گردشگری؛

ریشه های سد باستانی نیم ور در تاریخ کهن ایران+تصاویر و نقشه

6 فروردین 1396 کد خبر : 988616200 | بازدید : 3577

صبح محلات_سدی تاریخی متعلق به دوره ساسانیان است که در فاصله 7 کیلومتری جنوب غربی محلات واقع شده که دارای 1000 متر طول و 9 ‏متر پهنا ست که در ساخت آن عمدتا از مصالحی همانند سنگ لاشه‌های بزرگ محلی و ساروج استفاده شده که پایداری آن در عرض چند هزار سال نشانگر استحکام قابل توجه آن است.

 

به گزارش صبح محلات، سد باستانی، تاریخی نیم ور که عمدتا به عنوان بند نیم ور شهرت یافته است از قدیمی‌ترین بنا های ذخیره آب در سطح شهرستان است که قدمت آن به دوره ساسانیان باز می‌گردد و با توجه به فصلی بودن رودخانه‌ی "قم رود"، "لعل بار" یا "انار بار" جهت ذخیره سازی و هدایت آب به دشت نیم ور مورد استفاده قرار می‌گرفته است.

 

در ساخت این سد از فنون مهندسی خاصی استفاده شده که یکی از دلایل اصلی ماندگاری این سازه مهندسی ست، در محل سد نیمور که ظاهراً کلیه آب رود ‏خانه را در مخزن خود نگهداری می‌کرده از طریق منفذ‌هایی طبیعی که در دیواره و زیر سد ایجاد شده بود، آب معینی به بستررود ‏خانه نفوذ داده می‌شد به طوری که آب رود خانه علاوه بر ذخیره سازی تا خود شهر قم نیز در جریان بوده است.

 

در روزگار پر آبی رودخانه "قم رود"، "لعل بار" یا "انار بار" اطراف و حواشی این سد محل تفرج و گذران اوقات فراغت بخشی از مرد‏م شهر محلات و نیمور بوده است متأسفانه کیفیت بسیار نامطلوب راه‌های دس‏ترسی موجود‏ و همچنین خشکی رودخانه طی سالهای اخیر نقش تفرجی پیرامون این سد را از رونق انداخته است.

 

به گفته برخی از مسئولین و مردم محلی احداث دو سد در بالا دست رود خانه عمده دلیل خشکی این رود در سالهای اخیر بوده است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

انتهای پیام/ی
تگها: صبح محلات, گردشگری, محلات بهشت گردشگران ایران, بند نیم ور, سد ساسانیان نیم ور, محلات, شهرستان محلات, سد تاریخی و باستانی

دیدگاه کاربران
نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *