کمک 6 میلیارد ریالی خیرین به بهزیستی/نهاد‌های اجتماعی برای کاهش آسیب‌های اجتماعی وارد عمل شوند

26 تیر 1396 کد خبر : 988618038 | بازدید : 669

صبح محلات_رئیس بهزیستی محلات گفت: از کلیه اداراتی که در بحث امور اجتماعی فعالیت می‌کنند در خواست می‌کنم در بحث آسیب‌های اجتماعی شهر که دغدغه اصلی مسئولین نظام و بخصوص رهبر معظم انقلاب نیز هست با همدل و همکار با بهزیستی انجام وظیفه نمایند.

 

صبح محلات، گفتگوی میلاد سبزواری خبرنگار صبح محلات با فرشته نیکویی، ریاست اداره بهزیستی شهرستان محلات همزمان با هفته بهزیستی.

 

همزمان با هفته بهزیستی، فرشته نیکویی، ریاست اداره بهزیستی شهرستان محلات در گفتگو با خبرنگار صبح محلات از خدمات و مشکلات و دغدغه‌های خدمات رسانی به جامعه هدف بهزیستی می‌گوید.

 

س: فعالیت های بهزیستی در چه حوزه هایی است؟

فعالیت‌های بهزیستی در سه حوزه تخصصی و یک حوزه پشتیبانی خلاصه می‌شود، که حوزه‌های اختصاصی شامل حوزه‌های اجتماعی، توانبخشی و پیشگیری و در حوزه پشتیبانی نیز جلب مشارکت‌های مردمی در حوزه اشتغال مددجویان از وظایف سازمان بهزیستی است.

در حوزه امور اجتماعی، حمایت از خانواده‌های نیازمند، زنان سرپرست خانوار و کودکان بی سرپرست و بد سرپرست و  حمایت از زنان و کودکان آسیب دیده اجتماعی را شامل می‌شود.

در حوزه توانبخشی نیز، حمایت از معلولان و بیماران اعصاب و روان که این معلولین شامل معلولین حرکتی، معلولین ذهنی و معلولین جسمی حرکتی ست.

و همچنین در حوزه پیشگیری نیز خدمات بهزیستی شامل دو بخش پیگیری از آسیب‌های اجتماعی و پیشگیری از معلولیت‌ها ست که در بخش پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی در بحث اعتیاد، مشاوره زوج‌های قبل از ازدواج، آموزش‌های قبل از ازدواج و آموزش مهارت های زندگی برای گروه‌های مختلف جامعه است که از سنین قبل از دبستان، مقاطع دبیرستان و دانشجویان و زنان خانه‌دار در سطح شهر و روستا را پوشش می‌دهد.

همچنین ارائه خدمات مشاوره‌ای از دیگر فعالیت‌های دفاتر پیشگیری از آسیب‌ها است.

در بخش های پیشگیری از معلولیت‌های غربالگری شنوایی نوزادان، طرح سنجش بینایی کودکان 3 تا 6 سال و مشاوره ژنتیک زوج‌ها از دیگر فعالیت مراکز بهزیستی است.

در حوزه پشتیبانی نیز جلب مشارکت‌های مردمی در زمینه اشتغال و تلاش برای صدور مجوز مراکز غیر دولتی و ایجاد کار مهمترین وظایف ذاتی بهزیستی است.

 

س: در حوزه امور اجتماعی بهزیستی چه خدماتی را به مددجویان ارائه می‌دهد؟

در حوزه امور اجتماعی پرداخت مستمری به خانواده‌های نیازمند و زنان سرپرست خانوار و کودکان بی سرپرست، ایجاد اشتغال برای مددجویان توانمند و صدور مجوز مهد کودک‌های غیردولتی و خدمات اورژانس اجتماعی جهت آسیب دیدگان فعالیت است که در این زمینه تلاش می‌کنیم بهترین خدمات با استفاده از امکانات موجود در اختیار خانواده‌های تحت پوشش و مددجویان قرار دهیم.

 

س: در حال حاضر چند نفر تحت حمایت بهزیستی شهرستان هستند؟

در حال حاضر تعداد 1800 نفر تحت پوشش بهزیستی محلات هستند و تلاش می‌کنیم و توانمند سازی و سپس خروج آنها از حمایت سازمان از مهمترین برنامه‌های ماست.

 

س: میزان و تعدا افراد یا خانوارهای مستمری و میزان یارانه پرداختی به مددجویان به چه میزان است؟

در حوزه های اجتماعی 240 نفر و در حوزه توانبخشی 200 نفر از مستمری و یارانه پرداختی دولت به بهزیستی بهره مند می‌شوند.

 

س: چه طرح‌های برای اشتغال معلولین و زنان سرپرست خانوار در نظر گرفته شده است؟

پرداخت تسهیلات اشتغالزایی از محل اعتبارات ماده 26، معرفی به شرکت‌ها و کارگاه‌ها و همچنین پرداخت سهم بیمه کارفرمایی و خویش فرامایی به منظور تشویق برای بکارگیری معلولین از سوی این اداره در دست انجام است ولی متاسفانه معلولان به دلیل محدودیتهای حرکتی و ترس کارفرما از عدم کارایی معلولین به راحتی جذب بازار کار نمی‌شوند و بهزیستی در تلاش است با برگزاری جلسات مختلف و همچنین در نظر گرفتن مشوق‌هایی برای کارفرمایان زمینه اشتغال معلولین را فراهم کند.

 

س: اداره بهزیستی چه تسهیلاتی به مدد جویان تحت پوشش اعطا می‌کند؟

پرداخت مستمری ماهیانه، هزینه ساخت مسکن، هزینه‌ه‌ی درمان و  نگهداری معلولین در بستر که بیماری‌های ضایعه‌ی نخاعی و ام اس را شامل می‌شد و همچنین ارائه وام های اشتغال زایی،  سبد کالا، هزینه ایاب و ذهاب معلولین، و سایل توانبخش و لوازم بهداشتی مورد نیاز معلولین از جمله مسئولیت‌ها و برنامه‌های حمایتی بهزیستی از مددجویان تحت پوشش است.

 

س: در سال گذشته چند واحد منزل مسکونی در اختیار مدد جویان قرار گرفت است؟

از سال 89 تاکنون در قالب نهضت مسکن مددجویان تعداد 120 واحد مسکونی با مشارکت خیرین و مددجویان اداره بهزیستی تهیه و در اختیار آنان قرار گرفت است.

 

س: بهزیستی محلات برای پیشگیری از اعتیاد چه طرح هایی را اجرا کرده است؟

آموزش‌های پیشگیری از اعتیاد سازمان بهزیستی برای گروه‌های مختلف سنی از پیش دبستانی تا دانشگاه در دستور کار است که با برنامه ریزی دقیق در طول سال در حال برگزاری است.

 

س: اداره بهزیستی تا چه اندازه توانسته در جذب مشارکت‌های مردمی موفق باشد؟

اداره بهزیستی شهر محلات با ارتباط و تعامل بسیار خوبی که با خیرین و منابع اجتماعی برقرار گرده توانسته درصد بالایی از مشکلات جامعه هدف خود از طریق مشارکت‌های مردمی حل کند و در سال 95 بالغ بر 6 میلیارد ریال از محل مشارکت‌های مردمی جذب و در راستای برنامه‌های موجود در اختیار مددجویان قرار گرفته است.

 

س: چه اقدامات و فعالیت‌هایی از طرف بهزیستی برای بهبود فضای شهری جهت تردد و استفاده معلولین انجام داده است؟

کمیته مناسب سازی محیط فیزیکی به ریاست فرماندار و دبیری اداره بهزیستی هر 3 ماه یکبار در فرمانداری تشکیل و با حضور اعضای کمیته از قبیل شهرداری و شورای اسلامی شهر در ارتباط با مناسب سازی فضاهای اداری و مکان‌های عمومی شهر تصمیم گیری و پیگیری لازم انجام می‌شود که تاکنون شهرداری‌های محلات و نیم ور خدمات بسیار مطلوبی را در ارتباط با موضوع مناسب سازی محیط فیزیکی انجام داده اند.

 

س: در آخر اگر حرف خاصی دارید بفرمائید؟

در پایان از کلیه اداراتی که در بحث امور اجتماعی فعالیت می‌کنند تقاضا می‌کنم در بحث آسیب‌های اجتماعی شهر که دغدغه اصلی مسئولین نظام و بخصوص رهبر معظم انقلاب نیز هست با همدل و همکار با بهزیستی انجام وظیفه نمایند تا بتوانیم در بحث آسیب‌های اجتماعی بخصوص اعتیاد و طلاق شاهد کاهش آمار و کاهش آسیب‌های بعدی باشیم.

 

انتهای پیام/ی
تگها: صبح محلات, بهزیستی, هفته بهزیستی, شهرستان محلات, کمک خیرین به بهزیستی, کاهش آسیب های اجتماعی

دیدگاه کاربران
نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *