گردشگری مذهبی در امامزادگان محلات

بهار در صحن و سرا گنبدهای فیروزه ای محلات+تصاویر

1 فروردین 1398 کد خبر : 988616222 | بازدید : 8165

صبح محلات_شهرستان محلات به واسطه قدمت تاریخی و فرهنگی خود از نقاط مورد توجه حکومت‌ها در دوره‌های مختف تاریخ بوده است و پس از ورود اسلام به ایران نیز مورد توجه خاندان اهل بیت(ع) بوده که وجود بیش از 15 امام زاده در این شهرستان گواهی بر این مدعاست.

 

به گزارش صبح محلات، گردشگری در دنیای کنونی به یک صنعت بزرگ و عظیم تبدیل شده است و گردشگران ترجیح می‌دهند در سفرهای توریستی و گردشگری خود از تمامی جنبه‌های گردشگری طبیعی، تاریخ، مذهبی و ... بهره مند شوند.

 

شهرستان محلات به واسطه قدمت تاریخی و فرهنگی خود از نقاط مورد توجه حکومت‌ها در دوره‌های مختف تاریخ بوده است و پس از ورود اسلام به ایران نیز مورد توجه خاندان اهل بیت(ع) بوده که وجود بیش از 15 امام زاده در این شهرستان گواهی بر این مدعاست.

 

امامزادگانی که بازدید از آنها علاوه بر جنبه‌های مذهبی به علت قدمت بنای بسیاری از آنها قطعا مورد توجه گردشگران تاریخی نیز خواهد بود.

 

 

 

امامزادگان فضل و یحیی (ع) ـ محلات

 

امامزادگان فضل و یحی(ع) در مرکز شهرستان محلات و در محله موصوم به محله بالای شهر محلات واقع شده‌اند و بنا به گفته مردم و سنگ مزار این امامزادگان به امام کاظم(ع) منتسب می باشند.

 

امامزاده یحیی(ع) با چهار واسطه به امام جواد(ع) و امامزاده ابوالفضل علی(ع) مشهور به فضل الرضا(ع)، با پنج واسطه به امام جواد(ع) منتهی می‌شود و امامزاده یحیی(ع) عموی امامزاده فضل الرضا(ع) می‌باشد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

امامزادگان ابوالقاسم و اسحاق و حکیمه خاتون (ع) ـ خورههآستان امامزادگان ابوالقاسم، اسحاق و حکیمه خاتون(ع) در بخش مرکزی شهرستان محلات، دهستان خورهه، شمال غربی روستای خورهه، 500 متری جاده خورهه به ورین قرارگرفته است.

 

اهالی محل اعتقاد دارند اینجا سه تن از امامزادگان به نامهای ابوالقاسم و اسحاق و حکیمه خاتون(ع) از فرزندان امام موسی کاظم(ع) مدفون هستند. سنگ قبرهای موجود اشاره به حکیمه خاتون و شاهزاده اسحاق دارد.

 

 

 

 

 

آستان مقدس امامزادگان عبدالله و علی (ع) ـ محلاتآستان امامزادگان عبدالله و علی(ع) در بخش مرکزی در قسمت جنوبي شهر محلات، محله پایین (محلات سفلی) واقع شده است و بنا به گفته اهالی امامزاده عبدالله(ع) از نسل امام صادق(ع) است و در لوح های قدیمی بنا، یک جا از مدفون بنام "عبدالله" و جای دیگر "علی اکبر" نام برده شده است.

 

برخی معتقدند که اینجا مدفن پدر و پسر است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

آستان مقدس امامزادگان محسن و حمزه (ع) ـ طایقانآستان امامزادگان محسن و حمزه (علیهما السلام) در مسیر جاده محلات به خمین، سه کیلومتری جاده ور پایین به سمت روستای طایقان، دو کیلومتری شرق روستای طایقان واقع شده است و بنا به گفته اهالی نسب این امامزادگان منسوب به امام سجاد(علیه السلام) بوده و در شجره نامه قدیمی امامزاده محسن (علیه السلام) از طریق حضرت زید(علیه السلام) پشت چهارم امام سجاد(علیه السلام) بوده است.

 

 

 

 

 

آستان مقدس امامزادگان محمد و اسماعیل (ع) ـ نیم ورآستان امامزادگان محمد و اسماعيل(ع) در شهر نیم ور از توابع شهرستان محلات واقع شده است و درباره نسب این بزرگواران در کتاب فیض (ج2 ص37 و 38) می نویسد: شاهزاده محمدبن علی هادی بن زیدبن علی کیاکی بن قاضی شرف الدین ابراهیم اول و فرزندش اسماعیل بن محمد هستند به اعتتقاد بعضی از مردم ایشان نوه امام هادی(علیه السلام) هستند. 

 

 

 

 

 

 

آستان مقدس امامزاده اسماعیل (ع) ـ آتش کوهآستان امامزاده اسماعیل(ع) در بخش مرکزی شهرستان محلات و در مجاورت روستای آتش کوه قرار دارد که بنای این بقعه از سنگ و گل و خشت ساخته شده و شامل دو فضای به هم مرتبط است.

 

اهالی اعتقاد دارند که از نوادگان موسی بن جعفر(علیه السلام) می باشد، امامزاده در این مکان غیب شده است و به نور باران این امامزاده اعتقاد دارند.

 

 

 

 

 

 

 

 

آستان مقدس امامزاده زکریا (ع) ـ عیسی آبادآستان امامزاده زکریا(ع) در بخش مرکزی شهرستان محلات، دهستان خورهه، جنب روستای عیسی آباد واقع شده است و اهالی اعتقاد دارند که ایشان نوه موسی بن جعفر(ع) است و در اثر حمله دشمنان در این مکان غیب شده است و این بقعه را غیب گاه میگویند و مرقد یا مزاری در این بقعه وجود ندارد.

 

 

 

 

 

 

 

آستان مقدس امامزاده صالح (ع) ـ نیم ورآستان امامزاده صالح(ع) در شهر نیم ور از توابع شهرستان محلات و در مسیر اصلی محور دلیجان محلات واقع شده است و در ميان مردم به فرزند امام موسي كاظم(ع) مشهور است.

 

 

 

 

 

 

 

 

آستان مقدس امامزاده محمد (ع) ـ نخجیروانآستان امامزاده محمد(ع) در روستای نخجیروان از توابع شهرستان محلات و در فاصله 5 کیلومتری شهر محلات و در مجاورت جاده محلات_آبگرم واقع شده است و از نوادگان حضرت زينب كبري سلام الله علیها و عبدالله بن جعفرطيار(ع) مي‌باشد. 

 

 

 

 

 

 

 

آستان مقدس امامزاده محمد (ع) ـ ورین بالاآستان امامزاده محمد(ع) در روستای ورین، روستای ور بالا(علیا) از توابع شهرستان محلات واقع شده است و بنا به گفته اهالی این امامزاده از نوادگان امام موسی کاظم(ع) است.

 

 

 

 

 

 

 

آستان مقدس امامزاده محمود (ع) ـ جردیجانآستان امامزاده محمود(ع) در روستای جردگان(جردیجان) از توابع شهرستان محلات واقع شده است و اهالی معتقدند که از فرزند امام موسی الکاظم(علیه السلام) است و این موضوع در روی سنگ قبر جدید نیز ذکر گردیده است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

آستان مقدس امامزاده موسی (ع) ـ محلات سفلیآستان امامزاده موسي(ع) در بخش مركزي شهرستان محلات، كوي پائين(محلات سفلي) واقع شده است و بنا به گفته اهالی این امام زاده از نوادگان امام کاظم(ع) است.

 

 

 

 

 

 

 

آستان مقدس امامزاده یحیی (ع) ـ بزیجانآستان امامزاده یحیی(ع)در دهستان بزیجان، در قلب روستای بزیجان از توابع شهرستان محلات واقع شده است و بنا به گفته اهالی این امامزاده از نسل حضرت علی(ع) می باشد.

 

 

 

 

 

انتهای پیام/ی
تگها: صبح محلات, گردشگری, محلات بهشت گردشگران ایران, گردشگری مذهبی, امامزادگان محلات, امام زاده, شهرستان محلات, بقاء متبرکه

دیدگاه کاربران
نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *