از بهار آموخته ام ...

26 اسفند 1395 کد خبر : 988616282 | بازدید : 735

وزير آموزش و پرورش در آستانه نو شدن سال، پيام عيدانه اي خطاب به دانش آموزان كشور صادركرد.

به گزارش صبح محلات به نقل از روابط عمومی اموزش وپرورش شهرستان محلات، درمتن پيام دكتر فخرالدين دانش آشتياني آمده است:

 

سلام فرزندانم. خوشحالم  فرصتي فراهم آمد تا در روزهاي پاياني زمستان، به بهانه بهار، با شما حرف بزنم.

 

اين روزها مرا به ياد سال ها قبل مي اندازد، روزهايي كه مثل شما به مدرسه مي رفتم و روي نيمكت مي نشستم.

 

احساس شما را در اين روزها، خوب مي فهمم، زيرا به خوبي آن را تجربه كرده ام و مي دانم با نزديك شدن به عيد، يك حسّ دوگانه به سراغ آدمي مي آيد، از يك سو حس دلهره از تمام شدن تعطيلات و روبه روشدن با روزهاي سال جديد و حجم    نگراني ها، درس ها، تكليف ها و انتظارات. پدر و مادرهايمان انتظار دارند، يك سال به واسطه بزرگ تر شدن، عاقل تر شده باشيم، معلم ها انتظار دارند تمام درس هاي عقب افتاده ، مشق هاي فراموش شده و واحدهاي كم كارشده را در سال جديد جبران كنيم . حسّي كه در آن روزها مرا كمي مي ترساند و شيريني تعطيلات را  برايم تلخ مي كرد.

 

اما خوب يادم هست كه حسّ ديگري هم بود كه مثل باران بي امان بهاري، مثل يك چشمه جوشان، اين دلهره ها و تلخي ها  را مي شست و با خود مي برد. اين حس با هواي خوب، با عطر گل ها، با باران، با نسيم، با پرنده ، با درخت، با زندگي و...مي آمد . به هر حال؛ بهار چه  بخواهيم و چه نخواهيم، اين پيام را  به جان، روح ، قلب و چشم هاي ما مي رساند.

 

ما در هواي پاك بهاري، بهتر مي بينيم، بهتر نفس مي كشيم، بهتر مي شنويم، بهتر حس مي كنيم، چرا كه طبيعت يك تازگي خاصّ دارد كه ما را با خود مهربان تر مي كند، پس چرا ما خودمان مهربان تر نشويم و از طبيعت درس نگيريم؟                      

 

من هم مثل شما مي انديشم؛ كه يادگيري، فقط دركتاب هاي درسي و چهارديواري مدرسه خلاصه نمي‌شود..

 

بهترين درس ها را بايد از زندگي بياموزيم، از طبيعت، از انسان ها و از كتاب هايي كه دنياهاي جديد را به ما نشان مي دهند، كتاب هايي فراتر از كتاب هاي درسي. پس اگر بخواهيم، مي توانيم آن چنان درس هايي از زندگي در بهار بياموزيم كه معلم ها و پدر و مادرهاي ما نيز از اين آموخته ها، شگفت زده شوند و حتي با رغبت و علاقه از ما بياموزند .

 

آموختن يك اتفاق دو سويه است نه يك سويه، در همين جا به عنوان يك معلم آماده ام از شما فرزندان دانش آموزم درس بياموزم، من اين را از بهار آموخته ام ...
تگها: صبح محلات, بهار, آموخته

دیدگاه کاربران
نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *