با حضور معاون وزیر نیرو در محلات؛

تصفیه خانه آب و پروژه شهر کابلی محلات به بهره برداری رسید/محلات اولین شهر کابلی کشور

22 تیر 1396 کد خبر : 988618001 | بازدید : 1513

صبح محلات_صبح امروز و همزمان با حضور معاون وزیر نیرو در شهرستان محلات، تصفیه خانه آب، مجتمع آبرسانی روستای ورین و پروژه اولین شهر کابلی کشور به بهره برداری رسید.

 

به گزارش خبرنگار صبح محلات، در مراسمی با حضور دکتر محسن بختیار معاون وزیر نیرو و جمعی از مسئولان استانی و شهرستانی تصفیه خانه آب شهرستان محلات، مجتمع آبرسانی روستای ورین و پروژه اولین شهر کابلی کشور هر یک با اعتباری بالغ بر 47 و 30 میلیارد و 19500 میلیون ریال به بهره برداری رسید.

 

 

تصفیه خانه آب شهرستان محلات با اعتبار 47 میلیارد ریالی و بکارگیری یک باب مخزن به ظرفیت هزار متر مکعب، یک ایستگاه پمپاژ به ظرفیت 250 لیتر در ثانیه، سه واحد فیلتراسیون با مجموع ظرفیت 225 لیتر در ثانیه و خطوط انتقال بین مخازن بطول 2600 متر وظیفه تصفیه حق آبه شهرستان محلات از خط انتقال قم را برعهده دارد که بهره برداری آزمایشی آن از سال گذشته و با نزدیکی به فصل گرما و به منظور جلوگیری از قطع آب شرب در محلات و نیم ور آغاز شده بود صبح امروز با حضور معاون وزیر نیرو به شکل رسمی افتتاح ‌شد.

 

عبدالرضا خلیلی مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان مرکزی در این مراسم گفت: شرکت آب و فاضلاب استان مرکزی تا کنون یک ریال رودجه از دولت برای اجرای پروژه های خود دریافت نکرده است ولی برای اجرای این پروژه 47 میلیارد ریال هزینه کرده که البته سنگ بنیای اجرای پروژه تصفیه خانه فاضلاب شهرستان محلات با قول کمک 15 میلیارد ریالی یکی از خیرین که در نهایت 11 میلیارد ریال آن محقق شد آغاز شد.

 

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اجرای بیش از 220 کیلومتر شبکه فاضلاب در شهر محلات اظهار کرد: از مجموع کل پروژه شبکه فاضلاب شهر محلات تنها 13 کیلومتر باقی مانده است که در صورت تامین اعتبار انجام خواهد شد.

 

 

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان مرکزی همچنین با اشاره به بحران آب در استان بخصوص منطقه محلات، مدیریت مصرف و مدیریت منابع را بهترین راهکار مقابله با بحران آب دانست و بیان کرد: در مسیر خط انتقال آب از سرشاخه‌های دز به قم با همت و تلاش مسئولین استانی توانستیم 27.5 میلیون متر مکعب آب برای 4 شهرستان خمین، محلات، دلیجان و ساوه دریافت کنیم که قطعا این میزان دریافت نقش بسزایی در کاهش بحران آب خواهد داشت.

 

 

علی زینی وند فرماندار شهرستان محلات نیز با اشاره به محدود بودن منابع آب شهرستان محلات، تکمیل بهره برداری از تصفیه خانه آب محلات را دارای نقشی اساسی در تامین آب شرب شهرهای محلات و نیم ور دانست و بیان کرد: دریافت حق آبه از خط انتقال قم کار ویژه ای بود که تاثیر فراوانی بر کاهش بحران آب شرب شهرستان داشته و البته مسئولین و مردم باید برای مدیریت منابع و صرفه جوی برنامه ریزی ویژه‌ای داشته باشند.

 

 

 

 

حجت الاسلام علیرضا سلیمی، نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی نیز ضمن تشکر از کمک مسئولین استانی در ایجاد و بهره برداری از تصفیه خانه آب شهر محلات گفت: به علت تهیه آب اصلی این خط لوله از منابع آب رو باز در هر بار بارندگی شاهد افزایش کدورت آب و غیر قابل شرب شدن آب می‌شدیم که اجرای این پروژه نگرانی‌ها از سلامت آب را از بین برده است.

 

وی اجرای این پروژه در شرایط سخت اقتصادی کشور را کاری ویژه دانست و افزود: از مسیر خط لوله آب قم، مقدار 25 لیتر بر ثانیه آب برای تعدادی از روستاهای شهرستان سهمی از وزارت نیرو دریافت شده است و مسئولین شهرستان خواستار مساعدت مسئولین برای تصفیه و پمپاژ آن در همین مکان تصفیه خانه هستند تا مشکل آب شرب روستاها نیز به صورت کامل حل شود.

 

در ادامه سفر معاون برنامه ریزی و اقتصادی وزارت نیرو به شهرستان محلات پروژه شهر کابلی که به منظور اصلاح شبکه فشار ضعیف شهر محلات با اعتباری بالغ بر 30 میلیارد ریال اجرایی شده است نیز به بهره برداری رسید.

 

 

 

 

در این طرح 105 کیلومتر از شبکه اصلاح و 1350 دستگاه چراغ‌های روشنایی معابر اصلاح و تعدیل شده که باعث صرفه جویی سه میلیون کیلووات ساعتی برق، 810 هزار لیتری سوخت و همچنین کاهش خاموشی تا میزان 70 درصدی در سطح شهر محلات شده است.

 

این طرح همچنین موجب کاهش شاخه زنی و حرص درختان به میزان 48 کیلومتر شده است. 

 

 

محمد اله‌داد مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان مرکزی در حاشیه بهره برداری از اولین شهر کابلی کشور گفت: یکی از مسئولیت‌های شرکت‌های توزیع برق، حرص سرشاخه‌ی درختان مزاحم شبکه برق در راستای جلوگیری از حوادث است که با توجه به وجود درختان کهنسال چنار در سطح شهرستان محلات، اجرای این ماموریت در برخی مواقع غیر ممکن و در برخی مواقع نیز بسیار دشوار بود.

 

وی ادامه داد: یکی دیگر از پروژه های متصور در صنعت برق، توسعه شبکه‌های زیر زمینی برق است که اجرای این پروژه نیز در شهر محلات به علت حضور ریشه‌های قطور درختان و امکان آسیب به درختان غیر ممکن بود و به همین دلیل اجرای پروژه تعویض سیم‌های برق با کابل خود نگهدار در سطح شهر محلات در دستور کار قرار گرفت.

 

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان مرکزی همچنین با اشاره به مصرف بیش از اندازه منابع در سطح کشور خاطر نشان کرد: همیشه در مسابقه بین تولید انرژی و مصرف، تولید بازنده است و این در حالیست که برای تولید انرژی از منابعی استفاده می‌شود که قالبا تجدید پذیر نیستند و این امر در آینده آسیب های فراوانی را به دنبال خواهد داشت.

 

آخرین بخش سفر کوتاه معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی وزارت نیرو به شهرستان محلات بهره برداری از مجتمع آبرسانی روستای ورین شهر محلات افتتاح بود.

 

در این آیین که با حضور جمعی از مسئولان استانی و شهرستانی در روستای ورین شهر محلات برگزار شد، 4 روستای طایقان، عیسی آباد، ورعلیا و ور سفلی شهر محلات با جمعیتی بالغ بر 973 نفر از آب شرب بهره مند شدند.

 

این مجتمع آبرسانیبا اعتباری بالغ بر 19500 میلیون ریال از محل صندوق توسعه ملی اجرایی شده است که طی آن احداث 5 باب مخزن ذخیره آب مجموعا با حجم 950متر مکعب، ایجاد خطوط انتقال و شبکه توزیع آب به طول 46 کیلومتر، حفر یک حلقه چاه، احداث دو باب ایستگاه پمپاژ، ایجاد خطوط انتقال برق به طول 1330 متر و نصب 798 فقره انشعاب آب انجام شده است.

 

در حاشیه حضور معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی وزارت نیرو به شهرستان محلات، دکتر علی زینی وند فرماندار و حجت السلام علیرضا سلیمی نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی خواستار تعیین تکلیف حق آبه شهرستان محلات از قم رود، مساعدت مسئولین آبفای استان برای احداث ایستگاه پمپاژ پساب تصفیه خانه فاضلاب شهر محلات به منظوره استفاده در دهکده گل و گیاه محلات، تعیین تکلیف احداث ساختمان جدید توزیع برق شهرستان محلات و همچنین بررسی موضوع آب سرچشمه محلات شدند.

 

محسن بختیار معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی وزیر نیرو در این مراسم با اشاره به تاثیرات مثبت تامین آب شرب سالم و با کیفیت برای مردم شهرستان محلات و همچنین اجرای پروژه شهر کابلی کشور در محلات گفت: وزارت نیرو متعهد است در حد توان خود زمینه توسعه کشور را با اقدامات مختلف خود فراهم کند.

 

معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی وزیر نیرو همچنین در پاسخ به درخواستهای مسئولین شهرستان بیان کرد: نحوه واگذاری حق آبه روستاهای محلات که سابقا در وزارت نیرو نیز مصوب شده است باید مورد بررسی قرار گیرد و پیور درخواست‌ها دستگاه‌های مرتبط استانی موظف به بررسی موضوع آب سرچشمه و احداث ساختمان جدید اداری شهرستان هستند.

 

لازم به ذکر است در این مراسم از خیر پروژه تصفیه خانه آب محلات و همچنین جمعی از فعالان پروژه احداث تصفیه خانه اب محلات تقدیر شد.انتهای پیام/ی
تگها: صبح محلات, معاون وزیر نیرو, تصفیه خانه آب محلات, شهر کابلی, محلات اولین شهر کابلی ایران, مجتمع آبرسانی روستای ورین, تامین آب شرب محلات, آب شرب سالم روستایی, حق آبه محلات

دیدگاه کاربران
نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *
salamup.ir
nashrkhabar.ir
مجوز سایت
سایت شهود
کانال تلگرامی
تبلیغات