشد اسناد پشت پرده مخالفت‌ها را افشا می‌کنم

سلیمی با اشاره به موافقت برخی با الحاق در زمان مخالفت مرحوم آیت الله مقدسی و چرخ 180 درجه‌ای امروز آنان تاکید کرد: کسانی روزی در شورای شهر موافق این الحاق بودند و حتی با خود بنده برای بررسی و حمایت از این طرح به استانداری قم آمدند امروز به خاطر منافع حزبی و جناحی مخالفت می‌کنند و اگر لازم باشد اسناد پشت پرده این مخالفت‌ها را افشا می‌کنیم.

وی ادامه داد: برخی از آقایان در سخنان خود گفته‌اند اگر به قم ملحق شویم کسی حرف ما را نخواهد شنید نشان می‌دهد این افراد به دنبال منافع شخصی خود هستند نه منافع مردم و در گفتگوهای خود با برخی افراد و مسئولین به دنبال تحقق منافع حزبی خود بوده‌اند.

 

از کل بودجه اندک سال قبل محلات تنها 10 درصد محقق شده است/شهرستان از محل بودجه‌های ملی اداره می‌شود

این نماینده مجلس با اشاره به رویه غلط مسئولین استان مرکزی در تخصیص بودجه و امکانات به شهرستان‌های محلات و دلیجان بیان کرد: از کل بودجه 80 میلیارد ریالی تخصیصی سال قبل محلات، تنها 8 میلیارد ریال معادل 10 درصد محقق شده است و در حال حاضر شهرستان از محل بودجه‌های ملی اداره می‌شود و تمامی هزینه‌های بحث انتقال آب و حل برخی مشکلات بهداشت و درمان از بودجه ملی تامین شده است.

 

بهداشت و درمان و ارزانی قم با استان مرکزی قابل مقایسه نیست

سلیمی ضمن درخواست از مردم برای مقایسه وضعیت بهداشت و درمان قم نسبت به استان مرکزی گفت: عده‌ای استان قم را یک استان غیر صنعتی و هزینه‌ای معرفی کرده‌اند و این در حالیست که ارزانی قم و اراک باید باهم مقایسه شود، مردم محلات و دلیجان قالبا برای خرید به قم مسافرت می‌کنند و چگونه است که اجناس در قم بدون بهره‌مندی از صنایع تولیدی ارزان‌تر از استان تولیدی کشور است.

وی افزود: قم امروز با قم سال‌های قبل قابل مقایسه نیست و امروز ده‌ها کارخانه تولیدی در آن فعال است و به مرکز دام کشور تبدیل شده و بسیاری از دامداران، سنگبران، معدن کاران و تجار محلات و دلیجان با قم مراودات مالی دارند.

 

حاضرم با مسئولین استانی در این خصوص به صورت زنده مناظره کنم

نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی در خاتمه با اشاره مجدد به موافقت 90 درصدی مردم محلات و دلیجان برای الحاق به استان قم بر اساس نظر سنجی‌های معتبر و دقیق خاطر نشان کرد: نظر مردم با فضا سازی رسانه‌ای و تیتر روزنامه‌ها و مصاحبه آقایان مسئولی که با الحاق به قم پست خود را در خطر می‌بیند تغییر نخواهد کرد و اگر لازم باشد حاضرم با برخی از مسئولین عالی رتبه استان به صورت پخش زنده از شبکه استانی مناظره کنم.

 

اصلی‌ترین علل درخواست مردم برای الحاق به قم

قالب مردم شهرستان‌های محلات و دلیجان طبق نظر سنجی‌های سال‌های اخیر خواهان جدایی از استان مرکزی و الحاق به استان قم بوده‌اند.

مردم این دو شهرستان بنا بر دلایل متعددی از جمله نزدیکی فرهنگ مذهبی مردم محلات و دلیجان به قم، وضعیت بهداشتی بسیار مناسب قم در مقایسه با اراک و استان مرکزی، توان جزب بالای سرمایه و بودجه‌های دولتی و ملی در استان قم، بکارگیری مسئولین و مدیران لایق و دلسوز، ارزانی کالاها در بازار قم و توجه بیشتر و عدالت بیشتر مسئولین قم در توجه به بخش‌های مختلف از جمله این دو شهرستان به عنوان بخش‌هایی مهم و اقتصادی از استان گسترش یافته قم خواهان پیوستن این دو شهرستان به استان قم هستند.

 

آیا رفع مشکلات مانعی برای درخواست مردم خواهد بود؟

در حالی که بسیاری از کارشناسان و مسئولین ارشد استان مرکزی و حتی برخی از مسئولین غیر بومی در شهرستان‌های محلات و دلیجان بر این باور هستند که با تغییر رویکرد مدیریت استان مرکزی و توجه بیشتر به شهرستان‌های محلات و دلیجان می‌توانند رضایت مردم را جلب و به قول خود یکپارچگی استان را حفظ کنند حال آنکه به نظر می‌رسد مردم شهرستان‌های محلات و دلیجان که طی 20 سال‌های گذشته بیشترین تلاش را برای پیوستن به قم به دلایل متعدد کرده‌اند و در طول تمامی این سال‌ها نیز مورد بی‌مهری مسئولین استان قرار گرفته‌اند دیگر جایگاهی برای آزمون و خطا قائل نیستند.

 

انتهای پیام/ی
تگها: صبح محلات, الحاق محلات و دلیجان به قم, استان قم, استان مرکزی, علیرضا سلیمی, نمیانده مردم محلات و دلیجان, موافقت مردم با الحاق به قم, برگزاری رفراندوم, مناظره زنده تلوزیونی, مسئولین دولتی استان مرکزی

دیدگاه کاربران
نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *