برج مراقبتی قلعه جمشيدى

میل میلونه‌؛ ستون سنگی، تاریخی و ناشناخته نیم ور+تصاویر و نقشه

4 فروردین 1396 کد خبر : 988616197 | بازدید : 5333

صبح محلات_در میان دشت سرسبز و حاصل خیز نیم ور، ستونی سنگی با قیمانده از دوره ساسانیان وجود دارد که این روز ها آن را "میل میلونه" میخوانند.

 

به گزارش صبح محلات، میل میلونه باقیماندهٔ بنایی عجیب در شهرستان نیم‌ور است که احتمالاً باقیماندهٔ یک بنای سنگی بسیار عظیم و باستانی است که از سنگ و ساروج ساخته شده‌است. برخی معتقدند این بنا برج مراقبتی برای قلعه جمشیدی بوده‌است و برخی دیگر نیز آن را بقایای آتشکده‌ای به نام "ورنه" می‌دانند.

 

این بنا ۸ متر ارتفاع دارد و ساختمان مربوط به میل میلونه، ۴ نبش داشته و زمینی به اندازه ۴ جریب که تقریباً برابر ۳۲۰۰ مترمربع است که در داخل این نبش‌ها قرار می‌گرفته‌است.

 

میل میلونه در غرب نيمور و در ميان اراضى کشاورزى قرار گرفته و از سنگ‌هاى ريز با ملات ساروج درست شده است بلندى اين ستون ۷ تا ۸ متر است و نشان از يک چهار طاقى دارد که احتمالا آتشکده بوده است.

 

اين بنا را هم اکنون "ميل ميلونه" مى‌خوانند، ولى به احتمال قوى باقى مانده آتشکدهٔ «ورنه» است که در کتب تاريخى هم از آن ياد شده است.

 

"قلعه جمشيدى" که بنا به روايتى هسته اوليه نيمور بوده، ‌ کمى بالاتر از اين آتشکده واقع شده است و به همین دلیل "میل میلونه" را برج مراقبتی این قلعه نیز می‌دانند. 

 

 

 

 

 

 

 

انتهای پیام/ی
تگها: صبح محلات, گردشگری, محلات بهشت گردشگران ایران, میل میلونه نیم ور, نیم ور سرزمین کهن, میل میلونه

دیدگاه کاربران
نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *
پر بحث ترین ها
salamup.ir
nashrkhabar.ir
salamup.ir
nashrkhabar.ir
nashrkhabar.ir