گردشگری؛

آتشکده آتشکوه؛ بنایی به قدمت سرزمین کهن ایران+تصاویر و نقشه

1 فروردین 1398 کد خبر : 988616196 | بازدید : 7097

صبح محلات_آتشکده آتشکوه یکی از مهم‌ترین آثار بجا مانده از دوران باستان در سرزمین کهن ایران است و عظمت بنا به حدي است كه جزء برترين آتشكده‌هاي زردتشتيان جهان به شمار مي‌رود و مورخان قدمت این بنا را به دوره ساسانیان مربوط می‌دانند.

 

به گزارش خبرنگار صبح محلات، آتشگوه نام روستایی ست سرسبز در دامنه کوهی به همین نام در فاصله 5 کیلومتری شهر نیم ور و در فاصله 20 کیلومتری شهر محلات که به واسطه بقایای آتشکده‌ای از دوره ساسانیان مورد توجه جهانیان است.

 

عظمت این بنا به حدی است که جزء برترین آتشکده‌های زردتشتیان جهان به شمار می‌رود، این آتشکده در پنج کیلومتر جاده نیمور به دلیجان، بسوی‌معدن سنگ آتشکوه، روستای آتشکوه، ضلع شرقی جاده به فاصله ‪ سیصد متری بنای آتشکده در دامنه‌کوه نمایان است. مجموع آتشکده از سه بخش تالار اصلی (شرقی)، تالار غربی و راهرو تشکیل شده است.

 

 

 

تالار اصلی یا شرقی آتشکده محل آتشدان و نیایش بوده و شامل تالاری مربع شکل که هر ضلع آن از 60 متر طول دارد. این تالار دارای چهارستون مستحکم به ابعاد 70/2 متر در 7./2 متر و به ارتفاع 6 متر تا پای طاق بوده که از سنگ و ساروج ساخته‌شده و گنبد و طاق این‌بنای عظیم بر روی این چهار ستون استوار بوده است.

 

حکیم محمدتقی خان در کتاب گنج دانش درباره بنای آتشکده آورده‌است:گویند جاسب، از بناهای یکی از امرای عسکریه، همای دختر بهمن بن اسفندیار مشهور به نیمور است و این امیر در نراق و دلیجان و دهات پشت گدار، حکومت داشته و امیر مزبور آتشکده‌ای در دو فرسخی نیمور در کوه آتشکوه ساخته و به وضع چهار صفحه بنا شده‌است. هنوز پایه‌هایش برقرار است و در آن سنگ‌های عریض و طویل به کار برده‌اند که هر قطعه سنگی از آن، یک زرع و نیم عرض( 156 سانتی متر) و سه زرع طول( 312 سانتی متر) دارد و ۱۲گره(78 سانتی متر)، کلفتی هر پارچه سنگ می‌شود.

 

 

در ساخت این بنا از آجرهای چهار گوش با نمای سنگ استفاده شده و برای استحکام بیشتر بنا در داخل دیوارها تیرچه چوبی به کار رفته است و در دو طرف ورودی اصلی، دو ستون به 40/3 و دیگری 40/4 متر با نمای بیرونی به شکل نیمدایره بصورت برج دیده بانی ساخته شده است.

 

این آتشکدهٔ خاموش در ۵ کیلومتری راه نیم‌ور به دلیجان و در نزدیکی روستای آتشکوه‌ واقع شده است و با شهر محلات نزدیک به ۱۳ کیلومتر فاصله دارد و به شماره 311 در فهرست اثار ملی به ثبت رسیده است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

انتهای پیام/ی
تگها: صبح محلات, گردشگری, محلات بهشت گردشگران ایران, آتشکده آتشکوه, آتشکوه محلات, آتشکده دوره ساسانی, محلات

دیدگاه کاربران
نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *
پر بحث ترین ها
salamup.ir
nashrkhabar.ir
salamup.ir
nashrkhabar.ir
nashrkhabar.ir