گردشگری؛

یخچال «نیم‌ور» جلوه‌ای از زیبایی‌های خدادادی+عکس و نقشه

1 فروردین 1398 کد خبر : 988616183 | بازدید : 5280

صبح محلات_یخچال تاریخی و باستانی شهر نیم ور تنها یخچال باستانی باقیمانده در منطقه میان خمین و دلیجان است که هنوز پابرجا ست ولی امروزه کارکرد خود را از دست داده‌ است.

 

به گزارش صبح محلات، یخچال تاریخی و باستانی شهر نیم ور تنها یخچال باستانی باقیمانده در منطقه میان خمین و دلیجان است که هنوز پابرجا ست ولی امروزه کارکرد خود را از دست داده‌ است.

 

نیم ور شهری ست از توابع شهرستان محلات و در فاصله 13 کیلومتری جنوب شرق شهر محلات که در مسیر گذر مسافران از دلیجان به محلات واقع شده است.

 

یخچال‌های باستانی و تاریخی در فصل زمستان برای تهیه یخ مورد نیاز مردم در فصول گرم سال مورد استفاده قرار می‌گرفته است، میراب با هدایت آب قنات و یا نهرهای اطراف به حفره‌ها و گودال‌هایی در نزدیک بنای یخچال و پر کردن آنها و پس از آماده‌شدن یخ در داخل گودال‌ها، با کمک مردم یخ‌ها را خرد و روی بستری از کاه در چالهٔ یخچال می‌ریختند. پس از پر شدن چاه یا چاله یخچال، در آن را با گل می‌بستند و عایق‌کاری می‌کردند.

 

در فصل تابستان درب یخچال را باز کرده و از یخ آن استفاده می‌کردند. نوع ساخت یخچال و دیوارهای قطور آن، مانع از آب‌شدن سریع یخ می‌شد و در فصل تابستان، یخچالدار در یخچال را می‌گشود و با استفاده از ابزارهایی نظیر کلنگ و یا اره یخ‌ها را به صورت قطعات کوچک درآورده تا انتقال آنها به نقاط مسکونی فراهم شود.

 

نمای بیرونی یخچال که به شکل گنبد مخروطی است که بر اثر بارش‌های جوی فرسایش یافته و در بدنهٔ آن آثار فرسایش به چشم می‌خورد.

 

این بنا با شماره ۱۹۰۲۴ در اسفند ماه سال ۱۳۸۵ در فهرست آثار ثبت شدهٔ ملی قرار گرفته‌است.

 

 

 

 

 

 

 

 

انتهای پیام/ی
تگها: صبح محلات, گردشگری, محلات بهشت گردشگران ایران, یخچال تاریخی باستانی, یخچال نیم ور, نیم ور

دیدگاه کاربران
نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *