با حضور معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی صورت گرفت:

بررسی مشکلات تعاونی‌های شهرستان محلات/ محلات نمونه مناسبی برای معرفی بخش تعاون است

23 تیر 1396 کد خبر : 988618005 | بازدید : 1199

صبح محلات-صبح امروز با حضور معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی مشکلات تعاونی‌های شهرستان محلات بررسی و دستورات لازم برای حل این مشکلات صادر شد.

 

به گزارش خبرنگار صبح محلات، سید حمید کلانتری، معاون تعاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی که روز گذشته به منظور شرکت در نشست سالانه صندوق ضمانت سرمایه گذاری تعاون به شهرستان محلات سفر کرده بود در جلسه‌ای با حضور تعدادی از شرکتهای تعاونی سطح شهرستان محلات به بررسی مشکلات آنها پرداخت.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی؛

شهرستان محلات، یکی از شهرستان‌های نمونه در زمینه تعاونی ست

سید حمید کلانتری، معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، در این جلسه با معرفی شهرستان محلات به عنوان یک شهرستان نمونه در زمینه بهره مندی از توان تعاونی‌ها گفت: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به دنبال پیگیری ایده‌ای به عنوان تعاون شهر است و قطعا محلات نیز با توجه به سابقه دیرینه خود در زمینه شرکت‌های تعاونی در این طرح شرکت داده خواهد شد.

وی با اشاره به برخی از نمونه‌های موفق تعاونی در سطح جهان گفت: شهرستان محلات یک نمونه موفق برای ایجاد شرکت‌های تعاونی بوده است و با کمک و تقویت شرکت‌های تعاونی شهرستان محلات می‌توانیم این شهرستان را به عنوان یک نمونه موفق به کل کشور معرفی کنیم.

کلانتری همچنین با اشاره به راه اندازی شرکت تعاونی توسعه و عمران شهرستان محلات گفت: شرکت‌های توسعه و عمران شهرستانی می‌توانند دیگر شرکت‌ها را سهام دار و به عنوان زیر مجموعه به کار مشغول کنند که این امر نقش بسزایی در توسعه شهرستان‌ها خواهد داشت.

شهرستان محلات با توجه به تعداد جمعیت قابل کنترل است و با حدود 270 شرکت تعاونی فعال در حال کار است و 13 هزار نفر جمعیت عضو تعاونی هستند حدود 25 درصد

تعاونی توسعه و عمران شهرستان میتواند 50 درصد جمعیت را تحت پوشش قرار دهد و ممکن است این شرکت آنقدر تقویت شود که بتواند در سطح کشور فعالیت کند.

شرکتهای تعاونی و شرکت تعاونی توسعه عمران شهرستان محلات بایستی به موضوع گردشگری به عنوان یکی از مهمترین پتانسیل های شهرستان به صورت ویژه نگاه کند.

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی؛

بزگترین مشکل راه اندازی شرکت‌های تعاونی نبود فرهنگ کار جمعی ست که خوشبختانه در محلات با این مشکل مواجه نیستیم

محمدتقی آبایی هزاوه مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی در این مراسم گفت: معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به علت سبقه خوب شهرستان محلات به امر تعاونی، نگاه ویژه‌ای به شهرستان دارد و با تاکید و پیگیری ایشان نشست سالانه صندوق ضمانت سرمایه گذاری تعاون در محلات برگزار شد.

وی ادامه داد: از مجموع 55 هزار نفر جمعیت شهرستان محلات با احتساب شرکت تعاونی سهام عدالت 35 هزار نفر و بدون احتساب آن 13 هزار نفر در قالب تعاونی‌ها در حال فعالیت هستند و این نشان دهنده قدمت فرهنگ تعاون و کار جمعی در شهرستان محلات است.

آبایی هزاوه همچنین خاطر نشان کرد: یکی از مشکلات اصلی بخش تعاون در سطح کشور نبود فرهنگ تعاون و کار جمعی ست که خوشبختانه در سطح شهرستان محلات با این مشکل مواجه نیستیم.

 

 

فرماندار محلات؛

محلات ظرفیت خوبی برای استفاده از تعاونی‌ها دارد ولی تا کنون از این ظرفیت به خوبی استفاده نشده است

علی زینی وند فرماندار شهرستان محلات در این نشست اظهار کرد: مردم شهرستان محلات از قدیم به موضوع تعاونی اشراف کامل داشته‌اند و در حال حاضر در حدود 471 تعاونی ثبت شده در سطح شهرستان وجود دارد و 41 معدن فعال سطح شهرستان در قالب شرکت‌های تعاونی در حال فعالیت هستند.

وی ادامه با اشاره به تشکیل دو شرکت تعاونی شاخص یکی با بیشترین عضو دیگری با سرمایه گذاری نسبت خوب در سال‌های اخیر در سطح شهرستان محلات گفت: شرکت توسعه و عمران شهرستان با 2030 عضو در سال گذشته تشکیل و راحل ثبت آن نهایی شد که بنابر دلایل مختلف تا کنون بخوبی از پتانسیل‌های شرکت استفاده نشده است.

زینی وند ادامه داد: دومین شرکت، شرکت تعاونی نمایشگاه گل محلات بود که اسفند ماه تشکیل شد و با وجود محدودیت زمین به خاطر اهمیت موضوع زمینی برای احداث نمایشگاه گل در اختیار این شرکت تعاونی قرار گرفت و این شرکت نیز تا کنون توانسته  در حدود 50 میلیارد ریال سهام به فعالان بخش گل و گیاه وا گذار کند.

فرماندار محلات در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به حرکت اصلب کشور به سمت تولید محصولات دانش بنیان گفت: در حال حاضر فعالیت خوبی در زمینه ثبت و فعال سازی شرکتهای دانش بنیان داشته ایم و برای نمونه اولین شرکت تعاونی دانش بنیان شهرستان محلات به منظور حل مشکلات در این جلسه حاضر شده است.

 

در ادامه این جلسه یارمحمدی، سروش و رضایی به نمایندگی از شرکت تعاونی توسعه و عمران شهرستان محلات، غلامعلی ابراهیم به نمایندگی از شرکت تعاونی گل و گیاه و شگرت تعاونی نمایشگاه گل محلات و خانم حسینی به نمایندگی از شرکت تعاونی دانش بنیان دانش گستران سفیر صنعت سبز به بیان مشکلات خود پرداختند.

 

 

 

 

 

انتهای پیام/ی

 
تگها: صبح محلات, معاون وزیر تعاون, شهرستان محلات, شرکتهای تعاونی, شرکت های دانش بنیان, توسعه تعاونی های شهری, تعاون شهر

دیدگاه کاربران
نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *
salamup.ir
nashrkhabar.ir
مجوز سایت
سایت شهود
کانال تلگرامی
تبلیغات