فرماندار محلات؛

همزمان با هفته دولت 30 پروژه محلات به بهره برداری خواهد رسید/اولویت تغییر مدیران انتخاب افراد بومی است/تراز اشتغال شهرستان مثبت است/سهم شهرستان از حقوق دولتی معادن پرداخت نشده است

4 شهریور 1396 کد خبر : 988618613 | بازدید : 1470

صبح محلات_فرماندار شهرستان محلات گفت: همزمان با هفته دولت 30 پروژه با اعتباری بالغ 125 میلیارد ریال و در مجموع 53 نفر اشتغال در شهرستان محلات افتتاح خواهد شد.

 

به گزارش خبرنگار صبح محلات، علی زینی‌وند فرماندار شهرستان محلات، ظهر امروز در کنفرانس خبری هفته دولت در جمع خبرنگاران با اشاره به اهمیت کار خبر و در بیان نقلی از مقام معظم رهبری گفت: به فرموده رهبر انقلاب اهمیت کار خبر به حدی است که "اگر خبرنگاران نباشند، کسی از اقدامات ما آگاه نخواهد شد" و خبرنگاران همکاران خوبی برای همه مدیران هستند.

وی در ادامه با گرامی داشت یاد و خاطر شهدا بخصوص شهدای دولت بیان کرد: هفته دولت زمینه‌ای مناسب برای گزارش بیشتر خدمات دولت که همان خدمات نظام جمهوری اسلامی نیز هست به مردم فراهم کرده و اطلاع رسانی خوب اقدامات دولت موجب دلگرمی مردم خواهد شد.

 

 

افتتاح از 30 پروژه همزمان با هفته دولت در محلات

زینی‌وند ادامه داد: در شهرستان اقدامات خوبی انجام شده که البته زیر ساخت‌های آنها از گذشته بوده و امروز به نتیجه رسیده است و در هفته دولت 30 پروژه قابل بهره برداری با اعتباری بالغ 125 میلیارد ریال و مجموع اشتغال 53 نفری را خواهیم داشت که بخشی با حضور استاندار در سومین روز از هفته دولت افتتاح و مابقی با حضور مسئولین شهرستان افتتاح خواهد شد.

فرماندار محلات در ادامه با اشاره به وجود بیش از 900 هکتار زمین زیر کشت گل و وجود متقاضیان زیادی برای سرمایه گذاری در این بخش  اظهار کرد: به علت کمبود آب توسعه دهکده گل و گیاه محلات در سال‌های اخیر با چالش مواجه شده بود و که به همین منظور و پس از بررسی‌های مختلف مقرر شد برای تامین آب فاز اول دهکده گل و گیاه محلات و همچنین تسریع در واگذاری فاز دوم دهکده گل، آب مورد نیاز این مجموعه از محل تصفیه خانه فاضلاب محلات تامین شود که این پروژه با مشارکت50 درصدی دولت و 50 درصدی بخش خصوصی به زودی و در هفته دولت به بهره برداری خواهد رسید.

 

افزایش 100 هکتاری زمین زیر کشت گل و گیاه شهرستان با انتقال پساب فاضلاب شهر محلات به دهکده گل

وی افزود: در این پروژه 30 لیتر از پساب فاضلاب شهر محلات، صرفا به منظور تکثیر و پرورش گل و گیاه به دهکده گل محلات انتقال خواهد یافت که این امر زمینه افزایش 100 هکتاری زمین‌های زیر کشت گل و گیاه محلات در فاز دوم دهکده گل را فراهم خواهد کرد.

زینی‌وند، همچنین با اشاره به پایان طرح مطالعاتی راه اندازی شهرک ماهیان زینتی محلات و تخصیص بخشی از اعتبار مورد نیاز آن اظهار کرد: در سفر هیئت دولت یازدهم به استان مرکزی مبلغ 60 میلیارد ریال اعتبار برای احداث و راه‌اندازی این پروژه مصوب شده بود که  در ماه‌های اخیر اختصاص این اعتبار با چالش‌هایی مواجه شده بود که با پیگیری مسئولین شهرستان و استانی این اعتبار احیا و 30 میلیارد آن نیز به زودی تخصیص خواهد یافت.

فرماندار محلات شهرک ماهیان زینتی محلات را یک پروژه و طرح نمونه در سطح کشور دانست و گفت: اجرایی شدن این با تخصیص اعتبار با شاخص‌های فنی بین المللی انجام خواهد شد.

 

تخصیص زمین برای احداث نمایشگاه دائمی گل و گیاه در محلات

وی همچنین با اشاره به درخواست فعالان صنعت گل و گیاه شهرستان برای راه اندازی نمایشگاه دائمی گل و گیاه با استانداردهای بین المللی بیان کرد: در بررسی درخواست احداث نمایشگاه دائمی گل و گیاه در شهرستان محلات، با موضوع اختصاص زمین مواجه شدیم و در برآورد اولیه مبلغ 120 میلیارد ریال اعتبار برای احداث نمایشگاه پیش بینی شده که در ادامه کار بنا بر درخواست خود اعضای شرکت تعاونی نمایشگاه گل محلات این میزان به 160 میلیارد ریال افزایش پیدا کرد و پس از تشکیل شرکت تعاونی نمایشگاه دائمی گل محلات 40 میلیارد ریال به صورت نقدی از طرف اعضا تامین شد.

فرماندار محلات ادامه داد: طرح اولیه احداث نمایشگاه دائمی گل محلات تهیه و موضوع در ستاد اقتصاد مقلاومتی استان به ریاست استاندار عنوان و با توجه به ظرفیت‌های شهرستان و با مساعدت ستاد اقتصاد مقاومتی استان پروسه اداری به سرعت طی و زمین برای واگذاری به بخش خصوصی محیا شده است و به زودی شاهد اجرایی شدن این طرح و راه‌اندازی نمایشگاه دائمی گل و گیاه محلات با استانداردهای بین المللی خواهیم بود.

 

تسهیل پروسه اداری طرح‌های اقتصادی با استفاده از ظرفیت ستاد اقتصاد مقاومتی

فرماندار شهرستان محلات ادامه داد: امروز محلات به عنوان یکی از برندهای بین المللی و انحصاری در بحث صادرات بید قرمز شناخته می‌شود که برای افزایش ظرفیت با مشکلاتی در خصوص زمین مواجه شده بود زمین مورد نیاز واگذاری شده و با حضور استاندار کلنگ احداث آن به زمین زده خواهد شد و به همین دلیل سطح زیر کشت به شدت افزایش خواهد یافت که زمینه اشتغالزایی بالا، با بازار فروش تضمینی و ارز آوری را شاهد خواهیم بود.

 

چشم اندازهای امید بخش جدید در تکمیل بلوار آیت الله غفاری

زینی‌وند در تشریح دیگر پروژه های عمرانی شهر محلات با اشاره به تبدیل شدن موضوع احداث بلوار ایت الله غفاری شهر محلات به عنوان یکی از ورودی‌های اصلی شهر محلات و راه اصلی دسترسی به مجتمع‌های گلخانه‌ای و نمایشگاه گل محلات به یک معضل و چالش شهری بیان کرد: بنابر گزارش شهردار سابق محلات، طرح اولیه احداث و ساماندهی این بلوار در دهه 50 تهیه شده بود که در هر دوره احداث آن با مشکلاتی مواجه بود.

وی ادامه داد: طی پیگیری‌های صورت گرفته با توجه به وجود معارضه ایجاد شده در بحث احداث بخش انتهایی و تقاطع با جاده زیرآب محلات با مساعدت استاندار مرکزی اعتبار مورد تیاز تامین شده و به زودی اختصاص خواهد یافت و در بخش ابتدایی نیز با تشکیل پرونده قصایی و تامین اعتبار از طرف شورای چهارم شهر محلات به زودی شاهد اجرایی شدن این پروژه و تبدیل شدن حاشیه بلوار به نمایشگاهی دائمی از گل و گیاه خواهیم بود.

 

اجازه ویژه وزارت جهاد کشاورزی برای احیاء باغات محلات با رویکرد گردشگری

فرماندار شهرستان محلات، یکی دیگر از چالش‌های سالهای اخیر شهر محلات را موضوع بحران نابودی باغات عنوان و افزود: مهمترین مشکل در موضوع احیاء باغات محلات وجود آنها در حریم شهر و واگذاری موضوع ساماندهی آنها به جهاد کشاورزی به عنوان وظیفه قانونی این نهاد بود که به علت قوانین دست و پا گیر امکان احیاء باغات به صورت سنتی و برای بهره برداری توریستی و گردشگری بود که این موضوع نیز با مساعدت مسئولین استان  و اجازه‌های ویژه شخص وزیر جهاد کشاورزی برای شهرستان برطرف شده است.

زینی‌وند ادامه داد: باغات محلات از این پس با رویکرد توریستی احیا خواهند شد و باغشهر محلات به شکل زیبای سابق خود باز خواهد گشت و مسئولین شهرستان محلات، هیچ بنایی برای تغییر کاربری باغات به غیر از فضای سبز ندارند و در طرح جامعه 10 ساله شهر محلات نیز، هیچ برنامه ریزی برای الحاق این باغات به محدوده شهری وجود ندارد.

 

ایمن ساری، بازسازی و احداث جاده‌های مواصلاتی شهرستان

فرماندار محلات در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به موضوع احداث و بهسازی جاده‌های سطح شهرستان بیان کرد: در بحث جاده‌های روستایی در حال حاضر تنها جاده روستای "یکه چاه" محلات آسفالت و بهسازی نشده در حال پیگیری تامین اعتبار برای آسفالت این جاده هستیم و جاده حادثه خیز "آبگرم" نیز در اسفند ماه گذشته بدون ریالی اعتبار دولتی با اقدام خوب اداره راهسازی شهرستان محلات ایمن سازی شد و خوشبختانه در سال گذشته شاهد هیچ حادثه‌ای در این جاده نبودیم.

وی همچنین با اشاره به تبدیل شدن جاده معادن عباس آباد محلات به یک معضل و تهدید آلودگی و نابودی مزارع حاشیه آن به علت خاکی بودن این جاده بیان کرد: جاده معدنی عباس آباد بازسازی و آسفالت شده و به زودی به بهره برداری خواهد رسید و جاده وردی شهر محلات از سمت خمین، از معدن حاجی آباد تا ورودی شهر که موضوع دو بانده سازی آن نیازمند اعتبار قابل توجهی بود با برنامه ریزی برای احیاء جاده قدیم در حال پیگیری است و به زودی شاهد ایمن سازی بخش قابل توجهی از آن خواهیم بود.

 

تعریف پروژه ‌های جدید برای بهره برداری از ضایعات سنگ

فرماندار شهرستان محلات در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به رکود اقتصادی در بخش تولید و فراوری سنگ به علت رکود در بازار ساخت و ساز مسکن، حرکت به سمت استفاده از صنایع جانبی سنگ را یکی از اولویت‌های شهرستان در بحث اقتصادی و اشتغال معرفی و اظهار کرد: یکی از صنایع جانبی صنعت سنگ که با استفاده از ضایعات سنگ نیز فعالیت دارد، تولید کاغذ است که واحدهای متقاضی اجرای این پروژه در سالهای گذشته با چالش‌هایی جدی مواجه بودند به همین منظور با مطرح کردن طرح‌ها و مشکلات آنها در کارگروه اقتصاد مقاومتی موفق شدیم فرایند اداری چند ساله احداث کارخانه را به 3 ماه کاهش دهیم.

وی با اشاره به حل مشکل دو متقاضی احداث کارخانه تولید کاغذ از ضایعات سنگ در سطح شهرستان گفت: بنا بر گزارش‌های دریافتی یکی از واحدها تا پایان سال افتتاح و سومین متقضای تیز در حال پیگیری دریافت مجوزهای لازم است که احداث این سه واحد علاوه بر ایجاد اشتغال در شهرستان، بخشی از مشکلات زیست محیطی ناشی از انباشت ضایعات سنگ نیز حل خواهد  شد.

 

پیگیری تحقق تعاون شهر در محلات/پرداخت تسهیلات کم بهره بانکی بدون محدودیت برای ایجاد مشاغل روستایی و خانگی

زینی‌وند، در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به سفر اخیر معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به شهرستان محلات و طرح موضوع معرفی شهرستان محلات به عنوان تعاون شهر بیان کرد: شهرستان محلات به عنوان یکی از شهرهای موفق در زمینه تعاونی در سطح کشور شناخته می‌شود و با توجه به تغییر رویکرد تسهیلاتی دولت و توجه بیشتر به تعاونی‌ها، شهرستان محلات به عنوان پایلوت راه اندازی مشاغل خرد روستایی و خانگی معرفی خواهد شد.

وی ادامه داد: طبق هماهنگی صورت گرفته با صندوق کارآفرینی امید و بانک سینا بدون هیچ محدودیت تسهیلات کم بهره بانکی برای ایجاد مشاغل خرد روستایی و خانگی پرداخت خواهد شد.

 

پیشگیری، رویکرد اصلی در مواجه به آسیبهای اجتماعی و فرهنگی است

فرماندار محلات در ادامه مهمترین اقدامات فرهنگی و اجتماعی دولت تدبیر و امید در شهرستان محلات را فعال سازی کارگروه‌های مختلف با هدف پیشگیری از آسیبهای اجتماعی دانست و بیان کرد: در موضوع پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی، نباید از اقدامات فرهنگی اجتماعی غافل شد و به همین منظور با تشکیل کارگروه های تخصصی و برگزاری کارگاه‌های آموزشی سرمایه گذاری اصلی خود را به موضوع پیشگیری معطوف کرده و از رفتارهای انفعالی پرهیز کرده‌ایم و امیدواریم با تدام کارگاه‌های آموزشی شاهد کاهش آسیب‌های فرهنگی و اجتماعی باشیم.

زینی‌وند در تشریح خدمات دولت در حوزه بهداشت و درمان شهرستان محلات گفت: تجهیز بیمارستان و مراکز بهداشت و درمان به تجهیزات پزشکی، راه اندازی خانه‌های بهداشت روستایی، راه اندازی مراکز بهداشت جامع شهری و سه شیفته شدن پزشک در درمانگاه نیم ور بخشی از مهمترین اقدامات دولت در حوزه بهداشت و درمان شهرستان بوده است.

 

احداث کمپ اسکان موقت و اماکن اقامتی ارزان قیمت ویژه مسافران

فرماندار محلات و در بخش پایانی سخنان خود و پیش از پاسخگویی به سوالات، با اشاره به پتانسیل‌های ویژه شهرستان در بخش توریسم و گردشگری بیان کرد: در بخش توریسم در دهکده آبدرمانی آبگرم اقدامات خوبی در راستای بهسازی واحدهای اقامتی و بهداشتی صورت گرفته و به جدّ با واحدهای غیر بهداشتی و غیر استاندارد برخورد خواهد شد.

وی ادامه داد: در حال حاضر سه هتل 3 و 4 ستاره در سطح شهرستان در حال احداث است و در کنار ساخت این هتل‌ها ترویج مراکزاقامتی اززان قیمت جهت ساماندهی به موضوع اسکان مسافران و گردشگران را در دستور کار داریم.

زینی وند همچنین افزود: احداث دو کمپ اقامت موقت ویژه مسافران در منطقه آبگرم در دستور کار است و در دیدار با اعضای شورای پنجم نیز خواستار احداث کمپ اقامت موقت مسافران در شهر شده‌ام.

 

در تغییرات مدیریتی اولویت با افراد بومی است/ در انتخاب افراد بومی با محدودیت‌های مواجه هستیم

فرماندار محلات در بخش دوم این مراسم در پاسخ به سوال خبرنگاران در پاسخ به اولین سوال از خبرنگار روزنامه جمهوری اسلامی در خصوص پخش شایعاتی از تغییر مدیریت شبکه بهداشت و درمان شهرستان و برخی دیگر از مدیران اجرایی گفت: مدیر شبکه بهداشت و درمان محلات مدیری فعال و پر کار است و بر اساس اعلام دانشگاه علوم پزشکی اراک تغییر این مدیر اجرایی در شهرستان به دو دلیل پیگیری شخصی و جابجایی‌های متداول مدیریتی پس از 4 الی 5 سال در دستور کار قرار گرفته است.

زینی‌وند ادامه داد: رویکرد اصلی بنده در شهرستان محلات انتخاب افراد بومی برای تصدی مسئولیت است و در همین راستا با تمام پزشکانی که امکان انتصاب در این پست را داشتند رایزنی کردم ولی تاکنون کسی این مسئولیت را قبول نکرده و ضمن بررسی دو گزینه‌ی معرفی شده از مرکز استان همچنان امیدواریم کار دکتر فردوسی در شبکه بهداشت و درمان شهرستان محلات ادامه دار باشد.

وی تصریح کرد: الویت‌های زیادی برای تغییر مدیران مد نظر دارم ولی با توجه به اولویت استفاده از نیروهای بومی متاسفانه فعلا با مشکلاتی موجه هستیم و شبکه بهداشت به هیچ وجه در اولویت ما نبوده است.

 

کارمزد 4 تا 8 درصدی ویژه تسهیلات اشتغالزای خرد روستایی و خانگی

فرماندار محلات همچنین در پاسخ به سوال خبرنگار ماهنامه ریوکان در خصوص سود تسهیلات پرداختی به مشاغل خرد روستایی و خانگی و همچنین برنامه فرمانداری شهرستان محلات برای راه اندازی مرکز توانبخشی ویژه معلولین دارای ضایعه نخائی بیان کرد: طبق هماهنگی صورت گرفته با صندوق کارآفرینی امید و بانک سینا کارمزد تسهیلات پرداختی ویژه مشاغل خرد روستایی و خانگی با توجه به اولیت‌های کارآفرینی بین 4 تا 8 درصدی خواهد بود و هیچ محدودیت در پرداخت تسهیلات وجود ندارد.

زینی‌وند افزود: در خصوص ایجاد مرکز توانبخشی ویژه معلولین ضایعه نخائی نیز در حال حاضر پیگیر احداث یک مرکز در هلال احمر شهرستان هستیم و در صورت اعلام آمادگی از طرف بخش خصوصی آمادگی همکاری برای احداث چنین مرکزی که از نیازهای جامعه معلولین نیز هست را داریم.

 

تراز اشتغال شهرستان مثبت است

وی همچنین در پاسخ به سوال سهمیه اشتغال شهرستان، میزان اشتغال جدید در پروژه های پیش رو و همچنین میزان اعتبارات دولتی پروژه های تعریف شده برای بهره برداری در هفته دولت از سوی خبرنگار پایگاه خبری صبح محلات اظهار کرد: در سال جاری هنوز سهمیه اشتغال شهرستان از سوی استان اعلام نشده ضمن آنکه سهمیه اشتعال شهرستان در سال گذشته بیش‌تر از سهمیه ابلاغی بوده است و طبق اعلام دستگاه‌های متولی، با توجه به ایجاد رکود در بخش سنگ و بیکاری بخشی از کارگران وابسته به این صنایع در شهرستان همچنان سرانه ایجاد اشتغال ما مثبت است و این نشان دهنده ایجاد شغل بیشتر نسبت به بیکاری در سطح شهرستان است.

 

افزایش ظرفیت و فعال سازی واحدهای نیمه فعال با همکاری ستاد اقتصاد مقاومتی

فرماندار محلات همچنین تصریح کرد: در کنار برنامه ریزی برای ایجاد مشاغل جدید با همکاری ستاد اقتصاد مقاومتی استان در تلاشیم از تمامی ظرفیت کارخانجات استفاده و همچنین واحدهای نیمه فعال را فعال‌تر کنیم.

زینی‌وند همچنین در خصوص اعتبارات پروژه‌ها و میزان سرمایه گذاری بخش خصوصی و دولتی در شهرستان اظهار کرد: با وجود رکود نسبی در بازار سرمایه، خوشبختانه میزان سرمایه گذاری بخش خصوصی در شهرستان قابل توجه است و در طرح های اشتعال زا در تلاش هستیم در صورت نیاز به اعتبارات دولتی دسترسی به این اعتبارات را تسهیل کنیم.

 

بهره برداری از پروژه گاز رسانی به آبگرم محلات

فرماندار محلات همچنین در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما مبنی بر معرفی مهمترین پروژه‌های قابل بهره برداری در هفته دولت گفت: گاز رسانی به دهکده آبدرمانی "آبگرم"، افتتاح مجتمع نمونه گردشگری آبگرم، افتتاح آموزشگاه مقدم، بهره برداری از طرح آبیاری تحت فشار، کلنگ زنی طرح بسته بندی صادراتی بید قرمز در دهکده گل و افتتاح سالن سینمای خصوصی بخشی از مهمترین پروژه‌های قابل بهره برداری در شهرستان محلات است که همزمان با ورود استاندار مرکزی به شهرستان به بهره برداری خواهد رسید.

 

سهم شهرستان از حقوق دولتی معادن پرداخت نشده است

زینی‌وند در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگار ایسنا در خصوص میزان بازگشت حقوق دولتی معادن به شهرستان و همچنین بکارگیری اتباع بیگانه در صنایع شهرستان اظهار کرد: طبق قانون باید 15 درصد از حقوق دولتی پرداختی معادن در قالب اصلاح و ایجاد زیر ساخت‌های شهرستان با ارائه طرح به شهرستان پرداخت شود که متسفانه تاکنون چیزی به شهرستان پرداخت نشده و این پرداختی نیز مشمول کمبود اعتبار کشوری شده است.

وی افزود: در بحث بکارگیری اتباع بیگانه، محلات به عنوان شهر ممنوعه معرفی شده است و برای حل مشکل صنایع در بکارگیری اتباع در حال رایزنی برای اصلاح این قانون هستیم.

 

پیگیر دریافت اعتبار برای تکمیل پروژه های ورزشی شهرستان هستیم

فرماندار محلات همچنین در پاسخ به سوال خبرنگار نشریه چنار در خصوص برنامه دولت برای تکمیل پروژه های فرهنگی ورزشی شهرستان و بکارگیری جوانان بومی در ادارات شهرستان گفت: در حال حاضر دو پروژه ورزشی سالن یکهزار نفری و اصلاح چمن مجموعه ورزشی تختی محلات در دستور کار است که در خصوص پروژه سالن ورزشی اعتباری از پیش تعیین شده وجود نداشته و تاکنون نیز بر اساس جذب اعتبارات خورد کار احداث و تکمیل آن به پیش رفته است و در حال حاضر نیز با جذب اعتباری موفق به احداث سقف مجموعه شده‌ایم و به زودی با جذی دیگر اعتبارات کار را ادامه خواهیم داد.

زینی وند ادامه داد: در خصوص چمن مجموعه ورزشی شهدای فتح الملین شهر محلات نیز برآورد اولیه 7 میلیارد ریال بود که بخشی از آن دز کمیته برنامه ریزی شهرستان تامین و بخشی نیز با مساعدت امام جمعه شهر محلات از معدن الغدیر تخصیص داده شده ضمن آنکه بخشی از اعتبار مورد نیاز این پروژه نیز مقرر بود از طرف مدیر کل ورزش و جوانان شهرستان تخصیص یابد که پیگیر دریافت آن هستیم.

 

بودجه شهرستان با توجه به ظرفیتها و نیازهای شهر ناچیز است

فرماندار محلات در بخش پایانی سخنان خود در خصوص موضوع تخصیص بودجه شهرستان و اختلاف فاحش آن با برخی شهرستان‌های همجوار خاطر نشان کرد: بودجه‌ی دولتی شهرستان‌ها بر اساس شاخصه‌هایی که ممکن است در 10 سال گذشته پیش بینی و ارزیابی شده‌اند تخصیصی داده می‌شود و بر همین اساس میزان بودجه شهرستان با توجه به ظرفیت‌های شهرستان ناچیز استالبته باید بدانیم عمده افزایش بودجه استان در سال جاری شامل دو سر فصل 2 درصد بودجه نفت و گاز و مناطق محروم بوده که متاسفانه هیچ یک از این دو سر فصل شامل حال شهرستان محلات نشده است ولی همچنان امکان دریافت اعتبارات و بودجه جدید در ردیف زیرساختهای توسعه شهرستان وجود دارد.

 

انتهای پیام/ی
تگها: صبح محلات, هفته دولت, فرماندار محلات, افتتاح و بهره برداری از پروژه ها, احداث راه روستایی, اقتصاد مقاومتی, اشتغال, سهم شهرستان از حقوق دولتی معادن, تغییرات مدیریتی, شهرستان محلات, شهر محلات, آبگرم محلات

دیدگاه کاربران
نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *