رئیس هیئت عالی نظارت بر انتخابات شوراهای استان عنوان کرد:

تایید صلاحیت ۹۳.۴ درصد از کاندیداهای شورا در استان/رصد اقدامات سلیقه‌ای برخی از هیئت‌های اجرایی

3 اردیبهشت 1396 کد خبر : 988616755 | بازدید : 1839

صبح محلات_رئیس هیئت عالی نظارت بر انتخابات شوراهای استان مرکزی گفت: برخی از هیئت‌های اجرایی بدون توجه به وجود استعلام منفی، اقدام به تایید صلاحیت کاندیداها کرده‌اند و احساس می‌شود این اقدامات در راستای افزایش هزینه‌ رد صلاحیت‌ها برای هیئت نظارت بوده است.

 

حجت الاسلام علیرضا سلیمی نماینده محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی و رئیس هیئت عالی نظارت بر انتخابات شوراهای استان مرکزی در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار صبح محلات گفت: هیئت‌های نظارت شهرستانی بدون سند هیچ  کاری انجام نداده‌اند و تمامی اقدامات صوت گرفته در راستای احراز یا عدم احراز صلاحیت کاندیداهای محترم با وسواس انجام شده است.

 

 

تمامی اقدامات هیئت‌های نظارت بر اساس اسناد موجود صورت گرفته است

 

وی ادامه داد: اسنادی به دست هیئت‌های نظارت رسیده است که ممکن است به دست هیئت‌های اجرایی نرسیده باشد و هیئت‌های نظارت نیز بر اساس همین اسناد اقدام و برخی از کاندیداها را رد صلاحیت کرده‌اند.

 

سلیمی با رد ادعای برخی از افراد و جریانات مبنی بر رد صلاحیت‌های سیاسی بیان کرد: به مردم اطمینان می‌دهم هیئت‌های نظارت شهرستانی بدون سند هیچ اقدامی را انجام نداده اند و در میان تایید و یا رد صلاحیت شده‌ها افراد شاخصی از هر دو جناح سیاسی اصلاح طلب و اصول گرا وجود دارد.

 

 

تایید صلاحیت  ۹۳.۴ درصد از کاندیداها در مجموع کل استان

 

رئیس هیئت عالی نظارت بر انتخابات شوراهای استان با اشاره به ثبت نام نزدیک به ۶ هزار نفر برای انتخابات شوراهای شهر و روستان و تایید ۵۵۵۶ نفر از داوطلبان افزود: در مجموع کل استان ۹۳.۴ درصد از کاندیداها تایید صلاحیت و ۶.۶ درصد نیز رد صلاحیت شده‌اند که این میزان از رد صلاحیت‌ها نیز بین هیئت‌های اجرایی و هیئت‌های نظارت مشترک بوده‌اند.

 

 

هیئت نظارت به هیچ وجه در خصوص تایید صلاحیت‌ها توصیه پذیر نیست

 

وی همچنین با اعلام امکان اعتراض به رد صلاحیت از طرف کاندیدا‌ها گفت: اعتراض به رد صلاحیت، حق قانونی کاندیداهاست و هیئت نظارت وظیفه دارد تمامی اعتراضات را مجددا بررسی کند و از آنجایی که هیئت‌ نظارت استان تنها بر اساس اسناد موجود تصمیم گیری می‌کند، کاندیداهای رد صلاحیت شده باید با مراجعی که اسنادی در خصوص آنها ارائه کرده‌اند مذاکره کنند؛ هیئت نظارت به هیچ وجه در خصوص تایید صلاحیت‌ها توصیه پذیر نیست و این اطمینان را به همه می‌دهم اجازه ضایع شدن حق افرادی که استعلام منفی برای آنها وجود ندارد را نخواهیم داد.

 

 

تایید صلاحیت با وجود استعلام منفی در برخی از هیئت‌های اجرایی

 

سلیمی در پاسخ به پخش شایعاتی مبنی بر تایید صلاحیت عده‌ای از کاندیداها با وجود استعلام منفی از مراجع چهار گانه در هیئت‌های اجرایی انتخابات اظهار کرد: متاسفانه مواردی مشاهده شده که برخی از هیئت‌های اجرایی بدون توجه به وجود استعلام منفی، اقدام به تایید صلاحیت کاندیداها کرده‌اند و خود هیئت‌های اجرایی باید پاسخگوی این اقدام خود باشند؛ احساس می‌شود این اقدامات در راستای افزایش هزینه‌های رد صلاحیت‌ کاندیداها برای هیئت نظارت بوده است.

 

 

طبق قانون با افراد و جریاناتی که قبل از تکمیل فرایند احراز صلاحیت کاندیداها اقدام به انتشار اسامی کرده‌اند برخورد می‌کنیم

 

این نماینده مجلس تصریح کرد: هیئت نظارت به وظیفه قانونی خود و بر اساس قانون عمل خواهد کرد و تابع فشارها و توصیه‌ها نیست و تنها بر حسب اسناد و استعلامات از مراجع مربوطه اقدام می‌کنیم و اجازه دخالت هیچ کس در کار هیئت نظارت را نخواهیم داد. با افرادی که قبل از تکمیل فرایند تایید و یا رد صلاحیت کاندیداها اقدام به انتشار اسامی کرده‌اند بر اساس قانون برخورد خواهیم کرد و تمامی تحرکات کاندیداها و یا حامیان آنها در فضاهای مجازی در حال رصد است و قطعا با چنین افرادی برخورد می کنیم.

 

 

اسنادی در اختیار هیئت‌های نظارت قرار گرفته که ممکن است در اختیار هیئت اجرایی قرار نگرفته باشد

 

سلیمی اعضای هیئت‌های نظارت را افرادی با تقوا، دقیق، متعهد و آشنا به قوانین معرفی کرد و افزود: طبق بررسی‌های صورت گرفته تا کنون اعضای هیئت‌های نظارت، بدون سند، هیچ اقدامی نکرده‌اند. این امکان وجود دارد که اسنادی در اختیار هیئت‌های نظارت قرار گرفته که در اختیار هیئت‌های اجرایی قرار نگرفته است.

 

 

اجازه ضایع شدن حق نظام و افراد را نمی دهیم/اقدامات سلیقه‌ای برخی از هیئت‌های اجرایی رصد می شود

 

رئیس هیئت عالی نظارت بر انتخابات شوراهای استان در خاتمه خاطر نشان کرد: کار بررسی صلاحیت کاندیداها همچنان در هیئت‌های نظارت شهرستانی در حال انجام است و طبق قانون هنوز کار به هیئت عالی نظارت استان نرسیده است؛ هیئت نظارت بر انتخابات استان موارد ارجاعی را در موعد قانونی با دقت بیشتر بررسی می کند و اجازه ضایع شدن حق نظام و افراد را نمی‌دهد و این اطمینان را می‌دهم که هیئت‌های نظارت بدون اعمال سلیقه شخصی و یا سیاسی کار خود را ادامه خواهند داد و قطعا اقدامات سلیقه‌ای و سیاسی برخی از هیئت‌های اجرایی که بدون توجه به استعلامات اقدام به تایید افراد کرده‌اند از مبادی قانونی پیگیری خواهد شد.

 

لازم به ذکر است در روزهای اخیر و پس از اعلام اولیه نتایج تایید صلاحیت کاندیداهای انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا، برخی از افراد و جریانات سیاسی با انتشار بیانیه و اخبار متعدد تلاش کردند هزینه رد صلاحیت‌ها را بر دوش هیئت‌های نظارت قرار داده و اقدام هیئت نظارت را سیاسی جلوه دهند.

 

 

انتهای پیام/ش
تگها: صبح محلات, رئیس هیئت عالی نظارت بر انتخابات استان مرکزی, تایید و رد صلاحیت, اقدامات سلیقه ای و سیاسی, علیرضا سلیمی, تایید صلاحیت با وجود استعلام منفی, استان مرکزی, افزایش فشار بر هیئت های نظارت

دیدگاه کاربران
نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *