دبیر کانون سنگ ایران؛

برجام ما در داخل کشور است/ما دچار خود تحریمی هستیم/تصمیمات خلق الساعه دولت اعتماد جهان به ما را از بین برد

14 دی 1395 کد خبر : 988615273 | بازدید : 971

صبح محلات_دبیر انجمن سنگ ایران گفت: 40 درصد مشکلات واحدهای فراوری سنگ مربوط به دولت است و بیش از آن که دولتی ما را تحریم کند ما دچار خود تحریمی هستیم و برنامه‌ریزی‌های نابخردانه و تصمیمات خلق الساعه دولت اعتبار ما در جهان را از میان برد و با شرایط موجود در بحث بین الملل کسی به ما اعتماد ندارد.

 

حسین سروش دبیر کانون سنگ ایران و رئیس هیئت مدیره انجمن سنگبران محلات در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار صبح محلات گفت: معتقدیم هر سرمایه گذاری باید بر اساس اطلاعات قبلی، تخصصی و توان کافی باشد سابقا ذهنیت اشتباهی وجود داشت که هر کس جواز تاسیسی دریافت می‌کرد، رانت‌هایی از طرف دولت دریافت میکند که این رانت‌ها گمراه کننده بود و افراد بدون داشتن سنخیت با دریافت حواله اقدام به تاسیسی کارخانه می‌کرد که این عدم وجود تخصص، اطلاعات و توان باعث از میان رفتن سرمایه های مادی و معنوی افراد می‌شد.

 

 

وی ادامه داد: در حال حاضر با توجه به حساسیت کنونی، اصرار داریم افراد دارای تخصص، انگیزه، برنامه و سرمایه وارد عرصه شوند و عدم هر یک از این‌ها باعث ایجاد مشکلاتی و تباهی شخص و سرمایه‌های ملی می‌شود.

 

سروش شروط لازم برای ورود به عرصه سرمایه گذاری در بخش سنگ را، ارائه طرح با توجیه اقتصادی و فنی و تایید اهلیت از طرف انجمن سنگبران برشمرد و افزود: ممکن است شخصی که در تولید دیگر محصولات موفق بوده نتواند در این صنعت به موفقیت دست یابد و برای جلوگیری از ایجاد خسارات مادی و معنوی توسیه می‌کنیم افراد با دارا بودن شرایط بالا وارد عرصه تولید و فراوری سنگ شوند.

 

رئیس هیئت مدیره انجمن سنگبران محلات ادامه داد: در حال حاضر با تکنولو‌ژی های قدیم نمی‌توان کار کرد چرا که مواد معدنی قیمت دار شده است و بایستی تلاش کنیم ضایعات کاهش پیدا کند تا توجیه اقتصادی داشته باشد و محصول نهایی بتواند قابلت صادرات و رقابت در بازارهای جهانی را داشته باشد چرا که رقبای ما با قیمت‌هایی پایین‌تر در حال عرضه محصولات هستند و با نادید گرفتن این فاکتورها قیمت تمام شده افزایش می‌باید و مزیت رقابتی نخواهیم داشت که کماکان نیز این مزیت را نداریم.

 

 

در شرایط اقتصادی و سیاسی کشور تکنولوژی روز دنیا به ما عرضه نمی‌شود

 

وی صنایع سنگ محلات را به صورت نسبتا پیشرو در ایران معرفی و بیان کرد: مدرن‌ترین تکنولوژی روز ایران که از اروپا نیز وارد شده در حال حاضر در محلات فعال شده است و این درحالیست که به خاطر شرایط روز کشور تکنولوژی روز دنیا به ما عرضه نمی‌شود.

 

سروش همچنین افزود: با توجه به شرایط سیاسی و اقتصادی کشور، تکنولوژی روز دنیا عینا به ما عرضه نمی‌شود ولی می‌توان گفت 10 درصد از واحدهای فراوری سنگ محلات از تکنولوژی اروپایی، حدود 60 درصد از تکنولوژی روز ایران و مابقی نیز کارخانجات بسیار قدیمی هستند که در صورت تمایل، آماده کمک برای به روز رسانی آنها هستیم.

 

 

دوست داریم بانک‌ها به ما کمک کنند ولی کمک نمی‌کنند کاری و اگر به امید بانک‌ها بودیم هنوز هم صنایع ما بروز رسانی نشده بود

 

دبیر کانون سنگ ایران در خصوص نحوه بروز رسانی واحدها گفت: ما هیچ انتظاری از دولت نداریم و قسمت عمده 60 درصدی واحدهای بروز رسانی شده را نیز خود ما با خرید عمده دستگاه‌ها به صورت اقساطی و واگذاری به واحدهای فراوری سنگ، ضمن کاهش ضایعات و افزایش درآمد واحدهای فراوری سنگ، علاوه بر کمک به درآمدزایی واحدها زمینه پرداخت اقساط دستگاه‌های خریداری شده را نیز فراهم کردیم و در تلاش هستیم با تهیه مواد اولیه و بازار فروش محصولات به این صنعت کمک کنیم.

 

وی همچنین افزود: دوست داریم بانک به ما کمک کنند ولی وقتی کمک نمی‌کنند کاری نمی‌توانیم بکنیم و اگر به امید بانک‌ها بودیم هنوز هم صنایع ما بروز رسانی نشده بود و این درحالی ست که بانک‌ها تولیدکنندگان را بد بخت می‌کنند.

 

 

فعالیت با توان 50 درصد ظرفیت صنایع سنگ محلات

 

رئیس هیئت مدیره انجمن سنگبران محلات با اشاره به فعالیت با توان 50 درصد ظرفیت تولید در صنایع سنگ محلات اظهار کرد: به شرط تهیه مواد اولیه و بهبود شرایط این ظرفیت تولید میتواند بهتر شود و این درحالی ست که مواد اولیه گران و غیر مرقوب است.

 

سروش همچنین بیان کرد: سنگ مرقوب استخراجی از معادن در واحدهای فراوری سنگ صاحبان معدن مصرف می‌شود و کاهش نقدینگی و رکود در بازار موجب کاهش بهره وری شده است.

 

 

40 درصد مشکلات ما از طرف دولت است و در حال حاضر دچار خود تحریمی هستیم

 

وی 60 درصد مشکلات واحدهای فراوری سنگ را مربوط به تامین مواد خام اولیه و 40 درصد مابقی را نیز از طرف دولت دانست بیان کرد: مشکلات ایجاد شده از طرف دولت اجتناب ناپذیر است و ماهیت دولت در حال حاضر همین است و برجام ما در داخل کشور ماست و برجام خود ما هستیم و بیش از آن که دولتی بخواهد ما را تحریم کند، خود ما خود را تحریم کردیم و در حال حاضر دچار خود تحریمی هستیم.

 

دبیر کانون سنگ ایران در خاتمه خاطر نشان کرد: در پسا برجام توافقاتی با انجمن‌ سنگ‌های اروپایی و ایتالیا داشتیم و در حال برنامه‌ریزی برای صادرات بودیم که دولت با برنامه‌ریزی‌های نابخردانه و تصمیمات خلق الساعه آنها را به هم ریخت و اعتبار ما از میان رفت و با شرایط موجود در بحث بین الملل کسی به ما اعتماد ندارد.

 

انتهای پیام/ی
تگها: صبح محلات, دبی انجمن سنگ ایران, واحدهای فراوری سنگ, تهیه مواد اولیه, بی اعتباری در دنیا, تصمیمات خلق الساعه دولت, اقتصاد ایران, خود تحریمی, فضای پسابرجام

دیدگاه کاربران
نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *