معدن بهترین جایگزین نفت در اقتصاد

سنگ‌اندازی و خودتحریمی در واردات ماشین‌آلات معدنی/ جرایم سنگین مالیاتی کمر معدن‌کاران را شکسته است

26 بهمن 1395 کد خبر : 988615763 | بازدید : 648

صبح محلات_نماینده محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی گفت: صادرات مواد معدنی یکی از بهترین راه‌های کسب درآمد و حرکت به سمت اقتصاد بدون نفت است ولی متاسفانه در این بخش شاهد سنگ اندازی‌های صادراتی از طرف گمرک هستیم.

 

علیرضا سلیمی، نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار صبح محلات گفت: کشور در شرایط رکود قرار دارد و در این شرایط تصمیمات در حوزه صنعت، اشتغال و اقتصاد باید تسهیل کننده شرایط کار باشد و این در حالی ست که گاهی تصمیمات نسنجیده بخشی از فعالیت‌های صنایع را با کندی مواجه می‌کند.

 

وی ادامه داد: محاسبه و مطالبه مالیات‌ سال‌های گذشته در این شرایط سخت رکود امروز باعث فشار دوچندان به فعالان بخش های مختلف معدن شده است.

 

سلیمی با اشاره به جرایم سخت مالیاتی اظهار کرد: جرایم سنگین مالیاتی کمر معدن کاران را شکسته است و در شرایط سخت امروز که بسیاری از صنایع و معادن به فکر تعدیل نیرو هستند باید تلاش کنیم کار به نحوی پیش رود که شاهد تعطیلی بیشتر صنایع و افزایش آمار بی کاری نباشیم.

 

این نماینده مجلس با اشاره به پتانسیل‌های بخش معدن گفت: معدن بهترین جایگزین برای نفت است و در برنامه ششم توسعه نیز پیش بینی لازم برای جایگزینی معدن به جای نفت شده است.

 

وی همچنین افزود: اگر کشور به دنبال اقتصاد بدون نفت است معدن بهترین جایگزین است و این در حالی ست که در بخش معدن با بروکراسی اداری بسیار سخت و پیچیده‌ای مواجه هستیم و همه باید تلاش کنند این بروکراسی‌های اداری کاهش و کار تسهیل شود.

 

سلیمی با اشاره به ایجاد مشکلات متعدد در بحث صادرات کالاهای معدنی گفت: صادرات یکی از بهترین راه‌های کسب درآمد برای جایگزینی معدن به جای نفت در اقتصاد کشور است که در این بخش علاوه بر تمامی سختی‌های کار صادرات شاهد سنگ اندازی و بسته شدن راه‌های صادرات از طرف گمرک هستیم.

 

وی تصریح کرد: راه موفقیت ایران در بخش صادرات در بخش‌های مختلف همکاری وزارت امور خارجه و وزارت صنعت معدن و تجارت برای معرفی محصولات به بازارهای خارجی و تسهیل امر صادرات است.

 

این نماینده مجلس در خاتمه با اشاره به خود تحریمی کشور در زمینه واردات ماشین آلات معدنی خاطر نشان کرد: ورود قوی به مقوله صادرات و کسب بازار جهانی نیازمند استفاده از ماشین آلات معدنی بروز و همتراز با تکنولوژی روز جهان است و این در حالی ست که در شرایط نا مساعد تحریم‌های خارجی، شاهد سنگ اندازی‌های دولت در بخش واردات و خود تحریمی نیز هستیم.

 

 

انتهای پیام/ی

 
تگها: صبح محلات, معدن, صادرات مواد معدنی, اقتصاد بدون نفت, مالیات, واردات ماشین الات, خود تحریمی

دیدگاه کاربران
نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *