گردشگری؛

ستون‌های سنگی خورهه شانه به شانه تخت جمشید+تصاویر و نقشه

1 فروردین 1398 کد خبر : 988616198 | بازدید : 6538

صبح محلات_ستون‌های خورهه از جمله مهمترین آثار بر جای مانده از دوران باستان ایران زمین است که مورخان از این مجموعه به عنوان، آتشکده، معبد، کاخ و مرکز برگزاری جشنها و مراسم های مذهبی و ملی، عمارت و منزل ییلاقی و قبرستان یاد کرده اند. در کاوش های به عمل آمده از این منطقه، آثار متعددی از دوره سلوکیان، اشکانیان، ساسانیان و دوره اسلامی به دست آمده است که نشانگر کاربردهای مختلف آثار این منطقه در دوره های مختلف بوده است.

 

به گزارش صبح محلات، خورهه نام روستایی ست از توابع شهرستان محلات که در گذشته از آن با نام خورزن به معنی محل طلوع خورشید یاد می‌شده است و در اوستا به مفهوم محل برآمدن خورشید است و از سویی کلمه خور در این کتاب به مفهوم منطقه ییلاقی است. این روستا در شمال شرق محلات و در بین روستاهای دودهک، ورین و آب گرم، در کنار رودخانه خورهه قرار دارد.

 

روستای خورهه محلات به علت قرار گیری در دامنه کوه از آب و هوایی مطبوع و مثال زدنی برخوردار است، و به واسطه همین آب و هوای مطبوع خورهه از دیر باز محلی ییلاقی برای پادشاهان بوده است.

 

در میان زمین‌های کشاورزی این روستای باستانی ستون‌هایی سنگی متعلق به دوران باستان وجود دارد که در دوره‌های متعدد از تاریخ این سرزمین کهن از آن  به عنوان  آتشکده، معبد، کاخ و مرکز برگزاری جشن‌ها و مراسم‌های مذهبی و ملی، عمارت و منزل ییلاقی استفاده می‌شده است.

 

از این اثر باستانی هم اکنون دو ستون باریک سنگی با ارتفاع حدود ۶ متر با سر ستون های یونانی و سکوی سنگی مربوط به دوره سلوکی_اشکانی به جا مانده است که در تخت جمشید هم نمونه‌ی آن دیده می‌شود.

 

روستای خورهه محلات در فاصله 20 کیلومتری منطقه گردشگری آبگم محلات و در فاصله 35 کیلومتری شهر محلات واقع شده است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

انتهای پیام/ی
تگها: صبح محلات, گردشگری, محلات بهشت گردشگران ایران, خورهه, خورزن, ستون های باستانی خورهه, خورهه محلات, تخت جمشید

دیدگاه کاربران
نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *