محلات منتظر تحقق اعتبار سفر استانی رئیس جمهور است

قطب تولید ماهیان زینتی کشور، در تور وعده های تزئینی/شهرک ماهیان زینتی محلات، بزرگترین یا اولین شهرک ماهیان زینتی کشور

20 تیر 1396 کد خبر : 988617930 | بازدید : 639

صبح محلات_قطب تولید، تکثیر و صادرات ماهیان زینتی کشور برای احداث مهمترین پروژه حوزه پرورش ماهیان زینتی در پیچ و خم وعده‌های مسئولین گرفتار شده است.

 

به گزارش خبرنگار صبح محلات، شهرستان محلات، در سالهای اخیر با استفاده از تکنولوژی و علم روز توانست رتبه نخست تنوع تولید گونه‌های ماهیان زینتی کشور را به خود اختصاص دهد، عنوانی که در کنار کسب جایگاه نخست صادرات ماهیان زینتی کشور، یعنی صادرات ۹۰ درصد از ماهیان زینتی کشور از این شهرستان، محلات را به عنوان اصلی ترین قطب تولید، تکثیر، پرورش و صادرات ماهیان زینتی کشور تبدیل کرده است.

 

تولید و پرورش ماهیان زینتی اما، نیازمند زیرساخت‌هایی ست که قطعا دولتی ها در ایجاد و گسترش آنها نقشی اساسی دارند.

 

Image result for ‫ایستگاه تحقیقات ماهیان زینتی محلات+صبح محلات‬‎

 

توجه بازارهای جهانی به تولیدات علمی/نقش اساسی ایستگاه تحقیقات ماهیان زینتی در تکثیر و پرورش علمی ماهی زینتی

در دنیای کنونی، علاوه بر تجربه، تخصص و توان علمی نقش بسزایی در فعالیت‌های اقتصادی و حتی سیاسی و اجتماعی بازی می‌کند.

بازار امروز دنیا در اختیار محصولاتی ست که علاوه بر قیمت مناسب از پیشینه علمی و تحقیقاتی نیز برخوردار باشند و قطعا این پیشینه علمی نقش بسزایی نیز در تولید کیفی خواهد داشت.

 

صادرات ۹۰ درصد ماهیان زینتی کشور از محلات

آبان ماه ۱۳۹۲، "عباسعلی مطلبی" رییس وقت موسسه تحقیقات شیلات کشور در مراسم افتتاح نخستین ایستگاه تحقیقات ماهیان زینتی کشور در محلات گفت: ۹۰ درصد صادرات ماهیان زینتی کشور از شهرستان محلات انجام می شود و وجود این پتانسیل راه اندازی ایستگاه تحقیقات ماهیان زینتی کشور را در محلات با اهمیت کرده است.

وی افزود: تکثیر و پرورش ماهیان زینتی در آب های شیرین تاکنون مورد توجه نبوده، که با راه اندازی ایستگاه تحقیقات تلاش می‌شود میزان تولید و صادرات این محصول در آب های شیرین افزایش و توسعه یابد.

اقدامی که با وجود مشکلات فراوان، قطعا آثار و برکات زیادی برای توسعه این صنعت تقریبا نوپا و البته ارز آور در شهرستان محلات داشته است.

 

اطلاعات تخصصی در زمینه پرورش ماهیان زینتی در سطح کشور صفر است

"مهدی رضایی" مسئول ایستگاه تحقیقات ماهیان زینتی محلات، آبان ماه ۹۲ در گفتگو با ایرنا گفته بود: اطلاعات تخصصی در زمینه پرورش ماهیان زینتی در سطح کشور صفر است و با این فقر اطلاعاتی امکان رقابت با سایر رقبا وجود ندارد و با کارهای تحقیقاتی که در این مرکز انجام خواهد گرفت زمینه افزایش کیفیت ماهیان زینتی در رنگ، اندازه و ظاهر، افزایش تولید در واحد سطح و تزریق هورمون به برخی گونه‌ها محقق خواهد شد.

 

ارتقاء ایستگاه تحقیقات ماهیان زینتی محلات به مرکز

تنها دو سال بعد یعنی در آبان ماه سال ۹۴، با مصوبه موسسه تحقیقات علوم شیلات کشور، ایستگاه تحقیقات ماهیان زینتی محلات به مرکز ارتقاء یافت، اقدامی اساسی برای رفع نیازهای واقعی بخش خصوصی فعال در زمینه تولید و تکثیر ماهیان زینتی البته با استفاده از توان مالی بخش خصوصی.

 

 

احداث اولین و بزرگترین شهرک ماهیان زینتی کشور در محلات

فروردین ۹۳، "حسن اکبری" مدیر امور شیلات و آبزیان سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی در جمع خبرنگاران گفته بود: به منظور ساماندهی حمایت از فعالین و توسعه بخش تکثیر و پرورش ماهیان زینتی شهرستان محلات، مطالعات مربوط به احداث اولین و بزرگترین شهرک ماهیان زینتی کشور با ظرفیت تولید ۱۰ میلیون قطعه انواع ماهیان زینتی آب شیرین و ایجاد اشتغال ۲۰۰ نفر به صورت مستقیم در سال ۸۸ در شهر محلات آغاز شده است.

 

توقف اجرای پروژه شهرک ماهیان زینتی کشور در محلات

وی در ادامه با اشاره به عدم تخصیص اعتبار برای تهیه نقشه‌های اجرایی، از توقف اجرای این پروژه در شهرستان محلات خبر داده بود.

اکبری، اعتبار مورد نیاز برای اجرای این طرح را ۱۰ میلیارد ریال ارزیابی کرد و افزود: در صورت مساعدت استانداری مرکزی به منظور تهیه نقشه‌های اجرایی آن، می‌توان عملیات قطعه‌بندی زمین ۱۳ هکتاری این مجموعه در کنار دهکده گل و گیاهان زینتی محلات را آغاز کرد.

اردیبهشت ماه ۹۴، "حسین عبدالحی" معاون وقت توسعه آبزی پروری سازمان شیلات کشور در دیدار با فرماندار شهرستان محلات، تاسیس شهرک ماهیان زینتی شهرستان محلات را جز اولویت های کاری این نهاد در همان سال عنوان و استفاده از ظرفیت شرکت شهرک‌های کشاورزی کشور و کمک سرمایه گذاران بخش خصوصی را دو راهکار موجود برای تصریح در احداث این پروژه معرفی می‌کند.

"سید احمد سجادی" فرماندار وقت محلات در این دیدار با اشاره به اعتبار ۱۰ میلیارد ریالی مورد نیاز برای این پروژه می‌افزاید: در صورت اختصاص ۱۰ میلیارد ریال اعتبار توسط سازمان شیلات این شهرک ظرف مدت ۶ ماه قطعه بندی و با توجه به آماده بودن اقدامات و تاسیسات زیربنایی شهرک به افراد متقاضی واگذار خواهد شد.

 

صبح محلات: سفر استاندار استان مرکزی به محلات

 

تخصیص اعتبار، همچنان در پیچ و خم وعده‌های مسئولین

بهمن ماه ۹۴، در خلال حضور زمانی قمی استاندار مرکزی در شهرستان محلات، کلنگ احداث شهرک ماهیان زینتی محلات به زمین زده شد.

مسئولین شیلات و جهاد کشاورزی استان و همچنین مسئولین شهرستان محلات در حاشیه کلنگ زنی این پروژه مهم از برآورد اعتبار ۴۴  میلیارد ریالی برای ساخت این شهرک خبر داده و از تخصیص چهار میلیارد ریالی از محل اعتبارات ماده ۱۸۰ و شش میلیارد ریالی اعتبارات ملی شیلات کشور برای این پروژه خبر می‌دهند.

شهرکی که قرار بود تا پایان سال ۹۵ آماده سازی، و بهره برداری از واحدهای تولیدی آن از پایان سال ۹۶ آغاز شود.

 

وعده تخصیص اعتبار پروژه

"زمانی قمی" استاندار مرکزی مهر ماه ۹۵ و در آستانه سفر هیئت دولت به استان مرکزی از تخصیص ۱۰۰ درصدی اعتبارات برای پروژه های دارای ردیف اعتباری استان خبر داد و  تصریح کرد: در سفر رئیس جمهور به استان تخصیص صددرصدی برای پروژه های دارای ردیف اعتباری، کانون توجه قرار گرفته و برای تحقق این سیاست پیگیری های لازم در  سازمان برنامه و بودجه انجام شده است.

آبان ماه ۹۵، "محمود حجتی" وزیر جهاد کشاورزی همزمان با سفر هیئت دولت به استان مرکزی در بخشی از گزارشی که از طریق ویدئو کنفرانس به رئیس جمهوری ارائه شد، اظهار کرد: همزمان با سفر ریاست جمهور به استان مرکزی عملیات اجرایی احداث مجتمع ماهیان زینتی محلات در سطح ۱۳ هکتار و اعتباری معادل ۶ میلیارد تومان با اشتغالزایی ۲۰۰نفر و تولید ۱۰ میلیون قطعه ماهیان زینتی آغاز می‌شود.

 

 

معاون اقتصادی استاندار مرکزی:

۱۵هکتار زمین برای احداث شهرک تولید ماهیان زینتی محلات اختصاص یافت

 

در حالی که موضوع احداث شهرک ماهیان زینتی به گفته مسئولین از سال ۸۸ در دستور کار بوده و از زمان استقرار دولت یازدهم، به عنوان یکی از پروژه‌های دارای اولویت سازمان شیلات و مسئولین استان از آن یاد شده و وزیر جهاد کشاورزی از آعاز عملیات اجرایی احداث مجتمع ماهیان زینتی محلات در سفر ریاست جمهوری و از طریق ویدئو کنفرانس به رئیس جمهوری خبرداده بود، "ظفر افشون" فروردین ماه ۹۶ در جلسه بررسی مشکلات احداث شهرک ماهیان زینتی شهرستان محلات، این پروژه را طرحی فی البداهه و نیازمند طی مراحل قانونی خواند.

خبرگزاری مهر، در پوشش اظهارات افشون در جلسه بررسی مشکلات احداث شهرک ماهیان زینتی محلات می‌نویسد: ظفر افشون در حاشیه جلسه بررسی مشکلات احداث شهرک ماهیان زینتی شهرستان محلات اظهار داشت: در سفر سال گذشته رئیس جمهور و هیات دولت به استان مرکزی مقرر شد ۶۰ میلیارد ریال برای احداث شهرک ماهیان زینتی شهرستان محلات اختصاص داده شود.

وی افزود: به سبب اینکه طرح به طور فی البداهه مطرح شده و نیازمند طی کردن مراحل قانونی بود، برخی از اقدامات مرتبط با آن از جمله تهیه طرح و جانمایی طی مدت اخیر انجام و موافقت اولیه مسکن و شهرسازی هم در این رابطه اخذ شده، اما لازم است با دستگاه های خدماتی همچون امور برق و آب و... رایزنی صورت گیرد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار مرکزی بیان کرد: ۱۵ هکتار زمین مورد نیاز احداث این شهرک است و با توجه به اینکه مکان جانمایی شده برای آن، در محدوده شهر محلات قرار گرفته، باید در کارگروه امور زیربنایی مورد بررسی قرار گیرد و از سوی دستگاه های مسئول و مرتبط با کاربری آن موافقت شود.

افشون تصریح کرد: همچنین سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان مرکزی موظف شده اختصاص اعتبار ۶۰ میلیارد ریالی این طرح را که در سفر رئیس جمهور مصوب شده بود، پیگیری کند تا هر چه سریع‌تر تخصیص یابد که البته در ماه‌های ابتدایی سال، اعطای اعتبار با تاخیر انجام می‌شود اما در هر صورت به دلیل آن که اختصاص این بودجه قطعی شده، عملی خواهد شد.

 

 

۵۳ طرح عمرانی نیمه تمام استان مرکزی درانتظار تامین اعتبار است

اردیبهشت ماه ۹۶، "عزیز فیلی" معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار مرکزی از انتظار ۵۳ طرح عمرانی تامین اعتبار شده در سفر رئیس جمهور به استان خبرداد و گفت: مقرر بود در سال ۹۵، ۴۲۵ میلیارد تومان اعتبار به طرح های عمرانی تخصیص یابد اما به دلایلی محقق نشد و بخشی از اعتبار این طرح ها در قالب اسناد خزانه اسلامی ابلاغ شده که پیگیر تحقق آن هستیم.

وی تاکید کرد: پیگیر آن هستیم که تا پایان سال جاری مجموع اعتبار در نظر گرفته شده برای این پروژه‌ها که مقرر بوده تا پایان سال جاری تخصیص یابد، محقق شود و طرح ها را به اتمام برسانیم.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار مرکزی تصریح کرد:در قانون بودجه سال های ۹۵ و ۹۶، موضوع تخصیص اعتبار پروژه‌ها در قالب اسناد خزانه اسلامی تعریف شده که یک فرایند اجرایی جدید است و دستگاه ها با آن آشنایی چندانی ندارند که آگاهی بخشی در این زمینه از سوی اداره کل امور اقتصادی و دارایی و سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان پیگیری شده است.

 

مسئولین در حال پیگیری اعتبارات شهرک ماهیان زینتی

"حسین اکبری"، مدیر امور شیلات و آبزیان سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری صبح محلات گفت: اعتبار مورد نیاز برای این پروژه از طریق استانداری و شخص وزیر در حال پیگیری است و امیدواریم در تیرماه بتوانیم تخصیص مورد نیاز را دریافت کنیم.

وی ادامه داد: به محض دریافت تخصیص با توجه به آماده بودن نقشه‌های اجرایی، کار برگزاری مناقصه برای ایجاد زیر ساخت‌های عمرانی انجام خواهد شد.

مدیر امور شیلات و آبزیان سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی تصریح کرد: مجموع مسئولین شهرستان، استان و وزارت خانه جهاد کشاورزی در حال پیگیری این تخصیص هستند و در صورت تخصیص اعتبار سفر ریاست جمهوری به استان، به زودی شاهد اجرای این طرح در شهرستان خواهیم بود.

 

 

شهرک ماهیان زینتی محلات، بزرگترین یا اولین شهرک ماهیان زینتی کشور

اسفند ماه۹۵، خبرگزاری ایرنا در خبری از کلنگ زنی شهرک ماهیان زینتی راوند کاشان در زمینی به مساحت ۳۰۰ هکتار با حضور رئیس سازمان شیلات کشور خبر داد.

در این خبر به نقل از مدیر جهاد کشاورزی کاشان آمده است: شهرک ماهیان زینتی راوند کاشان به وسعت ۳۰۰ هکتار در چهار مرحله به بهره برداری می رسد که وسعت مرحله نخست این طرح ۵۷ هکتار است و برای اجرای این بخش از طرح ۵۰ میلیارد ریال اختصاص یافته است.

"حسین اکبری" مدیر امور شیلات و آبزیان سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی خرداد ماه ۹۶ با تاکید بر برنامه ریزی برای احداث بزرگترین شهرک ماهیان زینتی کشور در محلات در پاسخ به سوال خبرنگار پایگاه خبری صبح محلات مبنی بر کلنگ زنی احداث شهرک ماهیان زینتی راوند کاشان در زمینی به مساحت ۳۰۰ هکتار گفت: در خصوص مقدار مساحت مورد سوال اطلاع دقیقی ندارم اما با توجه به اجرایی شدن موارد قانونی برای اجرای شهرک ماهیان زینتی محلات، قطعا شهرک ماهیان زینتی محلات اولین شهرک ماهیان زینتی کشور خواهد بود.

 

 

انتهای پیام/ی
تگها: صبح محلات, شهرستان محلات, شهرک ماهیان زینتی, تکثیر ماهیان زینتی, صادرات ماهیان زینتی, بزرگترین شهرک ماهیان زینتی, اولین شهرک ماهیان زینتی, مرکز تحقیقات ماهیان زینتی, تخصیص اعتبار, سفر ریاست جمهوری, قطب تولید ماهیان زینتی

دیدگاه کاربران
نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *